{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠUMAN: CO PŘIVÁBILO LIVESPORT? FLORBALOVÉ HODNOTY A NADŠENÍ

Obrázek ke článku
2. 10. 2020

I v nelehké době se dají najít pozitiva a uzavření kontraktu se silným partnerem se rozhodně počítá mezi jedno z nich. Český florbal vstupuje do nové sezony po boku společnosti Livesport. „Při své síle se mohla rozhodnout spolupracovat s jakýmkoliv českým sportem. A že si vybrala florbal? Ukazuje to, že jí je hodně sympatická cesta, kterou jdeme,“ pochvaluje si Filip Šuman, prezident Českého florbalu v prvním ze série dvou velkých rozhovorů.

Sám prožil krušných posledních pár měsíců. Vzhledem k okolnostem musel řešit spoustu věcí, které pro něj byly nové. Stejně jako pro všechny ostatní. „Člověk si ještě trochu víc uvědomil, že si musí ještě daleko víc vážit sezon, kdy všechno běží podle plánu,“ konstatuje.

Po dlouhé pauze se ale zase rozpohybovaly florbalové soutěže. Jakou vám to dělá radost?
Velkou. Hrát zápasy a organizovat florbal je důvodem toho, proč existujeme. Navíc jsem na rovinu měl trošku obavy z toho, že kdyby ta situace trvala déle, tak se může objevit část sportovců, kteří se už po dlouhé přestávce nebudou chtít vrátit. Jsem rád, že jsme první fázi přečkali úspěšně a zvládli zahájit sezonu.
Nový ročník startujete s novým partnerem, v názvu mužské superligy se nyní objevuje společnost Livesport.

Co vám ukazuje, že si podobně silná společnost vybrala pro své premiérové spojení se sportem právě florbal?
Myslím, že u Livesportu jde nejvíc o hodnoty. Chápu, že to působí hodně abstraktně. Vedení Livesportu už dříve přemýšlelo, jestli se spojí s fotbalem, s hokejem, Spartou, Slavií... Fakt, že jsme se dohodli, ukazuje, že té společnosti je sympatická cesta, kterou si florbal zvolil. Stali jsme se fenoménem českého sportu, z absolutní nuly se stále někam posouváme. A podstatné jsou hodnoty, které florbal reprezentuje - dynamiku rozvoje, čistotu, budoucnost. 

V čem je florbal v tomto ohledu výjimečný?
Na jednu stranu jde už o velký sport, který si postupně buduje svoji popularitu, ale na stranu druhou jde pořád ještě o nezkažený sport s nadšením do dalšího budování. To je podle mě přesně prvkem, proč dávalo Livesportu spojení smysl. Každá firma chce samozřejmě něco získat pro sebe, to je při partnerství normální. Víc a víc ale firmy uvažují o tom, že chtějí být spojené s něčím, co k nim prostě sedí.

Čím může Livesport pomoci florbalu v rozvoji?
Kromě toho, že je partnerství velice významné finančně, si myslím, že do budoucna se může projevit velká globální síla Livesportu. Český florbal spolupracuje i s jinými relativně významnými firmami, ale Livesport je specifický v tom, že jde o sportovní firmu a na světě její služby používá více než sto milionů lidí. Když přemýšlíme o nějakém mezinárodním rozvoji florbalu, tak je to záležitost na víc let. Ale pokud bude spolupráce v Česku funkční a bude Livesportu vyhovovat, tak se pak třeba může promítnout i v mezinárodním rozvoji.

Můžete přiblížit, jak probíhal proces vyjednávání?
S každým partnerem jde o úplně samostatnou záležitost. Společné ale je, že nikdy to není jen záležitostí několika měsíců. Od prvního jednání s Livesportem do podepsání smlouvy uplynul téměř rok. V mnoha situacích jsem si nebyl jistý, jestli se dohodneme a dojdeme do cíle, ale jednání probíhala v moc příjemné atmosféře. Je to možná tím, jak je vůbec Livesport budovaný. Není to obrovská korporace se zahraničním vedením, jak si třeba představujete banky nebo pojišťovny. Je to velká firma, ale stále ji vlastní a rozhoduje jeden člověk. A to je pro některé záležitosti výrazně jednodušší.

