SUPERFINÁLE 2012: ZRODIL SE FENOMÉN

16. 3. 2016

Byl to odvážný krok pro český florbal. Jako první sportovní hnutí v srdci Evropy se odhodlal k finále nejvyšší soutěže na jediný zápas. První Superfinále v pražské O2 areně ale přesvědčilo i skeptiky, ligový florbal se v Česku před takovým publikem nikdy v historii nehrál a elektrizující atmosféra strhla všech 7 877 fanoušků, kteří do nejmodernější arény v zemi dorazili. Mezi českými halovými sporty do té doby neměl takový zápas obdoby. A to byl teprve začátek.

Inspiraci organizátoři čerpali nejen ze Švédska, kde se v jediném utkání rozhoduje o šampionovi SSL již od roku 2002, ale také ze slavného Superbowlu. A první krok vyšel náramně.

Přes pět tisíc diváků na finále ženské Extraligy znamenalo velkou vzpruhu pro český ženský florbal, který o 20 měsíců později čekalo premiérové mistrovství světa na domácí půdě. Zároveň byl labutí písní největšího rivalství té doby mezi pražskými týmy Herbadentem a Bohemians.

Herbadent si první superfinále podmanil a třemi góly ve třetí třetině rozhodl o svém vítězství v boji o titul 6:2, i když historicky první ligový gól v O2 areně vstřelila útočnice Bohemians Zuzana Jelínková. Bylo to doposud poslední finále, kde bojovaly hráčky Bohemians, které v následujících sezónách podlehly velkému vzestupu Vítkovic a později také Chodova.

Český rekord pro halové sporty padl při superfinále mužů, 7 877 fanoušků vytvořilo skvělou atmosféru pro těžkou bitvu, kterou na hřišti sváděli jediní dva mistři historie českého florbalu Tatran s Vítkovicemi. Tým z ostravské Dubiny byl ve vedení více jak 41 minut z celého zápasu, síla Střešovic ošlehanými mnoha souboji o titul ale byla nezlomná.

Hned první mužské Superfinále tak dospělo až do prodloužení, ve kterém Tatran využil přesilovou hru. Milan Garčar dlouhým pasem napříč celou polovinou hřiště našel Michala Podhráského, který přiťuknul před brankou čekajícímu Milanu Fridrichovi. Ten trefil přesně a rozpoutal tak první superfinálové oslavy, jež završily první den, kdy florbal patřil všem.