{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

V TATRANU MÁM NEJVYŠŠÍ CÍLE, HLÁSÍ NOVÁ POSILA MARTIN ČERMÁK

Obrázek ke článku
27. 7. 2021

Juniorský reprezentant Martin Čermák se po jedenácti letech strávených v Liberci rozhodl pro změnu. Od nové sezony se devatenáctiletý univerzál přesune do střešovického Tatranu, pro který je po Davidu Šimkovi další velkou posilou. „Vedení Tatranu přijelo a nabídlo mi skvělé podmínky. Líbí se mi celý tatranský koncept. A po dlouhém rozhodování jsem se tedy rozhodl pro přesun,“ vysvětluje.

Odchovanec libereckého florbalu si během uplynulé sezony, v době přerušení nejvyšší soutěže, odskočil do Švédska a dva měsíce prožil v týmu Lerum Utveckling. „Švédsko pro mě bylo asi největším sběrem florbalových i životních zkušeností, které jsem mohl dostat. Florbal je tam opravdu hodně jiný než u nás, rychlejší a techničtější. Opravdu mi to dost dalo,“ podotýká. Nasbírané zkušenosti Čermák dokázal ve svém mateřském celku také náležitě prodat. Během třiadvaceti utkání nasbíral devětadvacet bodů a výrazně překonal svoji předchozí sezonu, která pro něj byla premiérovou mezi dospělými. V Tatranu věří, že by podobný počet bodů mohla opora juniorské reprezentace přidat i v jejich dresu.

Jak se vůbec zrodila myšlenka přesunout se do Tatranu?
Kontaktovalo mě několik superligových klubů. První myšlenka byla, že zůstanu v Liberci do dodělání střední školy a potom až se rozhodnu, jak to bude pokračovat dále. Napoprvé jsem všechny týmy odmítl, včetně Tatranu. Ten ale vytrval a obrátil se na mě s tím, že by chtěl probrat budoucnost. Vedení přijelo za mnou do Liberce a nabídlo mi skvělé podmínky. Líbí se mi celý tatranský koncept. Po dlouhém váhání jsem se tedy rozhodl pro přesun. Zájem Tatranu byl dlouhodobější. Po všech jednání jsem během dvou týdnů probíral všechna pro a proti a rozhodl se zkusit novou výzvu.

Liberec opouštíte po jedenácti letech, to asi odchází těžko...
Bylo to pro mě opravdu nejtěžší rozhodnutí v životě. Nikdy jsem nemusel řešit nic takto zásadního. Byl jsem z toho všeho opravdu špatný. Těžko se odcházelo ať už kvůli klukům, nebo kvůli tomu, co jsem v Liberci zažil. Doufám, že tohoto kroku nebudu litovat. Zatím jsem moc spokojený. I s klukama z Liberce jsem v kontaktu. Vazby jsme nepřetrhli, kamarádství trvá dál, za což jsem moc rád.

Jak se k přestupu postavil Liberec? Přeci jen přichází o jednu z opor.
Rozhodně to nečekali a bylo to pro ně trochu zklamání, ale dokázali jsme si vše vysvětlit. Bylo to hořké, ale rozhodně tam nemám zavřená vrátka a jednou se chci určitě pod Ještěd vrátit. Liberec je moje srdcová záležitost.

Ve vaší prozatím poslední sezoně v libereckých barvách vám opět o kousek uniklo play-off. Jak jste viděl sezonu z vašeho pohledu?
Byla to pro mě druhá sezona mezi muži. Rozhodně ji hodnotím o hodně pozitivněji než tu první. Mně osobně i týmu se dařilo lépe. Cítil jsem se skvěle, hrál jsem v parádní lajně s mladíky Vojtěchem Wienerem a Šimonem Stránským a dvěma zkušenými hráči Radkem Valešem a Petrem Kološem. Dost mi tato spolupráce dala. Myslím si, že to bylo vidět i v průběhu sezony, kdy se naší lajně dařilo a neuvěřitelně mě to posunulo. Jen velká škoda toho play-off, které nám zase těšně uteklo. Přeji Liberci, aby se jim to v dalších letech již povedlo.

