{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TŘÍSKALA: U VÝBĚRŮ NECHCEME NIKOHO ŠIKOVNÉHO OPOMENOUT

Obrázek ke článku
6. 1. 2021

Regionálním výběrům, kde rozvíjí mladé hráče, se věnuje už více jak deset let. Jan Třískala, který se jako hlavní metodik Českého florbalu stará o vzdělávání trenérů a webináře, nyní trénuje chlapeckou kategorii BU15 na západě republiky. A to navzdory covidu i všem opatřením.

Působíte jako trenér regionálního výběru BU15 západ. Co práce obnáší?
V současnosti je situace těžká. Z pozice, kdy byl pro člověka florbal denní chleba, přišlo bez návštěv hal, tréninků a zápasů hodně změn. Práce obnáší, že jsme v týmu s Kubou Jungem a Mírou Šnajdrem zmapovali na začátku sezony hráče pro širší výběr, kde máme přes šedesát hráčů včetně gólmanů. Už jsme měli mít za sebou aspoň jeden kemp, který bohužel nemohl proběhnout.

Jak se tedy se svěřenci setkáváte?
Zorganizovali jsme pro hráče úvodní webinář, kde jsme vyjmenovali cíle, jak s nimi chceme pracovat a představili jsme se jako tým. Kluci s garanty také absolvovali online přednášky, v kontaktu potom jsme přes program XPS. S některými kluky jsme se viděli na prvních turnajích ročníku v září a říjnu, kdy jsme navštívili část utkání starších žáků. To je však zatím veškerý možný kontakt.

Když jste uvažovali o hráčích do širšího výběru, na co jste se u nich soustředili?
V předvýběru byli hráči, kteří už minulý rok ve výběrech figurovali, nebo na ně upozornili regionální metodici či trenéři daných kategorií. Pak jsme kontaktovali kluby a zjišťovali, jak tito hráči v oddílech pracují. Hledáme komplexní kluky, kteří chtějí na sobě pracovat a zlepšovat se. Nehledáme někoho, kdo vyniká v určité činnosti, ale v ostatních pokulhává.

Jak to vypadá zrovna ve vaší části republiky, je konkurence velká?
Je přímo obrovská. Na západu máme region Praha a střední Čechy nebo Ústecko s Libereckem. Taktéž nechybí Plzeňský, Karlovarský nebo Jihočeský kraj, takže tlak je výrazný. Myslím si, že vůbec dostat se do širší nominace je pro hráče velký úspěch.

Už jsme narazili na rozdělení výběrů na západ a východ. Proč není jediné družstvo v ročníku pro celou republiku?
Hlavním důvodem je, že v patnácti letech nejste schopni rozpoznat všechny vlastnosti hráče. V ten moment je daleko důležitější dát příležitost větší skupině. Pyramida se přitom zužuje a jde se směrem ke špičce – my třeba nominujeme třicetičlenné skupiny hráčů na kempy, ročníky nad námi už pouze pětadvacet. Musíme pracovat se širším portfoliem hráčů, abychom jich poznali co nejvíce. Díky tomu je z čeho vybírat a máme jistotu, že jsme nikoho neopomněli.

„Myslím si, že vůbec dostat se do širší nominace je pro hráče velký úspěch.“
Jan Třískala, trenér výběru BU15 západ a hlavní metodik Českého florbalu

Každý výběr měl během sezony trénovat formou vícedenních akcí. Jak vypadá jejich tematické zaměření?
Činnosti v jednotlivých kategoriích na sebe navazují, navíc jsme v kontaktu s hlavními trenéry z východu. Náplň u obou výběrů v ročníku je stejná, akorát záleží, jak ji trenér uchopí. U nás měl být náplní prvního kempu výčet součástí hráče a z individuálních dovedností zaměření na přihrávku. Druhý kemp se měl zabývat řešením brejkových situací. Třetí kemp má v plánu agresivitu s rychlým pressingem a v individuální části obstřelování i střelbu tahem. Na čtvrtém kempu půjde o pressing a kooperaci všech pěti hráčů.

Dříve se mimo jiné konal i turnaj regionálních výběrů. Počítá se také s touto akcí, nebo bude jiná zápasová konfrontace?
Dříve to bylo přesně tak, že se sjeli starší žáci a dorostenci, kteří ve svých kategoriích sehráli srovnávací turnaj. Tento způsob už není a jedinou konfrontací mezi kraji bude jednou za dva roky Olympiáda dětí a mládeže. Podle harmonogramu by se příští ročník měl konat na konci června 2021. Původní plán navíc počítal s tím, že čtvrtý kemp se měl konat na jednom místě společně pro východ i zápas, kde by se oba výběry porovnaly. Teď je otázkou, když do Vánoc nebylo možné uskutečnit ani jeden kemp, zda ke konfrontaci skutečně dojde.

Zmínil jste komunikaci s paralelním výběrem na východě. Jak vypadá spolupráce mezi trenéry v rámci vašeho regionu?
Spolupráce mezi hlavními trenéry je naprosto perfektní. Mám radost, že jsem součástí této unikátní skupiny. Scházíme se jednou měsíčně, teď online formou, a řešíme témata po jednotlivých blocích i provozní věci. Před sezonou jsme měli dvoudenní setkání, kde jsme se blíže poznali. Co se týče kontaktu s trenéry klubů v rámci kraje, troufám si říct, že máme velmi dobré vztahy. U výběrů působím dvanáct let a se spoustou z nich se znám osobně. Když se objevíme na ligových turnajích, rozhodně s nimi chceme hovořit. Teď se tak bohužel nemůže dít.

Vedle práce u výběrů jste hlavním metodikem Českého florbalu. Které činnosti pod vás spadají a jak je v této době řešíte?
Věnuji se veškerému vzdělávání trenérů, takže na začátku sezony jsme dokázali v regionech uspořádat většinu možných školení. Zároveň jsme převedli část kurzů D, což je ta nejnižší trenérská licence, do online prostředí. Pořádáme také řadu webinářů, kde sháníme lektory a domlouváme s nimi témata. Je to velmi příjemná práce, protože přicházíte do kontaktu se spoustou zajímavých lidí. Ať už těch z florbalu nebo obecně ze sportovního prostředí. Je to vždy obohacující i pro mě. Moje práce je můj koníček, což je ideální stav.

Lze pozorovat, že je o webináře v aktuální době zvýšený zájem?
Je to tak. Webináře se vždy otevírají se sedmidenním předstihem a v podstatě jsou plné. Máme kapacitu 225 míst, jež většinou je do dvou dnů plná. Mnoho lidí tak zůstává na čekací listině.

​​

Obrázek