{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ÚPRAVY V POHÁROVÉ SOUTĚŽI PRO ROČNÍK 2019/2020

Obrázek ke článku
24. 5. 2019

Pohárová soutěž, která příští sezonu započne svůj devatenáctý ročník, i letos odstartuje již v polovině srpna. Pro letošní ročník bude mužská část pokračovat modelem z minulé sezony s úpravou účasti elitních oddílů pouze ve vrcholové části, současně ženský pohár dozná úpravy herního času utkání na základě mezinárodního testování a požadavku Mezinárodní florbalové federace.

Pohár mužů prošel před ročníkem 2018/2019 proměnou. Došlo ke zrušení osmifinálové skupiny, která se pro elitní oddíly odehrávala ve velmi vytížené části sezóny, a tuto část soutěže nahradila v předligovém období vrcholová část pro oddíly hrající Tipsport Superligu a 1. ligu mužů. V osmifinále se následně střetli soupeři z otevřené části pavouka, kterým prochází jako v minulých letech oddíly všech úrovní výkonnosti, a postupující z vrcholové části.

Letní vrcholová část pohárové soutěže byla zavedena na přání oddílů s cílem rozvolnění náročné termínové listiny v podzimním období a současně odehrání kvalitních pohárových utkání v poslední fázi přípravy před startem ligové sezony. „Na základě letošní sezony, ve které se některé týmy přihlásily do otevřené části poháru, jsme vedli diskuzi o tom, zda takové nastavení plní společné cíle a očekávání – tj. přesun utkání z října a listopadu do konce léta a současně kvalitní soupeře do skupin,“ shrnuje Václav Culka, člen Komise elitního florbalu a medializace (KEFAM). „Shodli jsme se na tom, že pokud má mít letní vrcholová část zamýšlený smysl, je třeba, aby ji hrály všechny top týmy, které se do poháru přihlásí,“ doplňuje Culka. 

Po diskusi, vedené jak na úrovni komise, tak na lednových setkáních s Prezidenty Superligy mužů a následně i 1.ligy mužů, se elitní oddíly vyjádřily většinově pro zavedení povinnosti účastnit se pouze vrcholové části pohárové soutěže a zachovat tak kvalitu soupeřů v této části. „Cílem úpravy je dosáhnout cílů, se kterými byl formát původně měněn. Důležitý je systém, který přivede maximum elitních oddílů s rovnoměrným geografickým rozložením ke kvalitním utkáním,“ přibližuje důvody změny Martin Musil, předseda KEFAM. „Nechtěli jsme jít cestou jako například fotbal, kde je jak v ČR, tak i zahraničí běžné, že účast v pohárové soutěži je pro elitní oddíly povinnost. Princip měníme jen v tom, do jaké fáze pohárové soutěže oddíly nastupují, nicméně je jejich volbou, zda se jí zúčastní.“

Ženský pohár upraví hrací čas

Na základě diskuse probíhající zejména na mezinárodní úrovni o budoucím vývoji florbalových pravidel se prosincový mezinárodní kongres IFF usnesl na tom, že v následujících dvou sezonách bude testován model ze Světových her 2017 v národních soutěžích. Pro připomenutí: na Světových hrách se hrála utkání 3x 15min čistého hracího času se 14 hráči a 4 členy realizačního týmu na lavičce a dá se předpokládat, že budoucí účast florbalu na dalších multisportovních akcích bude podmíněna podobným nastavením. Český florbal byl ze strany Mezinárodní federace společně s dalšími zeměmi vybídnut k vyzkoušení upraveného modelu na národní úrovni.

Po velmi podrobných debatách na úrovni Výkonného výboru a na základě názoru ženských elitních oddílů na otestování tohoto modelu bylo rozhodnuto vyzkoušet model s upraveným hracím časem v ženské části pohárové soutěže. Pro následující sezonu tak bude ženská část Pohárové soutěže hrána s hracím časem 3x 15 min čistého času, což splní roli testování v elitní soutěži a ovlivní pouze 22 utkání od 2. kola poháru, jelikož 1. kolo pohárové soutěže se již tímto způsobem hrálo i v minulých letech. KEFAM si od tohoto testování slibuje, že získá první měřitelné podklady pro následnou reakci na návrh IFF.

Pohárová soutěž je i pro sezonu 2019/2020 otevřena pro všechny oddíly v mužské i ženské kategorii. V minulé sezoně se této druhé nejprestižnější soutěži zúčastnilo více než 130 oddílů, na konci pohárová soutěž poznala nové vítěze ve své historii, a to v mužích Sokol Pardubice a v ženách FBC Ostrava.

Obrázek