{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

TATRAN VYZVE ŽIDENICE. POTRÁPÍ JE SVÝMI BRANKÁŘKAMI?

Obrázek ke článku
8. 4. 2021

Středeční prohra s klubem FBC Ostrava znamenala pro Tatran konečnou čtvrtou příčku v tabulce Extraligy žen a také nemožnost výběru soupeře pro play-off. Nakonec na střešovické hráčky zbyl brněnský klub ze Židenic, kterého v sezoně sice jednou porazily vysoko, podruhé však vyhrály pouze těsným poměrem 2:1. Čeká je tedy náročné čtvrtfinále, které odstartuje již tuto sobotu a v rámci našlapaného programu tak pro svěřenkyně Michaely Marešové půjde již o sedmý zápas ve dvanácti dnech.

Ženský kádr Tatranu Střešovice zažívá dosud povedenou sezonu. Na konci základní části se umístil na čtvrtém místě poté, co si za 22 zápasů připsal 16 výher a získal tak 48 bodů. V bilanci duelů s hůře postavenými celky v tabulce jsou navíc střešovické hráčky téměř stoprocentní, v průběhu základní části je porazily pouze jejich městské soupeřky z Panthers.

Naopak s týmy z top trojky tak lichotivý výsledek nemají - proti vítězkám prezidentského poháru z Vítkovic si Střešovice připsaly, stejně jako všechny ostatní týmy extraligy, dvě porážky a po středeční prohře s FBC nezvládly Ostravu v aktuální sezoně obrat o body vůbec. Proti druhému Chodovu sice druhý vzájemný duel prohrály poměrem 2:4, na konci února jej však porazily a proti městskému rivalovi tak drží poloviční úspěšnost.

Největší zbraní Střešovic bude v play-off zcela jistě devatenáctiletá Kateřina Seemanová, která ovládla veškeré týmové statistiky. Za 22 zápasů si připsala totožný počet branek a spolu s 19 asistencemi se tak stala nejproduktivnější hráčkou svého týmu. Na druhém místě je pak na všech pozicích Veronika Kopecká, která získala o čtyři body méně.

Otázkou do vyřazovacích bojů bude u tohoto klubu zřejmě nasazení brankářek. Tatran má ve svém kádru opravdu silnou dvojici, Eliška Drbalová i Markéta Antalová se v průběhu základní části spravedlivě podělily o všechny výhry svého týmu, každá jich má na kontě 8. Druhá zmíněná gólmanka navíc svým průměrem obdržených branek, který činí 2,08 inkasovaného gólu na zápas, ovládla brankářské statistiky celé Extraligy žen.

Naopak poměrně slabou bilanci má střešovický celek v oblasti přesilových her. Ze 37 početních výhod, které měly tatranské hráčky k dispozici, jich využily pouze čtrnáct a se 37,84% úspěšností využití se tak řadí až na pátou příčku. Jejich soupeř ze Židenic je na tom sice ještě hůře, jelikož pobývá až na příčce desáté, tedy třetí nejhorší, i tak to ale naznačuje, že přesilové hry u pražského týmu nemusí hrát v play-off až tak významnou roli. 

„Každý může překvapit a určitě budeme bojovat stejně urputně jako minulý rok.“ - Lucie Romančáková v klubovém rozhovoru o čtvrtfinále odhodlaně

Jelikož se Tatran umístil až na čtvrté příčce, musel si počkat, jaký soupeř na něj připadne. A jak už to tak bývá, ze čtveřice vybíraných týmů je to ten nejnepříjemnější. Brněnské Židenice se po základní části ocitly na sedmém místě tabulky a připsaly si o dvacet bodů méně než jejich čtvrtfinálový soupeř. V základní části předváděly florbalistky s drakem na prsou proměnlivé výkony. Výhru střídala prohra a dlouho se nevědělo, na jaké pozici Židenice nakonec skončí. 

„Původně jsme myslely, že play-off budeme mít jistější o pár zápasů dřív, ale po nevydařených utkáních jsme musely bojovat téměř až do konce,“ uvedla nejproduktivnější hráčka Židenic Lucie Romančáková v klubovém rozhovoru. Na otázku, jakého soupeře by si do play-off přála, pak uvedla následující. „S Tatranem se mi nehraje moc dobře, mají tam celkem dost individuálně dobrých hráček, což není styl naší hry, my si potřebujeme spoustu věcí připravit a víc si nahrávat. Ale je dost možné, že právě Tatran na nás zbyde.“

A měla pravdu - proti Tatranu však její tým drží bilanci, jež by pražské hráčky neměla nechat usnout na vavřínech. První duel sice brněnské hráčky prohrály poměrem 5:10, v tom druhém však předvedly zodpovědný výkon a výsledné skóre naznačovalo spíše fotbalový zápas - Tatran z domácí haly odjížděl s opravdu útlou výhrou 2:1. Na konci února navíc Židenice znovu potrápily tým z top trojky, když s pražským Chodovem prohrály pouze 3:4. 

Minulé souboje Tatranu a Židenic
DatumSezonaUtkání        Skóre
23.1. 2021              2020/21          Tatran – Židenice        2:1
20.9. 20202020/21Židenice – Tatran        5:10
16. 2. 20202019/20Tatran – Židenice        6:2
3.11. 20192019/20Židenice – Tatran        4:5pn


Nejnebezpečnější florbalistkou Židenic bude pro play-off již zmíněná Lucie Romančáková, která s 27 body (16+11) obsadila všechny první příčky týmových statistik. Neméně údernou bude jistě jednadvacetiletá Eva Urbášková, která za 22 zápasů nasázela 13 branek. 

Brněnským Židenicím by navíc také mohl hrát do karet volnější závěr základní části - v posledních třech týdnech odehrály pouze tři duely a měly by tak být na boje o titul plně odpočaté. Naopak Tatran vinou koronavirových karanténních opatření na konci základní části vypadl ze zápasového procesu na dlouhé tři týdny, což zapříčinilo, že v době, kdy ostatní týmy Extraligy žen již dohrávaly své poslední zápasy, Střešovicím jich scházelo ještě šest.

„Návrat na hřiště poté, co víc než půlka týmu prodělala koronavirus, byl hodně náročný. Uvědomujeme si, že hned o víkendu začíná play off. Náročné období pokračuje, nejsme zatím ani v polovině, ale velmi aktivně a pečlivě jsme se na tuto část sezony připravovaly,“ uvedla obránkyně Vendula Beránková před středečním duelem s FBC Ostravou, v němž Tatran nakonec neúspěšně bojoval o třetí místo.

PROGRAM ČTVRTFINÁLOVÉ SÉRIE

Tatran Střešovice (4.) - K1 Florbal Židenice (7.)

1. zápas, 10. dubna

--.-- Tatran Střešovice - K1 Florbal Židenice

2. zápas, 11. dubna

--.--  Tatran Střešovice - K1 Florbal Židenice

3. zápas, 17. dubna

17:00  K1 Florbal Židenice - Tatran Střešovice

4. zápas, 18. dubna

14:00  K1 Florbal Židenice - Tatran Střešovice

Obrázek