{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TRENÉR KETTUNEN O SOUSTŘEDĚNÍ A PŘÍPRAVĚ NA ŠAMPIONÁT

Obrázek ke článku
9. 6. 2020

Česká reprezentace mužů má za sebou první společnou akci od kvalifikace na MS. Hlavní trenér Petri Kettunen v rozhovoru popsal, jak je naplánována příprava na prosincový šampionát, co pro něj osobně MS ve Finsku znamená a v čem jsou specifické domácí reprezentační akce jako nadcházející zářijový turnaj reprezentací v Praze.

Naposled jste se s týmem viděl na kvalifikaci v Lotyšsku, těšil jste se na kemp?
Samozřejmě, dlouho jsme se spolu neviděli. Sezona se zastavila kvůli koronaviru, nastala úplně jiná situace, něco úplně nového, co jsme nečekali, ale stalo se. Jsem rád, že bylo možné kemp uskutečnit, nemohli tam sice být úplně všichni hráči či trenéři, ale s tím se v této situaci nedalo nic dělat.

Když mluvíme o koronaviru, jak jste strávil období izolace vy?
Byl jsem doma ve Finsku, dělal jsem svoji práci učitele, ale pouze přes internet, bylo to náročné. Zároveň jsem byl v kontaktu s hráči, bavili jsme se o všech variantách, připravili jsme léto a program na soustředění a na akce předcházející šampionátu, ačkoliv zatím pořád nevíme, jak to s ním bude. Ale byl to zajímavý čas.

Mimo to jsem se hodně věnoval venkovním sportům jako běhu, orientačnímu běhu a po otevření hřišť jsem si zahrál golf, takže to nebyly velké změny.

Zmínil jste, že vám na soustředění vlivem situace chyběli někteří hráči, byla to pro vás velká překážka?
Není to velký problém, zkrátka jsme po zdravotní stránce nechtěli nic riskovat. Marek Beneš a Ondřej Němeček, kteří dorazili později, se připojili v průběhu soustředění, jinak se kempu zúčastnila valná většina hráčů, které jsme tam mít chtěli.

V průběhu léta vás čekají ještě další dvě soustředění. Co bude jejich obsahem?
Bude to velmi podobné tomuto soustředění, snad jen ve větším tempu. Nyní měli hráči dlouhou přestávku a pomalu se zapojují do trénování na klubové úrovni, nechtěli jsme je tudíž příliš ždímat hned na prvním soustředění. Dále bychom ale chtěli zrychlit, samozřejmě se budeme soustředit také na přesilovku, oslabení, řadu věcí do útoku i obrany. Letní soustředění jsou základním kamenem přípravy na světový šampionát, protože v průběhu přípravných utkání ať už v září v Praze či v průběhu EFT už toho tolik nenatrénujeme.

Máte už představu o podobě týmu na šampionát, nebo stále existuje šance pro nové hráče, kteří na soustředění nebyli?
Samozřejmě je to otevřené. Většina hráčů sice byla na soustředění, ale pokud se objeví nějaké velmi pozitivní překvapení v úvodu a průběhu sezony, pak se klidně může stát, že dáme těmto hráčům šanci na EFT a mohou bojovat o nominaci na MS. Jak ale říkám, většina hráčů, kteří na MS pojedou, se zúčastnila soustředění.

Jaký máte osobní dojem z MS ve Finsku? Je to pro vás nějak specifičtější, než tomu bylo v Praze 2018?
Myslím si, že být trenérem českého národního týmu na MS v Praze byl větší zážitek, než tomu bude ve Finsku. Bude příjemné hrát v Helsinkách, rozumím jazyku, což je rozdíl, ale nebydlím ve městě a navíc si myslím, že Praha byla unikátní a v Helsinkách to nebude to samé.

Je to poměrně zajímavé, že jste trénoval český tým na šampionátu v ČR a nyní ho povedete ve Finsku, které je vaší domovinou …
Ano, když jsme se o tom bavili s kolegy a přáteli ve Finsku, pobavil mě fakt, že mám vlastně dva „domácí“ šampionáty v řadě – nejprve v Praze a nyní v Helsinkách. Samozřejmě se to ale nedá srovnávat a také pro mě osobně je to velmi specifická situace.

Jak to vidíte, co se týká situace kolem pandemie a nadcházejících akcí včetně MS ve Finsku?
Nejsem lékař ani politik s rozhodovací mocí. Velmi doufám, že budeme moct hrát podle plánu, ale jediné, co pro to můžeme udělat, je nachystat se na MS, tedy odmakat soustředění a být připraveni, pokud budeme v prosinci moct hrát.

Před šampionátem vás ještě mimo jiné čeká domácí turnaj v září v Praze, kde budete hrát proti Švýcarsku, Finsku a Slovensku. Těšíte se na příležitost ukázat se domácím fanouškům?
Samozřejmě, každé mezinárodní utkání je pro nás spolu s českým týmem poctou, a když navíc hrajeme doma, je to ještě lepší. Češi jsou výbornými fanoušky, protože svůj tým povzbuzují v průběhu utkání, do té podpory vkládají hodně emocí a nezáleží, zda jsou to finálová utkání či přátelské zápasy. Z toho důvodu je vždy příjemné, když hráči mohou hrát domácí zápasy. Zažili jsme to v Pardubicích, na EFT v Brně, na šampionátu, pár utkání jsme sehráli i v Boleslavi, takže jsme tu toho odehráli hodně.

Světové šampionáty ve florbalu jsou vždy unikátní, protože se sejde celá florbalová rodina. Ale tady v Čechách to díky fanouškům bylo úplně neuvěřitelné a nezapomenutelné. Co se mezinárodních akcí týká, jsou Češi jejich nejlepšími organizátory, nikde jinde to tak neumí a těmto lidem patří velký respekt. Bude skvělé si v Praze zahrát.


Mezinárodní turnaj reprezentací se v Praze v UNYP ARENĚ koná 4. - 6. září a nabídne mužský turnaj národních týmů Česka, Švýcarska, Finska a Slovenska, který doplní přátelská utkání reprezentace žen proti švýcarským soupeřkám.

Podívejte se, jak to na kempu vypadalo z pohledu hráčů:

Obrázek