{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

TRENÉR ZLATÝCH JUNIORŮ JIŘÍ JAKOUBEK PROZRAZUJE, O ČEM BUDE MLUVIT NA MEZINÁRODNÍ TRENÉRSKÉ KONFERENCI

Obrázek ke článku
8. 1. 2020

Dokázali, co nikdy jiný před nimi. Čeští florbaloví junioři vybojovali na mistrovství světa v kanadském Halifaxu zlaté medaile a nesmazatelně se tak zapsali do historie sportu s děrovaným míčkem. Na střídačce jim velel Jiří Jakoubek. Ten se na mezinárodní trenérské konferenci na ostravské Vysoké škole báňské rozpovídá o tom, jak se úspěch rodil, co se skrývalo v pozadí úspěchu či kdy své svěřence začal připravovat na šampionát.

Každý student, který někdy musel sepisovat závěrečnou práci ve škole, ví, jak důležité je stanovení konkrétního cíle a cesty, jak k němu dojít. V případě florbalových juniorů to bylo stejné. Jen namísto diplomové práce trenér připravoval vizi a místo obhajoby bojoval na světovém šampionátu. Uspěl na výbornou. Kdyby to šlo, dostal by červený diplom.

„Měl jsem myšlenku, jak bych chtěl sestavit realizační tým. Do toho se podařilo najít výborné lidi, ze kterých se postupem času stali nejenom kolegové, ale i přátelé. Během celých čtyř let, kdy jsem u reprezentace působil, tak i když se pár lidí v realizačním týmu prostřídalo, snažil jsem se s nimi většinu věcí konzultovat, abych mohl jako hlavní trenér udělat to nejlepší finální rozhodnutí,“ popisoval průběh cyklu.


Jeden z bodů, o nichž bude hlavní trenér zlatých juniorů hovořit, je i definice reprezentanta. Na první pohled poměrně široce uchopitelný pojem. „Definovali jsme si, co podle nás znamená florbalový výkon. A v těchto jednotlivých částích jsme chtěli pomoci hráčům se rozvíjet. Vždy prvních zhruba dvacet měsíců práce bylo zaměřeno v podstatě pouze na rozvoj kluků. Až poslední dva měsíce jsme se začali soustředit na světový šampionát,“ vysvětloval.


V klubech a často i regionálních výběrech trenéři naráží na fakt, že se v nich tak trochu pere osobní a týmová ambice výsledkově uspět s individuálním rozvojem jednotlivců. Na ten vsadili i trenéři zlaté party z Halifaxu. „U juniorského týmu jde podle mne o rozvoj v první řadě. Turnaj samotný by měla být ukázka toho, jak jsme pracovali a jestli jsme udělali progres,“ měl jasno Jakoubek.


Každý velký úspěch je při detailnějším rozboru složen z menších střípků, které tvoří celkovou mozaiku. Nejinak tomu bylo v tomto případě. „Každý člen týmu, tedy jednotliví hráči, trenéři, fyzioterapeuti či vedoucí družstva věděli, jaký je na mistrovství jejich úkol a role v týmu. Díky tomu jsme se plně koncentrovali na předvedení toho nejlepšího, co v nás je,“ objasňoval.


Přestože se jedná o historický úspěch, pokud nemá být jen něčím, na co budou další generace jen nostalgicky vzpomínat, je třeba, aby měl i nějaký přesah. Konkrétní představu o něm má i šéf lavičky Jakoubek. „Stále pevně doufám, že vznikne tým U23, ve kterém budou tito kluci moci dále pokračovat. Věřím, že realizační tým mužů je se všemi v kontaktu, monitoruje je a kluci vědí, co musí udělat pro to, aby dostali šanci i v seniorech,“ doplnil trenér závěrem.

Obrázek