{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SOUBOJ MLADÝCH LVÍČAT. KDO OVLÁDNE JUNIORSKÉ ANKETY FLORBALISTY SEZONY?

Obrázek ke článku
28. 6. 2021

Na jedné straně bitva tří hvězd nadcházejícího juniorského šampionátu v Brně, na té druhé zase souboj Čech proti Slezsku. Tuto zajímavou podívanou nabídne galavečer Florbalista sezony 2020/2021, který proběhne již 5. července před kamerami České televize. Proti sobě se postaví sedm nejlepších juniorských hráčů a hráček, jen dva z nich si však odnesou královskou korunku. 

Byla to dlouhá a velice náročná sezona. Hlasité chorály vystřídaly prázdné tribuny a věčné ticho na superligových stadionech. Zdálo se, že tento ročník nejvyšších soutěží nenabídne příliš zajímavých událostí. Jenže opak byl pravdou. Velká překvapení, úctyhodná reprezentace českých hráčů ve Skandinávii a k tomu navíc ještě jedna třešnička na dortu.

Raketový nástup dravého mládí. Přesně to byla dominanta uplynulého ročníku napříč oběma kategoriemi. Juniorští hráči dali hlasitě najevo, že se s nimi musí počítat. A to vážně. Na vrcholku statistik to už nebylo jen o zkušených matadorech, ba naopak jejich pozice vystřídaly právě mladé naděje. Mezi ženami se stal velkým překvapením stříbrný Chodov, mužskou elitu zaskočil třeba ambiciózní celek Black Angels nebo omlazená Bohemka.


O korunu juniorského krále se poperou Forman, Havlas a Majer

Tři klenoty blížícího se šampionátu v Brně. Anketa Junior sezony proti sobě postavila velké talenty českého florbalu. Mezi superligovými florbalisty již nosí nálepku nebezpečných střelců a kanonýrů, kteří dokážou udeřit ze všech pozic. Postupem času se stali lídry svých týmů a bez ohledu na jejich teenagerský věk si nejvyšší soutěž doslova podmanili. Kdo ovládne korunu?

Mladý klokan Filip Forman bude v letošním ročníku obhajovat své prvenství, loni v anketě předčil jmenovce Langera a spoluhráče Jakuba Buršíka. Velice povedenou sezonu načal úžasnou stáží ve švédském Kalmarsundu, když dokázal například čtyřmi brankami sestřelit hvězdný Falun a fanoušci uspořádali sbírku, aby jej v týmu udrželi. Formu si dovezl také domů, v základní části se blýskl 55 kanadskými body (18+37) a obsadil páté místo v tabulce produktivity. Ani v play-off jej soupeři nedokázali bodově zastavit, jeho 9 bodů v šesti zápasech však na postup Bohemians nestačilo.

Tichý parťák Filipa Langera. Tak bývá přezdíváno devatenáctiletému útočníkovi Matěji Havlasovi, který se v průběhu dvou let vypracoval na jednoho z klíčových hráčů Tatranu. Střílí branky, rád je rovněž připravuje a pro Milana Fridricha je nenahraditelným mužem. Se 44 body (22+22) byl druhým nejproduktivnějším hráčem Střešovic a zdálo se, že dokáže svůj tým dotáhnout daleko. Jenže čtvrtfinále se mladému celku nepovedlo dle představ, a tak Havlas číhá na další šanci na MS juniorů v Brně.

Jestli je někdo opravdovým objevem posledních měsíců, tak je to jednoznačně chodovský snajpr Petr Majer. Jeho cesta začínající v plzeňském FBC a končící až s 50 body (33+17) na palubovce superligových hřišť je úctyhodná. V osmnácti letech na něj sází kouč Podhráský všechny své karty, podobný scénář se očekává i z repertoáru trenéra Berky na šampionátu juniorů. Vyzkoušel si angažmá ve Finsku, rovněž startoval ve svém prvním superligovém play-off. Odměnou mu byla bronzová medaile a nominace na závěrečný galavečer.


