{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STARTU SEZONY 2021/22

Obrázek ke článku
7. 9. 2021

V úterý 7. září proběhla tisková konference Českého florbalu před startem sezony 2021/22. Tématy byly novinky pro nadcházející ročník, informace o tom, jak budou probíhat soutěže v případě zásahu vyšší moci a řeč přišla i na reprezentaci a projekty Českého florbalu.

Tiskové konference se zúčastnili za Český florbal prezident Daniel Novák, ředitel ligových soutěží Zdeněk Mlčoušek a ředitel marketingu a komunikace Roman Urbář. Hráče reprezentovali Jakub Gruber z Mladé Boleslavi a Magdaléna Plášková z Chodova.


Sezona 2021/22: Florbal se vrací v plné síle

Uplynulé dva ročníky ovlivnila pandemie koronaviru a ani nová sezona nebude výjimkou. I když v sezoně 2020/21 poznaly šampiona jen elitní ligy mužů a žen, znamenalo to pro florbal velké zadostiučinění po nedohraném ročníku 2019/20.

„Jsme rádi, že se nám v uplynulém ročníku povedlo dohrát alespoň elitní soutěže a po zklamání z nedohraného ročníku 2019/20 korunovat mistry. Věříme, že aktuální sezonu dovedeme do úspěšného konce i v ostatních soutěžích a vrátíme se tak k situaci, která panovala před covidem,” říká prezident Českého florbalu Daniel Novák.

Český florbal věří, že se aktuální sezona dohraje do plánovaného konce i s tím, aby po dvou letech byla zajištěna prostupnost soutěží. Již na jaře schválil Výkonný výbor ČF komplexní plán na podporu oddílů, a to formou finančních kompenzací, úpravou legislativy, která reaguje na možné scénáře vývoje pandemické situace či spuštěním projektu podpory nákupu venkovních mobilních povrchů do oddílů. Cílem všech opatření je udržet motivaci oddílů i členské základny a podpořit je v jejich florbalové aktivitě, u venkovních povrchů se jedná o reakci jednak na poptávku vyjít s florbalem v některých měsících mimo florbalové haly a současně také připravenost na případné restrikce pro sportování ve vnitřních prostorách.

„Už při přihláškách na novou sezonu se ukázalo, že se výše zmíněné kroky vyplatily. Počet přihlášených družstev prokázal, že florbal je i po covidové ráně v poměrně dobré kondici a jeho členská základna je stále velmi silná a stabilní jak po stránce aktivních hráčů, tak i po stránce zapojených oddílů. Optimistické zprávy týkající se silných náborů hlásily oddíly již v červnu po restartu amatérského sportování v ČR. Oddíly mají navíc stále šanci do vybraných soutěží dohlásit nová družstva dle aktuálního stavu členské základny na začátku sezony,” uvádí ředitel ligových soutěží Zdeněk Mlčoušek.

Jednou z nedohraných soutěží byl v uplynulé sezoně Pohár Českého florbalu. Nová pohárová sezona je v plném proudu a zapojilo se do ní téměř 150 týmů v mužské a ženské kategorii. Pohárová vřava běží od poloviny srpna, finále je v plánu v úterý 18. ledna a hostit by jej měl Chomutov.

Další pozitivní zprávu přinesla po covidové pauze letní série Street Floorball League, která se opět těšila velkému zájmu. Prakticky všechny turnaje byly brzy zaplněné a na zápolení v centru Pardubic, Ústí nad Labem, Prahy, Brna, Ostravy a Českých Budějovic přišlo i množství diváků. Projekt, který vznikl u příležitosti pořádání MS v roce 2018, chce Český florbal udržet a rozvíjet i v následujících letech. „Jednoznačně se ukazuje, že o netradiční formu venkovního florbalu je velký zájem a tento projekt se těší velké oblíbenosti,” říká ředitel úseku marketingu a komunikace Českého florbalu Roman Urbář.

Florbal se i po těžké době udržel ve finanční kondici a chce nadále přispívat klubům tak, aby co nejvíce zmírnil dopady související s případným omezováním soutěží. Rovněž je velmi pozitivní trend v profesionalizaci klubů, který se i přes těžkou situaci ve sportovním prostředí podařilo udržet.


