{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


V ČESKU JSEM VYROSTLA I JAKO ČLOVĚK, MÍNÍ HÄGGOVÁ

Obrázek ke článku
16. 7. 2021

Vítkovice přicházejí o jedno velké jméno. Švédka Lina Häggová se po deseti měsících strávených v dresu ostravských rytířek vrací zpátky do své domoviny. Svými výkony si totiž řekla o angažmá v elitním švédském klubu KAIS Mora. „Jsem velice pyšná na naše výkony a na to, jak jsme k této náročné sezoně přistoupily,“ vzkazuje do Ostravy.

Přišla, oslnila a odešla – tak by se dala charakterizovat cesta švédské útočnice českou florbalovou scénou. Když Vítkovice v květnu minulého roku tuto ostrostřelkyni přiváděly, asi netušily, jak velkým dílem se přičiní o třetí titul v řadě. Třiadvacetiletá florbalistka za jednu prodlouženou sezonu dokázala, že patří do elitní švédské soutěže a svými výkony se probojovala do sestavy jednoho z nejlepších tamních klubů KAIS Mora.


Jak se jako čerstvá majitelka mistrovského titulu nejvyšší české florbalové ligy cítíte?

Je to skvělý pocit! Titul byl něco, o co jsme bojovaly celou tuhle dlouhou sezonu, takže končit s ním je neuvěřitelné. Jsem velice pyšná na naše výkony a na to, jak jsme k této náročné sezoně přistoupily.


V sezoně jste s Vítkovicemi odehrály 31 zápasů, z nichž jste neprohrály ani jeden. Jak je dle vašeho názoru něco takového možné?

Myslím si, že se na to dá dívat z různých perspektiv. Na jednu stranu výsledky z některých zápasů ukazují, že mezi některými týmy jsou výkonnostní rozdíly a určitě by tak bylo lepší, kdyby byla liga těžší. Na druhou stranu je ale přesně toto důvod, proč jsem na nás po téhle sezoně tak pyšná. Bez ohledu na to, jaký soupeř proti nám stál, jsme zůstaly disciplinované a koncentrované týden za týdnem. Na konci už pak podle mě rozhodlo nastavení našeho myšlení a chuť po tom být nejlepší.


Jak budete na těch deset měsíců, které jste strávila v české florbalové extralize, vzpomínat?

Bylo to pro mě velmi rozvíjející. Určitě mi angažmá ve Vítkovicích dalo do budoucna chuť být vždy nejlepší a do Švédska se také vracím s vyšším sebevědomím. Samozřejmě budu také ráda vzpomínat na množství skvělých zážitků a přátel.


Za tu dobu jste za Vítkovice odehrála dvacet sedm zápasů, v nichž jste posbírala 52 bodů (34+18). Který z těchto duelů pro vás byl tím nejtěžším?

Asi nedokážu vybrat jeden konkrétní zápas, který by byl těžší než ty ostatní, ale obecně je vždycky psychicky náročné, když má člověk špatný den a nedaří se mu přihrávky nebo ani neskóruje. Ale i v těchto chvílích jsem se ve Vítkovicích vždy cítila dobře, protože pokud nějaká hráčka nebo lajna měla zrovna špatný den, vždy tam byl někdo jiný, kdo formu převzal za ni. 


A který zápas bude tím, jenž vám navždy zůstane v paměti? 

Samozřejmě si navždy budu dobře pamatovat superfinále, jelikož jde vlastně o můj první titul. Ale kromě toho pro mě bude tím nejlépe zapamatovatelným asi únorový zápas proti FBC Ostrava, protože to byl duel, do kterého jsem zprvu ani nevěděla, zda budu schopna nastoupit. Kvůli zranění jsem totiž zameškala nějaké zápasy a tak jsem to šla do městského derby zkusit. Návrat se mi ale podařil velmi dobře a se svým výkonem jsem opravdu spokojena. 

A proti městskému rivalovi z FBC se této švédské střelkyni dařilo nejen v prvním únorovém utkání, ve kterém si připsala čtyři kanadské body (3+1), nýbrž také o měsíc později v ostravské ČPP Aréně, kde soupeři nasázela hned pět branek.


Florbal bychom tedy měli. Jaká vzpomínka z osobního života v České republice se vám ale vryla do paměti ze všech nejvíc?

Myslím si, že to určitě bude způsob, jakým jsme se všichni členové týmu vypořádali s koronavirem. Zejména pohled zpátky do doby, kdy jsme bojovali a trénovali, i když jsme nemohli být pospolu a ani vlastně pořádně nevěděli, jestli sezona bude pokračovat nebo ne, potvrzuje, jak silní jsme v našich hlavách byli a pro mě to je krásný důkaz toho, jak důležité je vždy pracovat s motivací. Je potřeba vždy zůstat zaměřen na určitý cíl a udělat všechno to, co je potřeba pro jeho splnění.


Nyní míříte zpátky do své domoviny, kde budete nastupovat v nejvyšší švédské florbalové lize za elitní tým KAIS Mora. Myslíte si, že vám sezona strávená tady v České republice pomohla k tomu se tam dostat?

Určitě ano, rozhodně mě to na SSL (Svenska Superligan – pozn. red.) výborně připravilo. Česká florbalová liga pro mě byla tou nejlepší možnou volbou k tomu, abych se ze druhé švédské ligy přiblížila k vysněné SSL. Také jsem zde mohla pracovat na některých stránkách své hry, které jsem chtěla zlepšit. Vyrostla jsem tady jako hráčka i jako člověk a to v podobě, která mi v SSL zaručeně pomůže. 


Plánujete se jednoho dne do Česka vrátit?

Rozhodně Česko se mi líbí a poznala jsem tady spoustu skvělých lidí, takže se v budoucnu jistě vrátím, ať už půjde jen o návštěvu nebo o nějakou florbalovou akci. 

​​

Obrázek