{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TOMÁŠ MARTINÍK: UKÁZALI JSME LIDEM, ŽE UMÍME HRÁT DOPŘEDU

Obrázek ke článku
7. 2. 2017

Víkend z říše snů zažily juniorky v Králově Dvoře. Ve středočeském městě porazily mladý tým Švýcarek ve všech třech zápasech. Trenér Tomáš Martiník by byl před přátelskými zápasy alespoň za jednu výhru v domácím prostředí. Jeho svěřenkyně ho však překvapily a mile potěšily. Na jejich výkon tak nemohl najít žádné velké negativum.

Před víkendem v Králově Dvoře jste si přál, aby se juniorky prezentovaly aktivní hrou. Splnily vaše přání?
Podle mě ano. Myslím si, že jsme hráli aktivně a ukázali jsme lidem, že umíme hrát dopředu. Takto bychom chtěli hrát proti soupeřům, na které si budeme moci troufnout. Následně s tímto stylem zahrát i proti týmům ze severu.

Proti Švýcarsku jste toužil před domácím publikem po jedné výhře, nakonec jste ovládli všechny tři duely. To je zřejmě nadplán že?
Samozřejmě. Jsem za to strašně rád. Nejsem typ trenéra, který má rád velké gesta. Chtěli jsme mít pozitivní bilanci a rozhodně vyhrát nějaký zápas, ale vnitřně jsem věřil, že jsme schopni vyhrát všechny zápasy. V duši jsem si říkal proč ne.

Každý zápas jste na soupeře vyrukovali s trochu odlišnou taktikou. Byl to váš záměr?
Ani ne. Upřímně nejsme ještě tak daleko, abychom byli schopni hrát několika styly. Drželi jsme se toho, co nám fungovalo, což byla kombinace a individuální akce. Ukázali jsme oboje. Jsem rád, že se ukázaly některé individuality.

Byla právě kombinace od podzimní Euro Floorball Tour  ta, ve které jste se posunuli nejvíce?
Rozhodně. Udrželi jsme balónek a kombinace byly přesnější a neztráceli jsme tolik míčků jako ve Švýcarsku. Načasování přihrávek či náběhů bylo relativně slušné. Gólů jsme mohli dát klidně i víc. Situací, kdy jsme šli dva proti jedné, nám nabídly Švýcarky dostatek a mohli jsme je využít větší produktivitou.

Na čem nyní zapracovat do budoucna?
Snažíme se holky nutit, aby se na jakékoliv úrovni soustředily na finální koncovku. Někdy to jde, jindy ne. Za víkend v Králově Dvoře jsme dali osmnáct gólů, což není málo. Budeme pracovat na produktivitě a věřily si v zakončení, a aby se ho nebály.

A dál? Přeci jenom cíl je ještě daleko.
Šampionát je však ještě daleko. V Králově Dvoře jsme hráli třikrát se stejným soupeřem, což je ošidné. Samozřejmě se budeme snažit na tom, aby ten tým znal sám sebe, tedy aby jednotlivkyně věděla, co udělá její spoluhráčka. Musíme zapracovat na standardních věcech, jako jsou přesilovky, oslabení či hra v útočném pásmu. Práce v obraně není také ještě úplně dokonalá.

S kým jste spokojen po víkendu konkrétně?
Jsem velmi spokojen s Vendulou Beránkovou, která byla lídryní obrany a dělala strašně málo chyb. Byla vidět, podporovala útok a dala i góly. Markéta Svačinová držela tmel ve druhé formaci. Jsem rád, že se prosadily děvčata střelecky jako Lucie Cholinská, Tereza Peštová, jež neměla lehkou situaci ohledně nominace. Nakonec ukázala zlepšení vzhledem k tomu, co jsme ji vytýkali. Nyní byla týmovější, dávala branky a vracela se do obrany.

Peštová se přitom v původní nominaci neobjevila, jak se najednou dostala do Králova Dvora?
Museli jsme udělat jednu změnu na soustředění. Hledali jsme totiž levé křídlo, tak jsme nakonec po ní sáhly. Chtěli jsme vidět na soustředění konfrontaci různých typů hráček a Tereza ukázala možnosti, tak jsme ji vzali. Ukázala, že může být součástí týmu.

Jak vám tři vítězné zápasy pomohou do budoucna?
Výhra nad Švýcarkami a ještě k tomu opakovaná, je něco, co vás potěší a vždy minimálně rozdílem o tři góly. Nyní víme, že proti nim zahrát umíme, že jsme možná lepší v tuhle chvíli, ale jestli budeme i na mistrovství, to se ukáže.

Jste mimochodem prvním trenérem, kterému se podařilo třikrát zvítězit v Králově Dvoře. Co to pro vás znamená?
Nic. Přišel jsem k národnímu týmu s tím, že chceme hrát ofenzivně. Snažím se, aby si holky tento herní styl přenesly i do klubů, a doufám, že se to nelíbí pouze jim, ale i divákům.

Obrázek