STATISTIKY DOMÁCÍHO MSJ 2021: SLOVINCI OHROMILI, PĚNIČKA MÍŘIL DOLEVA

8. 9. 2021

Byl to šampionát plný splněných přání, neboť si čeští junioři poradili s florbalovými giganty ze Švédska i Finska a vybojovali na domácí půdě zlaté medaile. Kam ale novodobí mistři mířili nejčastěji, co charakterizuje kanonýra Matěje Pěničku a jaký další velký příběh mistrovství světa v Brně napsalo?

Ke každé velké světové akci neodmyslitelně patří pár statistických perliček. Dohromady se na juniorském světovém šampionátu v Brně odehrálo třicet tři duelů, ale které z nich byly ty nejzajímavější?

Polská škola střelby po zemi

Za zmínku určitě stojí ten nejgolovější zápas letošního mistrovství, který se odehrál ve skupině D. V duelu mezi Itálií a Polskem totiž padlo hned dvacet osm gólů a všechny navíc mířily do stejné branky.

Polští florbalisté se se svým italským soupeřem vůbec nemazali, když pálili ze všech možných pozic a to po celou dobu zápasu. Poměr střel během šedesáti minut duelu byl opravdu drastický, neboť Polsko vypálilo hned 51x, zatímco Italové pouze 8x.

A kam branky z polských holí padaly nejčastěji? No, prostě a jednoduše dolů. Pouze tři rány totiž mířily do horních pater italské branky, zatímco dalších dvacet pět prošlo do sítě po zemi nebo jen těsně nad zemí. Celkové skóre navíc mohlo převýšit magickou třicítku nebýt tří trefených tyček, které Itálii pomohly ke drobnému zmírnění katastrofy.

Itálie - Polsko 0:28 | KOMPLETNÍ PŘEHLED STŘEL

Lotyši pálili do všech míst

Zápas s početným brankovým přídělem však mistrovství v Brně nepřineslo pouze jediný, neboť hned pět duelů dosáhlo svým konečným skóre osmnácti a více branek. Druhým na góly nejpočetnějším se přitom stalo hned první utkání celého šampionátu mezi Slovenskem a Lotyšskem, ve kterém se skórovalo dvacet čtyřikrát

Bláznivá přestřelka nabídla po více než deseti brankách na obou stranách, šťastnější však po šedesáti minutách odcházeli Lotyši, kteří zvítězili celkovým poměrem 14:10. A zatímco jejich střelba byla rozmanitá a mířila do všech koutů slovenské branky, jejich soupeř cílil především k tyčím. Jen tři góly z deseti totiž padly mimo místa lotyšských tyček.

Slovensko - Lotyšsko 10:14 | KOMPLETNÍ PŘEHLED STŘEL

Příběh šampionátu aneb Slovinský zázrak

Pokud se říká, že velké světové akce píší krásné příběhy, pak ani Brno nebylo výjimkou! Nemusí totiž vždy jít o samotné finále nebo zápasy v elitních skupinách a dokonalým důkazem toho byla bitva o jedenácté místo, která se odehrála ve večerních hodinách předposledního dne šampionátu.

Rakousko tehdy nad svým protivníkem ze Slovinska drželo pohodlný náskok 6:0, a to ještě ve 42. minutě zápasu. Pak se ale stalo něco na první pohled zcela neuvěřitelného. Slovinci ve třetí třetině vypálili dohromady devětkrát, jak by ale jen málokdo předpovídal, hned šestkrát z toho skórovali. Celý zázrak přitom započal i ukončil zároveň jediný hráč – Gal Sardi totiž poprvé skóroval ve 43. minutě a když v čase 58:20 dovršoval svůj hattrick, svítilo již na světelné tabuli skóre 6:6

Neméně překvapivý je pak pohled na umístění všech šesti gólových střel, které pro Rakousko znamenaly katastrofu, neboť všechny mířily do stejného místa. Slovinští florbalisté totiž skoro ve všech případech stříleli z pravé strany hřiště a umisťovali míčky k levé tyči.

A aby toho pro Rakousko nebylo málo, v závěrečných samostatných nájezdech, které trvaly dlouhých osm sérií, Slovinsko zvítězilo poměrem 3:2 a dokonalo tak obrat šampionátu. Pokud tedy nevěříte, že se dá vyhrát i za stavu, kdy prohráváte 0:6, měli byste se kouknout na tenhle zápas.

Rakousko - Slovinsko 6:7sn | KOMPLETNÍ PŘEHLED STŘEL

Tři branky sem, jedna zase tam

Staronovými juniorskými mistry světa se stali čeští florbalisté, kteří tak na domácí půdě obhájili titul z kanadského Halifaxu 2019. Jejich spanilá jízda přitom začala již v prvním zápase, ve kterém sice proti Finům padli, i tak ale předvedli dobrý výkon, na který navázali v dalším průběhu šampionátu. Zbylé čtyři duely už totiž neprohráli.

A kam mistři pálili nejčastěji? To není tak úplně jednoduché říct, neboť proti každému soupeři umisťovali střely jinam. A zatímco proti Slovensku a Lotyšsku v základní skupině pálili spíše do vrchních pater branky a to zejména k tyčím, v semifinálové bitvě proti Švédsku mířily všechny čtyři české trefy do různých míst.

Společnou charakteristiku střel však můžeme nálezt v zápasech proti Finsku, které Česko vyzvalo nejprve v základní skupině a poté v samotném finále šampionátu. V obou z nich se totiž čeští lvíčci prosadili čtyřikrát a v obou z nich také tři branky mířily do zcela totožného místa a ta čtvrtá jinam. V duelu základní skupiny to byla levá šibenice, ze které po třech prudkých ranách museli vylézt všichni finští pavouci, v tom finálovém to byl zase spodní prostor u pravé tyčky.

Asi každému českému fanouškovi na dlouhou dobu zůstanou v paměti branky kanonýra Matěje Pěničky, který v průběhu celého šampionátu pálil ze všech možných pozic. Velice zajímavý je proto pohled na umístění jeho střel, které skončily brankou a které vždy rozpoutaly v brněnské aréně fanouškovskou vřavu.

Mladoboleslavská posila s osmičkou na zádech se za pět zápasů trefil celkem devětkrát, přičemž hned neuvěřitelných šest střelumístil vždy k levé tyči. Pouze v duelu proti Lotyšsku, ve kterém si připsal hattrick, zapadly dvě ze tří jeho brankových střel do jiných míst než právě k levé tyčce, stejně tak jako jeho poslední, ale zároveň asi nejlépe zapamatovatelná branka, z finálového duelu proti Finsku. Tato rána ve druhé minutě třetí třetiny mířená do pravého dolního rohu finské svatyně totiž pro Českou republiku znamenala srovnání skóre na 2:2.

Finsko - Česko 3:4 | KOMPLETNÍ PŘEHLED STŘEL