Principy pro pořádání soutěží v sezoně 2021/22

Český florbal v srpnu jasně definoval podmínky řízení soutěží v rámci různých vládních nařízení. Ve schválených principech se nepočítá jen s omezením počtu účastníků na hromadných akcích, ale rovněž s krajskými či lokálními uzávěrami. Jasně je tak stanoveno, které soutěže a za jakých podmínek mohou běžet. Velký důraz je kladen i na sportování mládeže, které je pro další vývoj a profesionalizaci sportu nezbytné.

Kromě variant a podmínek pro samotný běh soutěží bylo rovněž stanoveno, jakým způsobem mohou být ligy ovlivněné celostátními karanténami a zákazy sportování dohrané a za jakých podmínek bude určeno, kdo postoupí/sestoupí. V těchto principech Český florbal vychází ze zkušeností z uplynulých dvou ročníků, které byly pandemií výrazně ovlivněné.


Elitní soutěže: Livesport Superliga a Extraliga žen

Jediné soutěže, které poznaly 12. června svého nového šampiona, byly Livesport Superliga a Extraliga žen. Vzhledem k tomu, že nemohly být dohrané první ligy, byl uplynulý ročník v obou elitních ligách nesestupový, a tak se v sezoně 2021/22 představí divákům stejná čtrnáctka týmů v superlize a stejná dvanáctka v extralize.

Úvodní kolo je na programu o víkendu 11. – 12. září a velkou novinkou je zavedení osmifinále play-off v mužské superlize. Nestane se tak, že by některé týmy po základní části skončily. Celky na 7. – 10. místě se poperou v sérii hrané na dva vítězné zápasy o to, kdo nakonec vyzve někoho z nejlepší čtyřky. „Vyhověli jsme žádostem oddílů a zavedli osmifinále play-off. Týmy, které se nedostanou přímo do čtvrtfinále třeba o jediný bod či o skóre, budou mít stále šanci hrát o medaile,” komentuje novinku Mlčoušek. Vyvrcholením ročníku bude jubilejní 10. Superfinále florbalu, které je v plánu na 9. duben 2022 v O2 Areně.

Nejvyšší mužská soutěž ponese i nadále v názvu významného partnera. „Jméno Livesportu jsme loni spojili s florbalem proto, že jde o moderní a mezinárodně úspěšný sport, který v Česku vede profesionální management. První rok naší spolupráce nám ukázal, že jsme se rozhodli správně. Český florbal má za sebou velmi náročnou sezonu, kterou zvládl. Během ní se nám povedlo několik věcí, například větší propojení nejvyšší mužské soutěže s naším sportovním výsledkovým servisem Livesport.cz, z čehož máme velkou radost. A nedávné vítězství na mistrovství světa do 19 let ukázalo, že ve velké hráčské základně u nás vyrůstají další skvělí hráči, díky kterým by popularita florbalu mohla ještě růst. Proto se na novou sezonu těšíme a věříme, že bude podobně úspěšná jako ta minulá,“ Jan Hortík, CMO (Chief Marketing Officer) Livesportu.

„Na naší straně panuje velké nadšení, že se s námi spojil tak silný partner, jakým je Livesport, a zkušenosti z loňské sezony to jasně ukazují. Jsme rádi, že naše vzájemná spolupráce se dál prohlubuje a kromě mužské superligy se spolu můžeme podílet i na dalších projektech a akcích, jako bylo například nedávno skončené juniorské mistrovství světa v Brně,” chválí si spolupráci Novák.

Velkou novinkou bude v tomto ročníku Livesport Superligy jednotná ticketingová platforma, ke které se připojí všechny týmy nejvyšší soutěže. Fanoušci tak budou moci nakoupit vstupenky skrze společnost Ticketportal na všechna florbalová utkání. Cílem novinky je usnadnit fanouškům nákup vstupenek, ale rovněž tento nástroj poslouží jako efektivní pomoc pro regulaci v případě restrikcí divácké kapacity.


Reprezentace
Sladká juniorská obhajoba

Rok 2021 má na mezinárodním poli tu zvláštnost, že se do něj vměstnaly všechny čtyři světové šampionáty. Hned ten první přinesl pro český florbal velkou radost, a to na dvou úrovních.

