​​​​

TIPOVALI NÁS NA SESTUP. I JÁ SE BÁL, PŘIZNÁVÁ GÓLMAN BINDER

18. 4. 2021

Jan Binder je ostříleným matadorem mezi českými florbalovými brankáři. Tento rodák z Havířova si vyzkoušel již několik tuzemských i zahraničních angažmá a v této sezoně byl stabilní oporou ostravského FBC. Odchytal druhou nejvyšší porci minut ze všech gólmanů Livesport Superligy a pomohl svému týmu k sedmému místu po základní části. V následném čtvrtfinále pak se spoluhráči narazil na městského rivala z Vítkovic, který Ostravanům ukončil sezonu.

Ve čtvrtfinále jste vypadli s městským rivalem z Vítkovic v poměru 0:4 zápasy. Jak tuto sérii hodnotíte?
Chtěli jsme postoupit, ale soupeř prokázal své kvality a v zápasech nás přehrál ve všech dovednostech. S Vítkovicemi jsme hráli v sezoně šest zápasů a všechny měly podobný průběh. Nám se bohužel nepodařilo ani v jednom zápase vnutit soupeři náš herní plán a my se museli naopak přizpůsobovat Vítkovicím.

Všechna čtyři utkání vyhrály Vítkovice na první pohled značným rozdílem skóre. Byl soupeř o tolik lepší, nebo rozhodovaly detaily?
Vítkovice mají rozhodně své kvality, ale podle mě to není neporazitelný tým. Bohužel jsme nevyužili jejich slabin. Problém byl, že jsme se ani jednou nedostali na dostřel soupeři. Nevycházely nám začátky třetin a dostávali jsme laciné góly. Když se zápas lámal, tak Vítkovice dokázaly dávat góly, my bohužel ne. Ve třetích třetinách jsme většinou už prohrávali o více gólů a myslím si, že nám každým dalším zápasem ubývaly síly s tím něco udělat.

V čem vidíte zásadní moment, který sérii rozhodl?
Podle mě to byl třetí zápas. První třetinu jsme zahráli celkem dobře, bohužel ve druhé třetině jsme na ten výkon nenavázali. Najednou jsme zase byli o krok pozadu a nevyhrávali osobní souboje. Pomyslným hřebíčkem byla první minuta třetí třetiny, kdy jsme dostali tři góly a prakticky bylo po zápase. Tuto pohodu si Vítkovice přenesly i do začátku dalšího zápasu, a i když jsme asi zahráli celkově nejlepší utkání, tak manko z úvodu se nám už nepovedlo dohnat.

Holba Fantasy Play-off - ukažte své tipy!

Po základní části jste se umístili na sedmém místě. Reflektuje konečná pozice kvalitu vašich výkonů během celé sezony?
Zřejmě to odpovídá předvedené hře i našim výsledkům. S týmy, které se umístily pod námi, jsme tolik neztratili. Pro lepší umístění nám chybělo uhrát lepší výsledky s týmy od třetího do šestého místa, i tak jsme ještě v lednu měli naději na třetí nebo čtvrté místo, ale bohužel jsme nezvládli utkání s Tatranem a Chodovem. Jsem rád, že naše hra měla vzestupnou tendenci. Myslím, že jsme položili dobrý základní kámen do dalších sezon, a doufám, že jak předvedená hra, tak výsledky budou gradovat.

Jak hodnotíte tedy sezonu celkově z globálního hlediska?
Už to bylo několikrát zmíněno, ale před sezonou nám nikdo nevěřil a tipovali nás na sestup. Musím se přiznat, že i já se před sezonou bál. Přišlo spoustu nových a nezkušených hráčů. Zároveň jsem si byl vědom, že ta obměna kádru byla nutná. Bohužel i když tu byli kvalitní hráči a skvělí lidé, tak nám to z nějakého důvodu na hřišti nefungovalo. Důležité bylo, že všichni absolvovali letní přípravu s Dominikem Špavelkem a byli jsme dobře kondičně připraveni. K trenérskému týmu se připojil Kuba Robenek a se Sváčou (koučem Tomášem Svačinkou, pozn. red) udělali v rámci sezony obrovský kus práce. Takže když se podívám, jaký herní projev byl na začátku a jaký na konci, tak můžeme být spokojeni.

Tento ročník byl opět velmi ovlivněn pandemickou situací. Na chvíli musel být pozastavený, následně se rozjel na přísných opatření. Jak jste to prožíval?
Bylo to určitě pro všechny týmy těžké. Každý se s tím pral, jak nejlépe uměl. Je to takové zoufalství, protože člověk s tím nic nenadělá a jen poslouchá příkazy jiných. Prvních pět zápasů nám bodově vyšlo, ale následný říjnový „lockdown“ nás přibrzdil. Museli jsme trénovat individuálně a k tomu měli jen omezené možnosti. Po následném restartu nám chvíli trvalo, než jsme se znovu rozjeli.

Vy sám jste zasáhl do 24 zápasů, odchytal druhou nejvyšší minutáž ze všech superligových brankářů. Z osobního hlediska jste spokojený?
Vždycky to může být lepší. Pokud na sebe jsem přísný, tak můžu posouvat své výkony dál. Před sezonou nikdo nečekal, že zvládnu takovou porci zápasů, vzhledem k tomu, že jsem se potýkal se zraněním. Nakonec jsem chyběl jen ve dvou utkáních. Takže asi i trenéři se mnou byli do určité míry spokojeni. Musel jsem si dávat také pozor na parťáky Honzu Klinku a Marťase Janíka, kteří dělali výkonnostní posuny, aby mě z branky nevytlačili.

Velmi produktivní sezonu prožili Michal Sládek (52 bodů) a Wojciech Malajka (48 bodů). Jaké je mít takové hráče v týmu?
Pro mě asi žádné překvapení. Kluci na sobě pracují, jsou talentovaní a chtějí své výkony posouvat dopředu, což je důležité. Ty body se od nich tak trochu očekávaly a myslím, že se s tím poprali výtečně. Ne každý se s tím tlakem umí vyrovnat. Takže jsem rád, že jsem si s nimi mohl zahrát, a doufám, že nám nikam neutečou.

Do týmu přišel před startem ročníku Lukáš Pešat. Hned si připsal třetí nejvyšší bodový příspěvek v týmu. Podařilo se mu tedy zapadnout bez problému a podle toho poté vypadaly výkony?
Všichni, kdo do týmu přišli, tak si své místo našli a zapadli. Peši není výjimka. Jeho výkony byly konzistentní po celou sezonu a v lajně jim to sedlo. Mohl bych ale zmínit další hráče v týmu, kteří udělali progres. Myslím si, že ta sezona byla o tom, že jsme si všichni vyhověli, na tréninku a v zápasech makali jeden pro druhého a přinášelo nám to body.

Jaké jsou vaše aktuální plány a kroky vzhledem k příští sezoně?
Letos budu moci zvládnout celou letní přípravu a hodně se na ní těším. Teď si dám dva týdny pauzu a pustím se do první fáze. Ve druhé začnu trénovat s týmem. Doufám, že položíme základní kámen k ještě lepší sezoně, než byla ta poslední.