{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ÚPRAVY SYSTÉMU CELOSTÁTNÍCH LIGOVÝCH SOUTĚŽÍ PRO SEZONU 2019/2020

Obrázek ke článku
25. 2. 2019

Na únorovém jednání Výkonného výboru byl po předchozím projednání schválen návrh Komise soutěží a legislativy (KSL) na úpravu systému celostátních soutěží. Největší změny, které se dotknou i počtu účastníků, jsou plánovány u Divize a 1. ligy dorostenců. Tam na základě již dříve schváleného plánu dojde od příští sezony k rozšíření na pět skupin namísto současných čtyř.

1. liga mužů odehraje play-off v 10 týmech

V 1. lize mužů se v následující sezoně upraví systém play-off, kdy KSL na základě shody oddílů zavedla play-off pro 10 týmů. Prvních šest týmů po základní části soutěže postoupí do čtvrtfinále, týmy na 7. -10. místě si zahrají předkolo play-off na dvě vítězná utkání. V termínové listině by se předkolo mělo odehrát během jednoho týdne, tedy pro prvních šest týmů bude předkolo znamenat pouze přestávku jednoho víkendu. 

Divize dle plánu mění formát i rozdělení týmů do skupin

Od sezony 2019/2020 bude 4. nejvyšší mužská soutěž, Divize, rozdělena do pěti skupin tak, aby navazovala na průběžně realizované úpravy v systému regionálních soutěží a současně, aby se zmenšily dojezdové vzdálenosti v jednotlivých skupinách. Tato změna byla schválena již v minulém ročníku, v letošní sezoně se tak z Divize nesestupuje a naopak bude doplněna pro sezonu 2019/2020 účastníky právě z jednotlivých regionů. V návaznosti na tuto úpravu se změní systém geografického rozdělení týmů do jednotlivých skupin, kdy region Praha a Střední Čechy bude rozdělen do více skupin Divize dle jejich sídla. Tento krok významně sníží cestování zejména pro týmy ze západní, jižní a severní části ČR, které dosud musely k utkáním cestovat napříč právě regionem Praha a Střední Čechy.

Vzhledem ke změně počtu účastníků a zkrácení dojezdových vzdáleností zvažovala KSL úpravu herního systému Divize na jedno utkání za víkend, jako je tomu u ostatních mužských celostátních soutěží. Na základě zpětné vazby od oddílů bylo nakonec rozhodnuto pro příští sezonu zavést přechodný model soutěže s rovnoměrným rozdělením volných víkendů, víkendů s jedním hracím kolem a víkendů s hracím dvojkolem. V praxi tak pro příští sezonu v termínové listině Divize bude místo současných dvanáct hracích víkendů změna na patnáct hracích víkendů. Následně před ukončením základní části 2019/20 bude KSL i s přihlédnutím ke zpětné vazbě oddílů rozhodovat o hracím systému pro sezony následující.

Úprava na systém pěti skupin Divize je spojena také se změnou systému play-down v Národní lize, kde od příští sezony bude zavedeno pouze jedno kolo play-down na čtyři vítězná utkání. Následně z každé skupiny Národní ligy dva týmy sestoupí přímo a dva týmy půjdou do baráže. V Divizi bude hráno play-up o šestnácti účastnících, do kterého postoupí tři nejlepší týmy ze základní části každé skupiny a nejlepší tým na 4. místě ze všech skupin Divize.

KB liga juniorů změní systém kvalifikace do soutěže a play off

KSL vnímá stejně jako celý Výkonný výbor dlouhodobou diskusi spojenou s modelem nejvyšší juniorské soutěže. Pro následující sezonu se na základě vývoje soutěže a diskuse na mnoha fórech zavádí pozměněný model, kdy se bude možné přihlásit do Kvalifikace o KB ligu pro jakékoliv družstvo, které splní podmínky stanovené pro vstup do soutěže. Kvalifikace se bude hrát formou skupin, kde každý tým odehraje maximálně šest utkání s tím, že rozřazení do kvalifikačních skupin bude reflektovat výsledky z uplynulých sezon a zároveň respektovat geografické rozložení týmů. Z této kvalifikace postoupí dvanáct nejlepších týmů do KB ligy a zbylé týmy budou startovat v 1. lize juniorů. Dle počtu přihlášených týmů může být 1. liga juniorů odehrána v jedné skupině, nebo může být rozdělena na dvě skupiny tak, aby se snížily dojezdové vzdálenosti.

KB liga juniorů se bude hrát systémem doma-venku mezi všemi dvanácti účastníky a po odehrání dvaceti dvou utkání se osm týmů přímo kvalifikuje do osmifinále play-off. Týmy na 9. - 12. místě KB ligy se střetnou společně s dvanácti nejlepšími týmy z 1. ligy v předkole o postup do osmifinále.  Následně osm vítězných týmů z osmifinále bude hrát vyřazovací část o titul Mistra ČR a poražené týmy z osmifinále odehrají paralelní play-off o vítěze 1. ligy juniorů. 

Kvalifikace a různé pojmenování soutěží je zavedeno pro odlišení aktuální úrovně v dané sezoně, současně platí, že nejlepší týmy 1. ligy juniorů mají možnost v play-off poměřit ještě jednou síly s nejlepšími týmy dané sezony, zrušeny jsou naopak opravy. Co se týká změny kvalifikace, ta je postavena i na inspiraci finského modelu juniorské soutěže, který funguje na podobném modelu kvalifikace do soutěže dle výkonnosti v daném ročníku.

Dorostenci začnou hrát košový systém

Pro 1. ligu dorostenců se taktéž plánovaně upraví hrací systém soutěže. Nově budou od sezony 2019/2020 družstva rozřazena do pěti skupin po deseti dle dojezdové vzdálenosti. V rámci daných skupin se bude hrát košovým systémem (turnaje pro pět týmů) tak, aby v základní části každé družstvo odehrálo dvacet utkání. Následně se dle výkonnosti během základní části všechny týmy zúčastní play-off o titul Mistra ČR.

Další zásadní úpravy u soutěží, které v uplynulých letech prošly změnami, se v blízké budoucnosti neplánují. Systémy soutěží by dále měly procházet obdobím stabilizace, což by mohlo znamenat jen případné dílčí úpravy, které by reagovaly na určité podněty z praxe.

Obrázek