{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SUPERFINÁLE FLORBALU – NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI

Obrázek ke článku
22. 6. 2021

V uplynulých dnech se objevily různé informace o projektu Superfinále florbalu týkající se jeho smyslu i samotné organizace. Český florbal se rozhodl zveřejnit základní otázky a odpovědi nastavení celého projektu, aby tak upřesnil a připomněl cíle a nastavení projektu i vzhledem k některým nepřesným informacím, které se objevily ve veřejném prostoru. 

Proč se koná superfinále?
Superfinále vzniklo jako jeden z klíčových prostředků pro zlepšování podmínek v celém českém florbalu a jeho popularizaci, což je základním posláním Českého florbalu. Cílem je, aby kluby v celé republice byly silnější, aby měly ve svých městech lepší pozici a aby dostávaly větší finanční podporu od měst a partnerů. Díky této podpoře pak mohou oddíly výrazně vylepšovat podmínky a zázemí pro hráče všech kategorií. Mezi to například patří více tréninkových hodin ve florbalových halách, lepší organizační zázemí, či rozvoj a profesionalizace trenérů, kteří mají na rozvoj hráčů vliv. To vše přispívá k celkovému sportovnímu rozvoji a tím pádem ke zvyšování kvality všech soutěží a také reprezentace.  

Ano, superfinále je výjimečné a všichni vědí, že takto nevypadá běžný zápas základní části ani play-off. Ale ukazuje to na potenciál sportu, díky kterému narůstá šance ovlivňovat pozitivním směrem věci výše uvedené a pomáhá budovat pozici florbalu mezi ostatními sporty v Česku. 

Jak konkrétně tomu superfinále může přispívat?
Tím, že přiláká pozornost násobně většího počtu diváků, kteří florbalové nejvyšší soutěže do té doby pravidelně nenavštěvují a nesledují. Tím, že přitáhne pozornost klíčových osob ve státní i soukromé sféře, kteří rozhodují o financování sportu. Řada klubů i z nižších soutěží využívá superfinále k tomu, aby na florbal přilákala důležité osoby ze svého města. To je možné jen jednou za 5 let na mistrovství světa a na superfinále. Superfinále přitáhne pozornost i celostátních médií, což má další vliv na výše popsané důvody. 

Jak superfinále vznikalo?
První superfinále se hrálo v roce 2012 a jeho zavedení předcházela podrobná diskuze. Přestože jde o projekt celého sportu, diskutován byl tehdy hlavně se superligovými kluby. Diskutovány byly detailně i podmínky za kterých bude superfinále pořádáno. Z tehdejších 12 klubů superligy (v té době extraligy), devět klubů podpořilo vznik superfinále a podmínky pořádání, jeden měl připomínky k podmínkám pořádání, dva kluby byly proti projektu.     

Jak je to se sportovní stránkou na superfinále? Není superfinále sportovně nespravedlivé?
Od zavedení superfinále bylo známo, že by finálová série pro dva týmy (tj. cca 40 hráčů) přinesla větší počet náročných utkání s přínosem pro rozvoj jejich sportovní výkonnosti. Přínos v ostatních oblastech je natolik značný, že překonává výše zmíněný dopad. Navíc větší počet náročných utkání byl nahrazen navýšením počtu utkání ve čtvrtfinále a semifinále (od zavedení superfinále se hrají série na čtyři vítězná utkání místo na tři), takže větší počet náročných utkání získal větší počet týmů při zachování stejného minimálního počtu zápasů pro vítězství v play-off, a to devíti. Po zavedení superfinále a nového systému play-off se průměrný celkový počet zápasů v play-off mužské superligy dokonce zvýšil v průměru o 4 zápasy, v ženské extralize o 8 zápasů. 

Z hlediska spravedlnosti jediné a velice náročné utkání logicky srovnává rozdíly mezi týmy. Právě to je jeden z hlavních důvodů obrovské atraktivity takového utkání. 

  • Žádné mužské superfinále až do letošního roku neskončilo větším než dvougólovým rozdílem. 

  • Poslední tři ženská superfinále skončila vždy v prodloužení/nájezdech.

Hráči potřebují hrát více důležitých zápasů, superfinále je o ně připravuje. Nesnižuje tím superfinále kvalitu soutěže?
Počty důležitých utkání jsou řešeny v otázce výše. Pro další posun sportovní úrovně je důležité zejména to, jak kvalitní a intenzivní bude sportovní příprava v jednotlivých klubech. Zda budou kluby schopny vytvořit hráčům takové podmínky, aby se ve všech klubech trénovalo každý den, v budoucnu možná dvoufázově, což by znamenalo postupnou profesionalizaci hráčů. Pro zvyšování kvality soutěže je třeba, aby na této úrovni bylo co nejvíce klubů, ideálně všechny superligové. Celkově je nutné ovlivňovat pozici celého sportu, aby tyto podmínky byly vytvořeny v co nejvíce klubech. Posuny v některých elitních klubech jsou poslední roky obrovské. K hráčské profesionalizaci musí docházet postupně, tak aby to odpovídalo situaci ve florbalu i tomu, jaký je o soutěž zájem mezi diváky, partnery, médii, klíčovými osobami – to jsou prvky, které kvalitu soutěže ovlivní nejvíce.  