Jednak se povedlo juniorskému týmu pod vedením Jaroslava Berky obhájit historické zlato z Halifaxu, ale především se tak stalo před fantastickou kulisou brněnských fanoušků. „Celé mistrovství se po organizační stránce velmi vyvedlo a fanouškovský zájem jen svědčí o tom, že florbal se v České republice těší velké oblibě. Všech patnáct celků, které do Městských hal Vodova dorazily, bylo z organizace nadšeno,” komentuje domácí šampionát prezident Novák.

Čeští florbaloví junioři se dokázali popasovat se světovou elitou a příznivcům nabídli ve vyřazovací části turnaje dvě fantastické bitvy. V zápase proti Švédsku přežili srovnání a ustáli i oslabení v prodloužení. Sladkou tečkou pak byly nájezdy, v nichž exceloval brankář Tomáš Jurco, který poté hrál klíčovou roli i ve finálovém střetnutí s Finskem, které rozsekl 99 vteřin před koncem zlatým gólem Matěj Čermák.

Český úspěch navíc umocnil fakt, že hned tři Češi byli zařazeni do all-stars turnaje – brankář Jurco, nejlepší střelec turnaje Matěj Pěnička a také kapitán a lídr týmu Filip Forman.


Další medaili přidaly juniorky

Mezi florbalovými fanoušky ještě ani neutuchla radost z brněnského zlata a už vyhlíželi další úspěch. Juniorky vyrazily do švédské Uppsaly s jednoznačným cílem – získat medaili. To se nakonec povedlo, i když brány finále zůstaly opět uzamčeny.

Ačkoliv reprezentace prohrála bitvu o finále s Finskem, duel o třetí místo se Švýcarskem už si ale svěřenkyně Tomáše Martiníka pohlídaly. Na turnaj budou vzpomínat v dobrém nejen kvůli medailovému vyznění, ale také kvůli dvěma historickým milníkům – české juniorky jako první ženský reprezentační tým v historii zdolaly Švédsko (4:3 v základní skupině) a Lotyšsko pak porazily rekordním rozdílem 16:0.

Poprvé v historii se na mistrovství světa juniorek dostaly do výběru turnaje dvě české hráčky. Nejlepší brankářkou turnaje byla zvolena Viktorie Karasová a do nejlepšího obranného páru se dostala Vanessa Rebecca Keprtová.


Příprava na mistrovství světa dospělých

V plném proudu je také příprava na mistrovství světa dospělých. Ženská reprezentace, kterou čeká na přelomu listopadu a prosince šampionát ve Švédsku, neuspěla na Turnaji čtyř zemí ve Švýcarsku, kde postupně podlehla Švédsku, Finsku a Švýcarsku. V týmu se ukázalo několik nových hráček, které nahradily ty, jež bojovaly na juniorském MS v Uppsale.

Muži se představili na tradičním turnaji Polish Open, kde po vysoké výhře nad Polskem zdolali v nádherném souboji Švýcarsko 8:6. Další souboje však byly zrušeny kvůli pozitivnímu testu u jednoho z členů slovenského týmu, s nímž měli Češi hrát v sobotu.


Euro Floorball Tour Plzeň

Další významnou florbalovou akcí v Česku bude Euro Floorball Tour. Turnaj, na němž se střetne čtveřice nejlepších celků světa v mužské a juniorské kategorii, bude hostit Plzeň. Hala Lokomotiva ožije světovým florbalem od 15. do 17. října. „Fanoušci tak budou mít možnost vidět mužskou elitu na poslední velké akci před mistrovstvím světa,“ láká příznivce Novák. „Zajímavé bude sledovat i souboje nového cyklu juniorů, který bude navazovat na velmi úspěšné předchozí dva cykly, které dvouleté snažení dotáhly až ke zlatu,“ doplňuje.

Ve stejném termínu se na evropské měření vydají také ženy a juniorky. Ty čeká turnaj ve finské Lempäälä. Pro ženskou reprezentaci půjde o klíčový turnaj před mistrovstvím světa, nový cyklus juniorek se kvůli covidové situaci vůbec poprvé představí v mezinárodním měření.

Vstupenky jsou v prodeji od úterý 7. září v síti Ticketportal.


