ŠVÉDSKU VLÁDNOU MUŽI STORVRETY A ŽENY IKSU

21. 4. 2018

Ve Švédsku se, stejně jako v České republice, v sobotu v Superfinále utkaly dva nejlepší ženské a mužské celky o titul. IKSU ukončilo panování KAIS Mory, kterou porazilo 4:2. Mužské finále ovládla  popáté v historii Storvreta, jejíž první náskok sice Falun smazal, ale na další branky už odpovědět nedokázal.

Superfinále žen

KAIS Mora UIF – IKSU 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
​Branky a nahrávky:
 16. Erikssonová (Öhmanová), 57. Kippiläová (Reinestrandová) – 25. Joelssonová (Wibronová), 40. Wibronová (Fjellstedtová), 50. Joelssonová (Nordströmová), 55. Granstedtová (Nordinová). Diváci: 10898. Střely: 25:21 (12:6, 6:8, 7:7).

Jako první se prosadila v 16. minutě po nahrávce od Öhmanové Jessika Erikssonová, která tak poslala Moru do vedení. Mora nejprve vyřadila ve čtvrtfinále 3-0 Sirius, semifinále už bylo větším oříškem, postoupila po výhře 3-2 na zápasy proti Taby. IKSU, které nejprve porazilo 3-0 Malmö a následně také 3-0 Pixbo, ve druhé třetině otočilo skóre. Nejprve ve 25. minutě vyrovnávala Sofia Joelssonová a deset vteřin před druhou sirénou otočila skóre po kombinaci s Fjellstedtovou Emelie Wibronová. V 50. minutě se svou další trefou znovu přihlásila o slovo Sofia Joelssonová, ještě více přiblížila svůj tým k vítězství pět minut před koncem Alice Granstedtová. Mora zdramatizovala závěr přesnou trefou My Kippiläové, jenže ani při power play se už znovu neprosadila.

Superfinále mužů

Storvreta IBK – IBF Falun 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
 8. Stenmark (Paulsson), 9. Pettersson (Stenberg), 34. Lindholm (Alhroth), 37. Alhroth (Samuelsson), 59. Sjörgen (Winroth), 60. Rudd (Sjörgen) – 18. Holmgren (Adriansson), 28. Enström (Carlström). Diváci: 13590. Střely: 26:22 (5:7, 8:7, 13:8).

Storvreta se dostala do dvoubrankového vedení trefami v rozmezí minuty a dvanácti vteřin, nejprve otevřel skóre přesným zásahem po převzetí míčku na polovině hřiště Filip Stenmark, po přihrávce od Stenberga zakončoval do odkryté branky Jimmie Pettersson. Falun dokázal do poloviny utkání srovnat góly Thomase Holmgrena po individuální akci přes celé hřiště a Rasmuse Enströma, jenž uspěl se svou dorážkou. Jenže Storvreta si svůj dvoubrankový náskok ještě do konce druhé části vypracovala znovu. Její tlak využil z předbrankového prostoru Fredrik Lindholm, střelou z otočky se předvedl Valdemar Alhroth. Falun se ještě v závěru snažil zvrátit nepříznivý vývoj při hře bez brankáře, což se mu nepovedlo, naopak skóre navýšil Albin Sjörgen a vítězství pečetil v poslední minutě Alexandr Rudd. Storvreta tak oplatila Falunu porážku z loňského semifinále a po roční odmlce se vrátila na mistrovský trůn.