Jak je superfinále konkrétně organizováno? Jak jsou řešeny odběry vstupenek?
Původně se na organizaci celého superfinále podílely superligové kluby. Po prvních třech sezonách ale samy požádaly, aby kompletní organizaci řešil Český florbal. 

V současnosti je to tak, že: 

  • Všechny superligové týmy získávají dílčí prostor na superfinále prezentovat svého hlavního partnera.

  • Superfinalisté získávají rozšířený reklamní prostor.

  • Superligové oddíly získávají více než 40 % z případného výtěžku superfinále. Finanční stránka není hlavním cílem akce, přesto superligové oddíly obdržely celkem již více než dva miliony korun.   

  • Superligové týmy odebírají menší část vstupenek, počet vstupenek byl v průběhu let snížen a pro příklad, když je nyní superfinále v Praze, ostravské týmy povinnost splní, pokud odeberou 30 vstupenek. Vstupenky si oddíly mohou vybrat před tím, než jsou uvolněny do prodeje. Oddíly si většinou vybírají vstupenky do spodního patra O2 arény, které byly většinou veřejností zcela vyprodány. 

Jaké prostředky tedy superligové týmy získaly ze superfinále? 
Ačkoliv přímý finanční zisk není hlavním cílem akce, přesto superligové oddíly ze superfinále obdržely celkem více než dva milionu korun. V tom není započítáno prize money pro vítěze (které slouží i jako podpora na Pohár mistrů) a další příspěvek na účast (40 000 Kč), který dostávají všechny čtyři týmy.  

Nebylo by pořádání série pro kluby ekonomicky výhodnější? 
V případě, že by se klubům podařilo zajistit a připravit např. hokejové zimní stadiony (v ČR jsou dostupné pouze tři nehokejové haly s kapacitou alespoň 3 tisíce diváků) a přilákat na všechna utkání diváky, je rozhodně možné, že pro dané dva oddíly by finálová série mohla být opravdu finančně výhodnější. Ale viz výše zmíněné důvody, cílem je rozvíjení superligy a celého florbalu. 

Jak chcete zajistit, aby se eliminoval dopad chyb rozhodčích na výsledek? 
U superfinále se přirozeně zvyšuje tlak i na rozhodčí. Je to podobné jako při rozhodujícím sedmém utkání v sérii play-off, kdy již není možnost opravy, nebo např. v klíčových utkáních na mistrovství světa. Tlak zvyšuje i návštěvnost a zájem o superfinále. Po aktuálních zkušenostech proto budou řešeny prvky, které by mohly tento tlak snižovat, např. rozšíření počtu situací, ke kterým bude moci být použit videozáznam. Způsob aplikace pravidel a způsob využití právě například videorozhodčího je v kompetenci Mezinárodní florbalové federace (IFF).

Jak se hraje finále play-off v ostatních elitních zemích?
Ve Švédsku se hraje superfinále od roku 2002 do dnes. Odehrává se většinou v hale Globen ve Stockholmu, několik superfinále proběhlo i na jihu Švédska. Ve Švédsku měli období, kdy týmy, které hrály superfinále pravidelně, navrhovaly návrat k sérii. Závěrem bylo, že pro dva oddíly by možná bylo výhodnější hrát sérii, ale pro další stovky švédských oddílů je přínosnější hrát superfinále. Ve Finsku bylo zavedeno superfinále v roce 2016 a to přes nesouhlas 11 z 12 elitních klubů. Současně byl projekt velmi ztrátový a nedokázal splnit očekávané cíle ani v návštěvnosti atd. Proto se jej Finové po třech letech rozhodli ukončit. Ve Švýcarsku se superfinále hraje od roku 2015 do dnes.

Jak pravidelně se superfinále diskutuje a jaké je budoucnost v České republice? 
Superfinále je jako jeden z cílů Českého florbalu posuzováno každý rok i valnou hromadou a před necelým rokem bylo znovu potvrzeno bez připomínek. V uplynulé sezoně se navíc připravovala dlouhodobá koncepce vývoje celostátních soutěží na další čtyři roky. Všechny odborné komise, včetně Komise elitního florbalu a medializace, kde jsou zástupci superligových klubů, připomínkovaly různé nastavení všech soutěží. Mezi značným množstvím připomínek, které se diskutovaly více než půl roku, nebyla jediná k systému play-off a tedy i superfinále. 

I nadále bude superfinále průběžně vyhodnocováno z hlediska jeho přínosu. Bude řešeno, zda superfinále naplňuje nastavené cíle, jak se vyvíjí pozice celého sportu, kdy budou oddíly moci pořádat play-offové série včetně případné finálové série ve velkých halách a celkově způsobem, který bude mít přínos pro celý sport. 

​​

Obrázek