{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

SUPERFINÁLE URČÍ NOVÉ STŘEDOŠKOLSKÉ ŠAMPIONY. LETOS JAKO MORAVA VERSUS ČECHY

Obrázek ke článku
9. 4. 2019

Více než jedenáct set kilometrů dohromady absolvují všichni středoškolští superfinalisté, kteří si v Ostravě splní svůj florbalový sen. Do moravskoslezské metropole přijedou studenti z Ústí nad Labem, Liberce, Zlína a Brna, aby se poprali o titul republikového krále. Zvednout nad hlavu pohár pro mistra však může v každé kategorii jen jeden.

Spoustu let sportují, absolvují stovky či tisíce hodin tréninků. Pak přijde rok, kdy se sejde dobrá parta, touha vítězit chuť do hry a taky trocha toho pověstného sportovního štěstíčka, které je tak často používaným klišé. Výsledkem je úspěch, na který budou vzpomínat ve zbytku svého života - postup do Superfinále florbalu. To se také v roce 2019 koná v Ostravě. A ani tentokrát na něm nebudou chybět středoškoláci v rámci turnaje KB FLORBAL CHALLENGE.

Jako první se na palubovce Ostravar arény představí holky. Protože se v letošním roce v obou kategoriích bude hrát pomyslné česko-moravské derby, slušnost velí začít celkem, jenž to měl do dějiště turnaje dál. V dívčím případě to je JerGym Liberec.

Gymnazistky a budoucí paní učitelky z Liberce byly letos absolutně dominantní. Do turnaje vkročily až v krajském kole, okresní absolvovat nemusely. V sedmi zápasech družina kolem juniorské reprezentantky Lucie Želízkové neztratila ani bod a suverénně tak dokráčela k postupu do Superfinále v Ostravě. V něm vyzve překvapení z Brna.

Merhautovy ženy, tedy reprezentantky Střední zdravotnické školy v Brně, měly cestu do finále trnitou. V letošním školním roce si zahrály celkem dvanáct zápasů, přičemž první bodovou ztrátu si připsaly už v okresním kole, když remizovaly s tradičním národním finalistou BPA Brno. Jen lepší skóre je posunulo do další fáze turnaje.

V kraji si počínaly suverénně, o to strastiplnější pouť je čekala na domácím národním finále východ. Od vyřazení ve skupině dělila Jihomoravanky jediná prohra. Ostravu ale přehrály a pak zařadily vyšší rychlostní stupeň. K němu pomohla i štěstěna při nájezdech a finálová výhra nad obhájkyněmi z Jičína. Výsledek? Per aspera ad astra. Od nesmrtelnosti dělí Jihomoravanky jediné vítězství.

Dost podobně na tom jsou i kluci z Ústí nad Labem. Stavbařka, pod níž by si florbalu neznalý člověk představoval stavební průmyslovku, je ve skutečnosti gymnáziem a střední odbornou školou z ulice Stavbařů. Severočeši se představili celkem ve dvanácti duelech. A nevyhráli pouze jedinkrát, a to sice na národním finále západ proti silné Mladé Boleslavi. Ve skupině se oba celky rozešly nerozhodně 2:2. Stejní soupeři se potkali i ve finále. Tam se při nájezdech štěstěna přiklonila na stranu Ústí, Severočeši tak mohli naplno projevit své emoce a vášnivě křičet „yes!“.

To by si jistě rádi zařvali i technici ze Zlína. SPŠ z Baťova města se do análů turnaje nesmazatelně zapsala předloni, když dokázala celý ročník opanovat. Tehdy v pražské O2 aréně. Letos se vydá pro změnu do Ostravy, kam ji přivedlo celkem dvanáct odehraných duelů a pouze jediná ztráta - skupinová prohra na národním finále s Přerovem. Ještě žádné škole se nepodařilo v Superfinále zvítězit dvakrát v historii. Pokud by to Zlíňané dokázali, stali by se absolutními legendami.

Obrázek