TOP 10:

4. Adam Hemerka (FBŠ Hummel Hattrick Brno/Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav)

5. Tomáš Hanák (BLACK ANGELS)

6. Matěj Pěnička (FbŠ Bohemians)

7. Bohumil Piskáček (Tatran Teka Střešovice)

8. Matěj Čermák (ACEMA Sparta Praha)

9. – 13. Martin Gattnar (1. SC TEMPISH Vítkovice), Martin Čermák, Vojtěch Wiener (oba FBC Liberec), Matyáš Bachmaier (Kanonýři Kladno/ACEMA Sparta Praha), Marek Korych (Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav)


Keprtová se Seemanovou za Prahu, Kubečková s Maroszovou za Ostravu

Letošní ročník ženské nejvyšší soutěže představil tak obrovský počet mladých nadějí, že bylo těžké vybírat ty nejlepší. Výjimečná nominace dokonce čtyř juniorek je toho značným důkazem. O budoucnost českého florbalu by tak mělo být postaráno. Bodová mašina z Tatranu, drobná šikulka z Chodova a dvě naděje nejen mistrovských Vítkovic. Takové je kvarteto ankety juniorka sezony, královna však může být jen jedna.

Nebyly daleko od dokonání hotového zázraku. Mladý a podceňovaný celek Chodova prokráčel celým ročníkem až do finále, tam jim k triumfu chyběly doslova vteřiny. A velký díl na úspěchu nese rovněž osmnáctiletá Vanessa Rebecca Keprtová, která zejména v play-off účinkovala u klíčových momentů. Proměňovala nájezdy, dávala branky, zkrátka nosila nálepku důležité lvice. V sezoně dosáhla včetně play-off na 26 kanadských bodů (12+14) a tento klenot se blýská rovněž v reprezentačních výběrech.

Nominace Michaely Kubečkové není žádným větším překvapením. Tato šikovná útočnice se zkušenostmi nejen ze seniorské reprezentace, ale nyní i rovněž ze švédského Pixba, bude podobně jako Forman obhajovat loňské prvenství. I v této sezoně prokázala instinkt zabijáka, zejména v play-off své výkony katapultovala na úplný vrchol. V základní části sice zaznamenala „jen“ 20 kanadských bodů (9+11), jenže ve vyřazovacích bojích se stala třetí nejproduktivnější hráčkou Vítkovic a oslavila další mistrovský titul.

Další překvapení se rýsovalo v partě kolem Kateřiny Seemannové. Omlazený kádr Střešovic předváděl v základní části skvělé výkony, jedinou překážkou byl snad pouze koronavirus. A právě Seemannová byla s 41 kanadskými body (22+19) jednoznačnou lídryní Tatranu. Po vítězství ve čtvrtfinále s Židenicemi se přiblížily střešovické hráčky k velkému úspěchu, jejich naděje zhatil až rozjetý Chodov. I v play-off florbalistka s číslem 10 dominovala, ale letos to stačilo „jen“ na bronzové medaile. Odměna? Už jen nominace na galavečer je příjemnou náplastí, ale proč se nepokusit o vítězství?

Kapitánka juniorské reprezentace Vendula Maroszová má za sebou rovněž velice povedenou sezonu. V dresu Vítkovic válela takovým způsobem, že si v základní části vystřílela 34 bodů (19+15). Ve svých sedmnácti letech zažila své první extraligové play-off, ale při pohledu na její výkony to spíše vypadalo na jízdu ostříleného mazáka. V devíti zápasech zaznamenala hned 13 bodů, až v superfinále vyšla naprázdno. To jí však nezabránilo oslavit svůj první velký extraligový titul a tím jednoznačně zapnout výstražný alarm zájemců z evropských organizací.


TOP 10:

5. Kristina Zlatníková (FAT PIPE Tigers Start 98 Kunratice)

6. Kristýna Lechnerová (FAT PIPE Florbal Chodov)

7. Veronika Kopecká (Tatran Střešovice)

9. Markéta Žbánková (Panthers Praha)

9. Šárka Staňková (K1 Florbal Židenice)

10. Eliška Trojánková (Zub United, Švýc.)


Pozn.: V původním výčtu byla na 9. – 10. pozici Eliška Chudá, která se již nezapočítává mezi juniorky, ale v hlasování trenérů, florbalových osobností a novinářů získala několik hlasů. Za tuto nesrovnalost se omlouváme.


Nominace 2020/21:

​​

Obrázek