{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


V PAUZE JSEM NABĚHALA ŽIVOTNÍ VZDÁLENOST, SMĚJE SE RANOCHOVÁ

Obrázek ke článku
19. 7. 2021

Skoro devadesátiprocentní úspěšnost zákroků v základní části, jediná inkasovaná branka v úvodních dvou semifinálových zápasech a 33 úspěšných zásahů v superfinále. Chodovská gólmanka Hana Ranochová znovu potvrdila své kvality a stala se tak brankářkou sezony 2020/21.

Jedna z nejlepších českých brankářek poslední doby Hana Ranochová se v uplynulé sezoně opravdu činila. Svými výkony ohromila snad celou českou scénu a právem tak byla florbalovými experty zvolena za nejlepší gólmanku sezony.

V základní části se 25letá brankářka poctivě střídala se svou parťačkou Janou Christianovou. Obě odchytaly přesně polovinu zápasů, Ranochová však zářila na poli statistik, když se se 87,85% úspěšností zákroků umístila na první příčce (počítáno u brankářek s minimálně deseti odchytanými zápasy – pozn. red.).

Snová sezona ale pokračovala zejména v play-off, kde rodačka z Brušperku nejvíce zazářila v semifinálové sérii proti Tatranu. Střešovicím povolila ve dvou těžkých utkáních pouze jednu branku a i když v rozhodujícím pátém duelu inkasovala pětkrát, stejně Chodovu v nájezdech zařídila postup a vysloužila si tak post gólmanské jedničky pro superfinále.

„Poslouchá se to pěkně, ale bude to znít jako klišé – sama bych to nikdy nedokázala. Ty statistiky jen odráží rozpoložení celého týmu a sezony, kdy panovala opravdu pohoda a všechny nás bavilo, co děláme. A když je člověk v psychické pohodě, tak se mu vše dělá snáz,“ uvádí brankářka sezony potěšeně. „Ocenění si velmi vážím. Beru to jako odměnu za ta léta, která jsem florbalu věnovala,“ dodává. 

Ročník to byl pro všechny značně náročný, co na něm ale majitelkyni stříbrné medaile přišlo vůbec nejtěžší? „Vybrat jeden moment je opravdu těžké. Paradoxně budu asi ještě dlouho vzpomínat na vynucenou podzimní pauzu, kde jsme musely odložit florbalové vybavení, nazout běhačky a snažit se alespoň nějak udržet v kondici, i když nikdo nevěděl, jestli se vrátíme do haly. Tolik kilometrů jako v této pauze jsem nenaběhala snad za celou svou kariéru,“ směje se.

„Kdybych ale měla vybrat florbalový moment, tak je to asi zápas s Ostravou, který jsme v posledních minutách otáčely. Do teď moc netuším, co se na hřišti dělo. Ale bylo to něco neuvěřitelného a troufám si říct, že to byl zápas, který nám otevřel cestu do superfinále,“ vzpomíná líbezně. 

Zmíněný duel proti ostravskému FBC přitom Chodovu doopravdy predurčil místo v superfinále, neboť v něm oba celky sváděly souboj o druhou příčku tabulky. Pražské hráčky tehdy ještě v 56. minutě prohrávaly poměrem 3:4, pak ale během minuty a dvaceti vteřin nasázely do ostravské branky tři góly za sebou a slavily tak vítězství.

A tak se omlazený Chodov probojoval až do nejdůležitějšího zápasu sezony – do bitvy o mistrovský titul. „Docela živě si vybavuji zákrok v první třetině, kdy se vítkovická hráčka vytočila za brankou a snažila se zasunout míček hned kolem tyčky, ale k její smůle mi jej nalepila přímo na dlaň, kterou jsem měla na brankové čáře nebo na konci zápasu, když mi míček jako horká brambora poskakoval po břevně,“ vzpomíná Ranochová s úsměvem.

„Je ale škoda, že v těch nejdůležitějších chvílích ten správný zákrok, o kterém bych mohla říct, že tam se zápas zlomil v náš prospěch, nepřišel,“ dodává na účet toho, že Chodov v posledních minutách základní hrací doby ztratil svůj náskok a v prodloužení Vítkovicím podlehl. „Pořád to mrzí. Ale byla to asi naše hrana, kterou jsme dokázaly zahrát. Navíc v tom nejdůležitějším zápase, takže si asi není zpětně moc co vyčítat,“ míní. 

A že ještě v 59. minutě zápasu vedly chodovské hráčky poměrem 7:6? „Ano, chyby se stávají, ale o tom je sport. Zápas, který končí po základní hrací době 0:0, si nikdo neužije. Bylo to superfinále, které bylo atraktivní pro diváky a hlavně i nás hráčky. A možná do budoucna to všem dá víc, než kdybychom vyhrály,“ krčí rameny.

A co očekává od dalšího ročníku? „Po loňské sezóně máme co potvrzovat. Všichni víme, že to bude obrovsky složité. Velké části týmu skončila sezona před čtrnácti dny, některým dokonce až minulý víkend. Připravujeme se na ročník, který bude mít několik vrcholů (play off, pohár, mistrovství světa). Sezonu, která bude zase hrozně rozbitá. Takže dle mého by jako jeden z největších cílů mělo být, aby to všichni zvládli ve zdraví, protože to bude ještě náročnější sezona, než ta uplynulá,“ vzkazuje.

Obrázek