Školské poháry – ČEPS Cup a Subterra Cup

V uplynulém ročníku byly ochromené rovněž školské poháry, které by letos měly navázat na úspěšné předchozí roky, kdy se těšily zájmu až 1 500 škol z celé ČR. „Registrujeme zájem jak ze strany samotných škol, tak i ze strany partnerů, což nás velmi těší,“ říká Novák. V nedohrané sezoně se povedlo pro školy uspořádat alespoň Virtuální ČEPS Cup, v němž se základní školy poměřily nejprve v kvízu a poté v hlasování na sociálních sítích.

Turnaj základních škol bude i v nové sezoně pokračovat pod hlavičkou partnera ČEPS. „ČEPS cup je tradiční florbalový turnaj pro základní školy, který mezi dětmi každoročně nabírá na popularitě. ČEPS to jako generálního partnera velmi těší, neboť podpora sportu dětí a mládeže je jednou z klíčových oblastí marketingu naší společnosti. Do nové sezony dětem přejeme hodně pozitivních zážitků a turnaji hlavně příznivou epidemiologickou situaci,“ říká Hana Klímová, ředitelka Komunikace společnosti ČEPS.

Středoškolský pohár dostane nového titulárního partnera – společnost Subterra. „Jsme rádi, že i v dnešní složité době můžeme podpořit středoškolské sportovní aktivity a s Českým florbalem spolupracovat na jedné z největších tuzemských akcí tohoto druhu. Florbal patří k nejpopulárnějším týmovým sportům, a navíc je silně spojen se Švédskem, kde rovněž působíme. Ve Stockholmu stavíme velkou část tunelového dálničního obchvatu a prodloužení metra. Do turnaje přinášíme nejen své jméno, ale také řadu novinek, na které se mohou těšit hráči i fanoušci,“ říká obchodní ředitel společnosti Jiří Tesař.

„Vážíme si, že se podařilo ve společnosti Subterra získat silného partnera pro středoškolský projekt, a můžeme tak společně přispět k dalšímu rozvoji mládežnického florbalu,“ dodává ke spolupráci prezident Českého florbalu. „Společným cílem je nejen samotná sportovní utkání odehrát, ale i přinést zapojeným studentům další zážitky. Finále Subterra Cupu by se mělo znovu odehrát během Superfinále florbalu, pokud tomu situace dovolí,“ uzavírá Novák.


Český florbal pracuje na rozvoji i mimosportovních hodnot

Velmi významným momentem závěru uplynulé sezony bylo spuštění projektu udržitelnosti Českého florbalu. Tímto krokem chce přispět nejen k péči o naši planetu, ale zároveň inspirovat i další velké sportovní organizace a zejména šířit osvětu mezi své členy. Docílit sportování s ohledem na přírodu chce pomocí tří pilířů – snižování uhlíkové stopy kanceláře, cirkulárních eventech a osvětě komunity.

Řadu principů si Český florbal vyzkoušel v praxi již během Superfinále florbalu, Street Floorball League či mistrovství světa, kde se nápoje vydávaly do zálohovaných kelímků, dbalo se na třídění odpadu či šetření se zdroji. Jedním z cílů do nového ročníku je šíření osvěty a prohlubování principů udržitelnosti. Na pilotním projektu spolupracuje Český florbal s Českým olympijským výborem.

Významným partnerem v oblasti CSR Českého florbalu je nadace Haima, s níž prohlubuje spolupráci. Už na letní sérii Street Floorball League či na mistrovství světa juniorů mohli fanoušci vhazovat zálohované kelímky do speciálního Haimaboxu, výtěžek poté putoval na konto nadace, která finance používá na pořádání táborů pro děti, které se vrací po vyléčení onkologických nemocí zpět do normálního života. „V rámci Českého florbalu se snažíme dbát na důležité životní hodnoty, proto jsme rádi, že jsme dokázali spojit projekt udržitelnosti i s takovouto charitativní aktivitou vůči dětem a společnosti Haima,“ okomentoval spolupráci Novák.


30 let Českého florbalu

V novém ročníku oslaví tuzemský florbal významné jubileum – 30 let od svého založení. „Pro fanoušky chystáme řadu překvapení. Těším se na oslavy tohoto jubilea a zejména doufáme, že bude možné odehrát plnohodnotně všechny soutěže a nadále posouvat florbal jako v letech uplynulých,“ přeje si Novák.


Pusťte si záznam tiskové konference:

​​

Obrázek