{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SPOLEČNOST JE ORIENTOVÁNA PŘEDEVŠÍM NA VÝKON

Obrázek ke článku
23. 4. 2019

K výhře v hodnotě 10 000 Kč má v rámci soutěže Fair-play blízko i družstvo FBS Olomouc B, které v kategorii žen v Olomouckém a Moravskoslezském kraji vévodí průběžnému pořadí. Projekt, který si klade za cíl odměňovat nejslušnější týmy v regionálních soutěžích napříč čtyřmi věkovými kategoriemi v sedmi regionech (čtrnáct krajů po dvou), vzniká už třetím rokem pod záštitou Českého florbalu a České pojišťovny.

„Hráčům a hráčkám se vždy snažíme vysvětlit, že je přirozené hrát férově. Vyhrát jiným než čestným způsobem nebo porušením pravidel, ke kterému se v případě nepovšimnutí nepřiznáme, je naopak špatné. Taková výhra by je neměla těšit a podobné situace se snažíme eliminovat. Pokud se tohle ve sportu naučí, mohou to přenést do osobního života. Bohužel společnost je nyní primárně orientována na výkon a hrát podle pravidel není vždy takříkajíc in. O to složitější je tyto zkušenosti našim svěřencům předávat,“ říká trenér žen „B“ Zdeněk Cholek.

Obecně však oddíl vidí na soutěži i drobné mouchy. Fair-play index totiž podle šéftrenéra ženské sekce Martina Pejzla hodnotí jen trestné minuty na počet zápasů, což úplný obrázek o férovosti jednotlivých týmů nevytváří. „Je mi však jasné, že těžko bude na každý zápas jezdit člověk, který následně zhodnotí, jak se jednotlivé mančafty nebo dokonce hráči a hráčky chovali. Fair-play index je přesto spíše ukazatelem toho, jak týmy hrají – jestli faulují více nebo méně. Naším cílem je faulovat málo a pokud možno bez zbytečných zákroků, i když i takové fauly k samotné hře samozřejmě patří.“

Trend férovější hry u žen však trenér mužstva, které v současné době vede pořadí s indexem rovných 36.00, nevidí. „Zajímavá otázka, ale myslím, si že muži i ženy hrají podobně férově nebo zákeřně. Je to opravdu vždy na konkrétní osobě, jakým způsobem je vychovaná. Hlavním elementem jsou rodiče, trenéři a pak škola. Je to vždy prostředí a lidé, které vás formuje,“ dodává Zdeněk Cholek.

„Našim hlavním úkolem je vychovávat nejenom výkonostní sportovce, ale také osoby mající kladný vztah ke sportu po celý život. Fair-play je nedílnou součástí této výchovy. Soutěž jako takovou sice nijak zásadně nesledujeme, ale fakt, že se každý rok s nějakým družstvem dostáváme na přední příčky, ukazuje, že něco děláme správně,“ dodává Martin Pejzl.

A co by udělali s případnou výhrou? „S tou by si holky určitě dokázaly poradit,“ dodávají s úsměvem oba pánové.

Obrázek