{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

UDĚLÁME MAXIMUM, ABY SE SOUTĚŽE HRÁLY, ZDŮRAZŇUJE ŠUMAN

Obrázek ke článku
26. 1. 2021

I kdyby byla sezona kratší a nedošlo na postupy a sestupy, je důležité ji vůbec restartovat a oživit florbal jako takový. „Chci všechny ubezpečit, že uděláme maximum pro to, aby se v nějaké podobě letos soutěže povedlo hrát,“ říká Filip Šuman, prezident Českého florbalu. Vyjádřil se k plánované úpravě protiepidemického systému, k dopadům pandemie na sportovní prostředí a věnoval se také tématu kompenzací za startovné a licence.

S nedávným výzkumem Národní sportovní agentury, z něhož florbal nevyšel zrovna nejlépe a v tabulce oblíbenosti se propadl až za střelbu kuší či kuželky, Šuman nesouhlasí. „Ten se opravdu nepovedl. Agentura to uznala, změní se význam výzkumu při dělení financí a také se bude výzkum doplňovat,“ vysvětluje.

Je pozitivním krokem, že elitní tuzemské florbalové soutěže se povedlo znovu rozběhnout.

Florbalu se už před koncem uplynulého roku podařilo prosadit výjimku pro Livesport Superligu, poté následovala i pro Extraligu žen. Jak složité je bylo získat? 
Situace se postupně vyvíjela. Nebylo zcela jednoduché rozjet ani mužskou superligu. Byly názory, ať se počká, až se situace zlepší. Dnes je to záchrana pokračování florbalu. Ze začátku se zdálo, že není možné, aby se to podařilo i u ženské extraligy. Ale tím, jak se pauza prodlužovala, se situace měnila. Hodně jsme ji řešili s kluby ženské soutěže a v momentu, kdy řekly, že jsou připraveny, jsme začali jednat. Jsem moc rád, že se hraje, přestože organizační podmínky nejsou úplně jednoduché.

Jaký je aktuální vývoj ohledně sportu a pandemie? Chystají se úpravy z ministerstva směrem ke sportu tak, aby se mohl rozběhnout i amatérský sport, což by znamenalo zelenou pro tréninky a utkání dalších soutěží?
Objevuje se šance na pozitivní změnu. Vláda by měla schvalovat návrh nových opatření pro sport, v nichž jsou i při úrovni PES 4 a 5 dovoleny tréninky uvnitř pro kohokoliv, kdo se pravidelně antigenně testuje. Navíc vláda již prodloužila antigenní testování zdarma. Řada oddílů se opakovaně ptá, kdy toto bude zavedeno. Potřebují se vrátit k pravidelné tréninkové činnosti i za cenu toho, že si členové jednou za pět dnů dojdou na test zdarma. Není to ideální, ale bude to asi jediná cesta, jak během zimy sportovat uvnitř. Pokud vláda návrh schválí, měl by platit od 1. února.

A jak to vypadá s možností restartovat soutěže?
Restartovat soutěž by mělo být možné od stupně PES 3. Myslím si, že než se dostaneme do tohoto stupně, budete to ještě chvíli trvat. Je velice dobře, že se již před začátkem soutěží sezona prodloužila až do června, což stále umožňuje, aby se mohla odehrát alespoň část soutěže. Návrat k soutěžení v tomto ročníku je pro kluby i celý florbal strašně důležitý! Čím delší by pauza byla, tím by se zejména v některých věkových kategoriích snížila motivace vůbec začít sportovat. To, co kluby budovaly mnoho let, by se mohlo vytratit. Proto i kdybychom začali hrát v dubnu, moc to pomůže.

To by ovšem znamenalo, že bude sezona výrazně kratší. 
Přesně tak. Určíme datum, a když se soutěže spustí až po tomto termínu, už by se letos nerozhodovalo o sestupech a postupech, protože by to nebylo regulérní. Ale chci všechny ubezpečit, že uděláme maximum pro to, aby se v nějaké podobě letos soutěže povedlo hrát. Na druhou stranu je jasné, že budeme vzhledem k narušené sezoně rozhodně řešit kompenzaci startovného a licencí. Výši a podobu určíme před přihláškami na následující ročník.

Koronavirus se blízce dotýká všech sportovních odvětví. Jaký je celkový dopad epidemie na český sport a zejména na florbal?
Rozhodně jde o velký problém. Bude moc důležité všechny motivovat, aby se co nejvíce dětí i dospělých vrátilo k organizovanému sportování. Vidím některé lidi, na které má delší doba epidemie negativní vliv. Když to přeženu, budeme je muset vzít za ruku a vrátit zpátky na sportoviště. Je fajn, že mnoho klubů zůstává aktivních, stále vymýšlejí nové věci, aby nechali děti a členy v pohybu, a jsou s nimi v kontaktu. Moc si jejich aktivity vážím. Pomáhají nejen svému klubu, ale také florbalu a celému českému sportu.

Kromě sportovních dopadů se řeší i ty ekonomické. Hrozí florbalu problémy? 
No, jednoduchá situace to opravdu není. Asi si všichni dokáží představit, jaká je nyní situace například s partnery. Nicméně problémy nejsou nezvladatelné, i když mohou znamenat spoustu komplikací v již naplánovaných činnostech a podobně. Rozhodně však chceme, pokud to jen půjde, udržet podporu klubů v programech podpory. Teď to bude možná důležitější než kdy dříve. Snažili jsme se v minulých letech vybudovat zdravé ekonomické zázemí, teď se to bude florbalu hodně hodit.

Jak se v této souvislosti díváte na sportovní výzkum, který vydala Národní sportovní agentura a podle kterého se mají částečně dělit státní prostředky?
Ten se opravdu nepovedl. Řekl jsem to jak veřejně, tak přímo na jednání NSA. Problém byl v otázkách, pomocí kterých bylo zjišťováno, jak jsou sporty rozšířeny a také jak jsou populární. Pokud ve výzkumu vyšel fotbal až jako sedmnáctý nejrozšířenější sport, je jasné, že je něco špatně. Agentura to uznala, změní se význam výzkumu při dělení financí a také se bude výzkum doplňovat. Kvůli událostem posledních dnů se navíc nyní řeší i budoucnost NSA a proběhlo tolik změn, že důležitá je stabilita. Například i proto, že se letos urychlila příprava podpory klubům v program Můj klub, ze kterého by florbalové kluby letos měly získat přes 100 milionů korun, a to dříve než v minulých letech. 

Co byste do následujících týdnů vzkázal florbalovým klubům?
Jednoznačně ať nepropadají depresi. Pro sport to není lehká doba, ale v klubech mají zodpovědnost za desítky a často i mnoho set svých členů. Bude ohromně důležité, aby je dokázaly udržet u sportu. Až se doba zlepší, tak naopak věřím, že si lidé uvědomí důležitost pravidelného sportování. Možná nejen výkonnostního, ale i pro zábavu, více amatérského. Kluby, které na to budou připraveny a budou moci nabídnout více úrovní intenzity sportovní činnosti, na tom budou výrazně profitovat. Takže celkově: držím vám palce, ať se současnou situací poperete co nejlépe.

​​

Obrázek