{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

SVĚTOVÉ HRY – OTÁZKY A ODPOVĚDI

Obrázek ke článku
6. 7. 2017

Do startu jubilejních desátých světových her zbývá něco málo přes dva týdny. Letos je bude hostit polská Vratislav. Český florbalový tým na této multisportovní události zahájí florbalový turnaj. A to rovnou proti soupeři, z jehož řad pochází současný hlavní trenér.

Co jsou světové hry?
Nejjednodušeji řečeno: světové hry jsou olympiádou neolympijských sportů, pořádanou Mezinárodní asociací světových her. Stejně jako olympiáda se konají jednou za čtyři roky, pořadatelské země se střídají. První světové hry se uskutečnily v roce 1981 ve Spojených státech amerických. Zúčastnilo se jich 1745 sportovců z 58 zemí, kteří mezi sebou soupeřili v 15 medailových a jednom ukázkovém sportu.

Jak budou vypadat světové hry 2017?
Od prvních světových her se počet sportovců i zapojených států zdvojnásobil a také počet sportů se rozrostl. V polské Vratislavi, která letošní světové hry hostí, zhruba 3500 sportovců poměří síly v jednatřiceti sportech. Ty jsou sdruženy v kategoriích: umělecké a taneční sporty, míčové sporty, bojové sporty, silové sporty, populární sporty a sporty zaměřené na přesnost. Zvláštní kategorií je čtveřice ukázkových sportů.

Jak si na světových hrách vedli Češi?
Česká republika, tehdy ještě Československo, se do dění kolem světových her zapojila v roce 1989 v Německu. Od té doby nasbírala 34 medailí. Nejúspěšnějším byl rok 2005, kdy jich česká výprava přivezla 11. Na posledních světových hrách v roce 2013 získala Česká republika 3 cenné kovy a umístila se jako
45. ze 103 zúčastněných zemí (pořadí se řídí počtem zlatých medailí).

V jednadvacátém století (počínaje SH 2001) zatím na medailový trůn neusedl nikdo jiný než Rusko.

Je florbal na světových hrách poprvé?
Ano a ne. V roce 2017 se florbal poprvé v historii světových her představí jako medailový sport. Objevil se však již na světových hrách ve finském Lahti v roce 1997, tehdy jako ukázkový sport. Vedle domácího týmu se představily reprezentace Švédska, Švýcarska a Lotyšska. Za pořádající zemi tehdy nastoupil například legendární Mika Kohonen nebo současný trenér českého národního týmu Petri Kettunen!

Jak bude florbal na světových hrách vypadat?
​Celkově se na SH odehraje 11 florbalových utkání. Hrát se bude klasicky systémem 5+1. Co se organizace hry týká, doznala jediné úpravy – hrací čas se zkrátí na 3 x 15 minut čistého času.V play-off bude k dispozici desetiminutové prodloužení a nájezdy. Velký zásah ale dostaly soupisky – každý trenér si může do Vratislavi přivézt pouze 14 hráčů. Petri Kettunen vsadil na dvojici brankářů a 12 hráčů do pole. Tato pravidla pro florbal určila pořádající IWGA (International World Games Association) a byla danou podmínku pro zařazení florbalu. 

Které týmy se na světové hry kvalifikovaly?
Na světové hry se podle kriterií výsledkových i geografických mohlo nominovat šest týmů. Účast si zajistili medailisté z posledního mistrovství světa (2016) – Finsko, Švédsko a Švýcarsko. Dalším účastníkem je pořadatelská země – Polsko, nejlépe umístěný soused Polska – Česká republika a poslední místo obsadil nejlépe umístěný neevropský stát – USA.

Kdy bude hrát český tým?
Florbalový turnaj připadá až na samotný závěr světových her. Odstartuje 27. července a skončí poslední den her 30. července. Česká republika celý florbalový turnaj zahájí utkáním s Finskem. Vedle úřadujících mistrů ve skupině A nastoupí i pořádající země – Polsko.

Čtvrtek 27. 7.

12:00CZE – FIN

Pátek 28. 7.

17:30CZE – POL

Sobota 29. 7.

14:30 Semifinále 1 1A – 2B

17:00 Semifinále 2 2A – 1B

20:00 O 5. místo

Neděle 30. 7.

11:00 O 3. místo

14:30 Finále

Obrázek