{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SUMA SUMÁRUM PROJEKTU FAIR-PLAY: KDO BYL NEJSLUŠNĚJŠÍM MUŽSTVEM?

Obrázek ke článku
11. 7. 2019

Florbalová sezona 2018/2019 je minulostí a na řadu tak přichází obligátní rekapitulace. V letošním roce již potřetí v řadě Český florbal ve spolupráci s Českou pojišťovnou organizoval projekt Fair-play, do kterého se zapojily stovky týmů regionálních soutěží. Poselství bylo jasné – odměnit ty, kteří hrály nejslušněji.

Dosáhnout toho šlo s nadsázkou velice jednoduše – nasbírat co nejmenší počet trestných minut na jeden tým za všechny odehraná utkání. Takzvaný index Fair-play nakonec určil osmadvacet vítězů, kteří si odnesli titul nejvíce férových týmů v republice.

A kromě toho také peněžitou odměnu 10 000 Kč. Soutěžilo se celkově ve čtyřech věkových kategoriích (muži, junioři a dorostenci, starší žáci, ženy a dorostenky) v sedmi regionech (každý region se skládal ze dvou sousedících krajů). Celkově se tak v rámci projektu rozdalo 280 000 Kč.

Absolutním vítězem projektu se stali hráči klubu FBC Dragons, sídlícím v jihomoravském městě Kyjov, v okrese Hodonín. Starší žáci tohoto klubu dokázali v jednadvaceti duelech nasbírat jen dvě trestné minuty, což je naprosté unikum. „Tato cena je dobrou připomínkou toho, na co by měl být kladen důraz při výchově mladých sportovců. Úkolem trenérů je pomáhat dětem, aby z nich vyrostli zodpovědní, mladí lidé se základy slušného chování,“ hodnotil sezonu hlavní trenér starších žáků kyjovských Draků Pavel Berka.

Nutno však podotknout, že ve stejné věkové kategorii, jen v Praze a Středočeském kraji, váleli též hráči Panthers Praha pink, kteří v šestatřiceti zápasech inkasovali jen tři dvou minutové tresty, což jim vyneslo index 156 rovných.

Odměna pro více týmů

Nejslušnějšími muži napříč republikou pak byli hráči Sokola U50 Pardubice D s osmnácti trestnými minutami ve stejném počtu zápasů. Ženské kategorii kralovaly hráčky FAT PIPE Florbal Chodov s šesti trestnými minutami ve čtyřiadvaceti duelech a nejslušnějšími dorostenci byli svěřenci Tatranu Mocní Tuleni Podbořany.

Není příliš častým jevem, že by na konci sezony měly dva týmy naprosto shodný index Fair-play, v letošním ročníku se to však stalo hned třikrát. První dva případy nastaly právě v Jihomoravském a Zlínském kraji. V kategorii žen se jednalo o družstva Bulldogs Brno B a K1 Florbal Židenice B a v kategorii mužů o týmy FBC Sokol Adamov a VSK VUT Skurut Hai Brno. Ženská kategorie zaznamenala stejný index Fair-play u dvou družstev také v Ústeckém a Libereckém kraji, jednalo se o celky ASK Lovosice – LFP a FBC Česká Lípa. Zmiňované celky si tak cenu rozdělí a každý si odnese 5 000 Kč.

Jediný obhájce

Jediným týmem, který dokázal obhájit prvenství z loňského roku je TJ Sokol Koterov. Plzeňský celek triumfoval dvakrát za sebou v kategorii mužů v Plzeňském a Karlovarském kraji. Sám sekretář klubu Pavel Roubal upozorňuje, že pro klub je férová hra skutečně na prvním místě. „Už při samotném výběru hráčů do našeho mužského florbalového týmu dbáme na jejich osobnostní rysy a předpoklady. Náš klub staví férovou hru v jednotlivých zápasech i v celé soutěži vždy na první místo. Podle nás je to správný přístup, jelikož z něj plyne nejen dobrý pocit, ale jak se nakonec ukazuje, i velmi pěkná odměna.“ Znovu se tak ukazuje, že florbal obecně platí za jeden z nejférovějších sportů vůbec.

Svůj postřeh přidal i Roman Urbář, manažer marketingu a medializace Českého florbalu. „Jsme rádi, že tento projekt dlouhodobě podporuje jednu z klíčových hodnot florbalu, kterou je férovost a zároveň děkuji podpoře České pojišťovny, díky které je možné podpořit férová družstva i materiální odměnou. Pro Český florbal je důležité, že jsme se dokázali zaměřit na regionální soutěže, abychom tak mohli vtáhnout co nejvíce hráčů a hráček do aktivního šíření fair play. Je příjemné vidět, že naše florbalové prostředí je obecně vnímáno jako velmi zdravé a férové a rádi bychom se do budoucna těmto tématům věnovali více do hloubky.“

Obrázek