Ulevilo se vám, když byl konečně podpis na papíře?
Když něco trvá rok, tak to není úplně o tom posledním podpisu. Jednání musíte vést spousty, aby pak přišlo to poslední, které dovede věci do cíle. Pokud se finálně nedomluvíte, tak víte, že jste investovali úsilí v mnoha měsících do něčeho, co se třeba nikdo ani nakonec nedozví. Po úspěšném podpisu můžete mít pocit, že se zhodnotila nějaká práce, kterou do toho člověk vložil. A pozitivní natěšení z toho, co partnerství přinese, tam samozřejmě vždycky je.

Je pro vás taková dohoda o to cennější, v jaké přišla době? Okolnosti velkým závazkům teď úplně nenahrávají…
Určitě. Na rovinu i z hlediska přístupu Livesportu jako takového. Musíme si uvědomit, že jestli byly nějaké firmy, které byly postižené tou krizí, tak Livesportu se během jednoho týdne na celkem dlouhou dobu úplně přerušil byznys. Sami říkali, že místo stovek a tisíců různých sportovních událostí po celém světě se najednou hrály jen kuriózní sporty v kuriózních zemích. I pro ně to byla naprosto výjimečná situace. Koronavirus ovlivnil a ukončil řadu různých jednání, ale tohle i díky síle Livesportu mohlo pokračovat.

Nastal v průběhu nějaký konkrétní zlom?
Ten byl hodně velký. Dlouho jsme totiž vůbec nevyjednávali o generálním partnerství, ale o jiné spolupráci. Podle mě nastal zlom ve chvíli, kdy si řekli, že vlastně poprvé vstoupí do přímého partnerství. V té situaci jsme měli formáty spolupráce už relativně hodně připravené, pohybovali jsme se v určitých mantinelech. Jednání byla hodně intenzivní, potkávali jsme se často. Pak jsme si ale řekli, jestli tedy nechceme diskutovat o těch nejvýznamnějších a nejviditelnějších pozicích. Tohle bylo specifické. Na některých jednáních relativně brzy dojdete k modelu, na kterém byste chtěli spolupracovat a už jen hledáte, jestli se protnete na podmínkách. Tady se to prostě vyvíjelo jinak.

Už ve spolupráci s Livesportem se rozběhl nový ročník nejvyšších soutěží. Jaký jej očekáváte?
Určitě bude výjimečný. Myslím, že teď už do něj všichni vstupují s realistickými očekáváními. Pokud se bude situace vyvíjet extrémně špatně, tak se může stát, že třeba bude na nějakou dobu nutné soutěže přerušit. Doufám, že ne na moc dlouho. Myslím, že opatření, která jsme připravili na případné prodloužení sezony, jsou tak významná, že se nám ji dovede aspoň v její hlavní části dohrát.

Český florbal podpoří kluby

Tušíte, jaký vliv může mít koronavirus na ekonomickou stránku?
Dopady jsou velké, ale jsem přesvědčený, že to zvládneme. Finanční záležitosti plánujeme hodně dlouhodobě, snažíme se vytvořit stabilitu. I kdyby docházelo k nějakým krátkodobým výkyvům, tak to florbal zvládne. Ale je pravda, že pokud chcete mít partnery, tak musíte hrát soutěž, musíte mít reprezentaci a jezdit na mistrovství světa. Tohle je velká výzva.

Mohou se kluby spolehnout na pomoc od Českého florbalu?
Určitě. Pro kluby jsou klíčové dva zdroje. Jedním je příjem z vlastního klubu, čili z členské základny. A tím druhým je pak dotační podpora. Zejména města, státu a popřípadě nás jakožto Českého florbalu. Myslím, že pro kluby je nejdůležitější kontinuita. Signály jsou takové, že se v některých městech může lehce snižovat podpora, ale kluby už ví, že od státu bude zase minimálně stejná, dokonce možná o něco vyšší. A určitě i my říkáme klubům, že podporu budeme držet a snažit se, aby to byla část, na kterou se budou moci spolehnout.

Český florbal navíc organizuje program pro komplexní rozvoj oddílů s označením PP3. Přiblížíte, o co přesně jde?
Největší podpora je v tom, že už několik let pracujeme s téměř stovkou klubů, abychom jim zajistili finanční podporu a pomohli jim se vnitřně částečně zprofesionalizovat. V tomhle případě jde o profesionalizaci na organizačně-trenérské stránce. Pokud do toho budou kluby investovat, tak budou daleko lépe fungovat, rychleji se rozvíjet a budou daleko připravenější na podobné komplikace, které teď nastaly. Myslím, že program PP3 se nám v tuhle chvíli strašně zhodnotil. Počet klubů, které mají ve florbale tohle profesionální zázemí, je dnes v českém sportu srovnatelný už jen s fotbalem. V tomhle šel florbal trošku jinou cestou než ostatní sporty a jsem přesvědčený, že to je teď jeho klíčovou silou. A také něčím, co bude ovlivňovat jeho rozvoj i v následujících mnoha letech.

Mezinárodní špička se může rozšířit

Máte představu, jak se může florbal mezinárodně rozvíjet v příštích kupříkladu deseti letech?
Shodou okolností právě v IFF (Mezinárodní florbalové federaci) poslední rok řešíme strategii do roku 2030. Teď jde také o to, jak intenzivně to ovlivní covid, který má na mezinárodní sport ještě daleko tvrdší dopad. Ale myslím, že pokud budou velké národní federace s rozvojem intenzivně pomáhat, tak má florbal šanci. Mezinárodní federace sama tolik nezmůže, její síla je daleko menší, než si mohou fanoušci myslet. Určitě existují kroky, které mohou mezinárodní florbal posunout. Na druhou stranu je třeba být realista v tom, že florbal za deset let na olympiádě ještě nebude. 

Proč ne? Je to příliš krátká doba?
Florbal musí mít v mnoha zemích nějakou úroveň, aby pak byl schopný olympiádě něco přinést. Myslím, že v té připravované strategii jsou relativně hodně konkrétně popsané kroky, co je třeba udělat, aby se mezinárodní florbal do deseti let alespoň zdvojnásobil a udělaly se kroky, aby se vyrovnala světová špička. Je to ovšem hrozně závislé na tom, co se stane v jednotlivých zemích.

O florbale se mluví jako o sportu čtyř zemí. Musí se tohle změnit? A existuje možnost, že k tomu vůbec dojde?
Podívejte se na hokej. Hodně se zapomíná, že mezi lety 1963 a 1991 měly ze šampionátu medaili jenom stejné čtyři země. Skoro třicet let a třicet různých mistrovství hokej bojoval se situací, kdy měl jen izolovanou špičku.  A přestože se nehrálo o nic jiného, než jestli budeme první, druzí, třetí, nebo čtvrtí, tak bylo mistrovství sledované. To, co se dnes o florbale říká, nás ale samozřejmě limituje a dlouhodobě by to byl čím dál větší problém. Zatím se ještě projevuje mládí toho sportu, protože rozvoj florbalu je v Česku, Švédsku, Finsku i Švýcarsku je stále strašně intenzivní. I proto mají ostatní země potíže nás dohnat. 

Vidíte nějaké řešení, jak vývoj v ostatních státech urychlit?
Pokud se aspoň ve dvou z těch čtyř elitních zemí povede během pěti nebo deseti let udělat profesionální soutěže, tak se tam postupně objeví více hráčů ze Slovenska, Norska, Lotyšska, Německa nebo Dánska. A ve chvíli, kdy ze zmíněných pěti zemí budou vždy aspoň dvě pětky hrát profesionální ligu, tak z toho postaví konkurenční národní tým a klidně mohou náš tým porazit. Vývoj ve čtyřech elitních zemích tak může výrazným způsobem zrychlit i ten v okolních zemích.

Jenže mezinárodní florbal letos přijde o svou největší akci, mužský šampionát se posouvá na prosinec 2021. Je to problém?
Určitě to komplikace je. Vrcholné akce jsou tím, co posouvá každý sport kupředu. Celkově je mezinárodní situace sportu ještě v daleko větších problémech, než je tomu na národní úrovni. Myslím, že zejména florbal při svém rozvoji velká mistrovství moc potřebuje. Pro fanoušky, pro motivaci samotných florbalistů. Doufám, že se ten odklad povede dohnat.

Příští rok bude obecně náročný, florbal čekají hned čtyři světové šampionáty…
To se zvládne. Organizačně i finančně to bude náročnější, ale daleko těžší to bude pro menší federace, které nemají tolik zkušenosti a silné zázemí. Jsem přesvědčený, že z pohledu českého florbalu to zvládneme. Mezinárodně to bude samozřejmě tvrdý rok. Ale pokud se všechny šampionáty odehrají, tak budu velice rád

Obrázek