Teprve od nadcházejícího ročníku budete právoplatně hráčem mužské kategorie, to je určitě velká výhoda hrát již od juniorského věku nejvyšší soutěž.
Jsem za to moc rád. Musím přiznat, že první sezona mezi muži se mi vůbec nepovedla. Nabral jsem ale během dvou let velké zkušenosti a určitě mi to do dalších sezon obrovsky pomůže. I angažmá ve Švédsku, kde jsem strávil dva měsíce, mi opravdu dost dalo. Viděl jsem florbal trochu jiným pohledem a hrozně mi to pomohlo. Opravdu poslední dvě sezony byly nabité událostmi a jak jsem říkal, tak věřím, že to teď přetavím v Tatranu.


Jak jste zmiňoval, během uplynulé sezony jste strávil dva měsíce ve švédském Lerumu. To musela být skvělá zkušenost.
To pro mě byl asi největší sběr florbalových i životních zkušeností, které jsem mohl dostat. Florbal ve Švédsku je opravdu hodně jiný než v Česku. Je  rychlejší a techničtější. Opravdu mi to dost dalo. Po návratu zpět do Česka jsem se cítil úplně jinak a měl jsem o hodně větší sebevědomí. Nastavil jsem si trochu jinak hlavu a myslím, že to bylo vidět i na hřišti, kde se mi začalo opravdu dařit. Byla to pro mě příjemná změna a dost mi to dalo i do života. Byl jsem tam pouze s Matějem Pěničkou. Zlepšil jsem si angličtinu, nabral jsem spoustu švédských slovíček a poznal skvělou švédskou kulturu. Bylo super, že se v té oblasti, kde jsem působil, zrovna tolik neřešil koronavirus a byl tam normální život. Určitě bych to každému hráči doporučil.

S jakými cíli vstupujete do nového angažmá?
Rozhodně doufám, že di poprvé v kariéře zahraji superligové play-off. Nebudu lhát, máme skvělý tým, takže cíle jsou určitě ty nejvyšší. Pod Ještědem jsme dvakrát skončili devátí a díky koronaviru jsem totiž přišel i o juniorské play-off. Mrzí mě to, protože jsme měli v Liberci výborný tým.

Co cíle individuální?
Chci být v Tatranu oporou. Chci pomoci týmu svými nejlepšími dovednostmi, což je podpora útoku z pozice obránce. Doufám, že přispěji i nějakým kanadským bodem, který pomůže týmu k lepším výsledkům

Na jak dlouhou dobu jste se Střešovicemi domluven?
V Tatranu mám smlouvu na tři roky, je v ní domluvená klauzule o přestupu do zahraničí. Vrátit se tam je můj velký sen a ve Střešovicích mi v tom rozhodně nebudou bránit, což je pro mě skvělé.

Co příprava? Ta je v Tatranu proslulá.
Příprava v Tatranu je opravdu náročná a hodně komplexní. Máme v ní zabudované judo či atletickou přípravu s Petrem Svobodou, která je neuvěřitelná. Hrozně mě to baví a vždy se těším na další tréninky s nejlepšími trenéry u nás. Opravdu mi to dává hodně moc a je to velká změna. Tým je opravdu našlapaný, je tu velká konkurence. Jsou tady čtyři vyrovnané formace a každý hráč se chce prosadit. Kvalita je tu opravdu někde jinde.

​Juniorský šampionát klepe na dveře. Jak jste byl spokojen s posledním absolvovaným kempem na Slovensku?
S kempem jsem byl opravdu moc spokojen. Náš tým udělal od začátku cyklu obrovský pokrok. Jsme úplně někde jinde, než když jsme začínali. Všichni jsme moc natěšení. Věřím, že když budeme hrát týmově a každý na sto procent, tak opravdu můžeme mířit na nejvyšší stupínek.

Vítězství nad Švýcarskem a Slovenskem také musela tým výrazně nabudit.
My jsme si řekli nějaké cíle do jednotlivých zápasů. V průběhu obou střetnutí jsme se snažili zkoušet si věci, které se nám hodí na mistrovství, což se nám dařilo. Oba zápasy nám tedy daly opravdu moc. I z hlediska toho, že Slovensko máme ve skupině. Chtěli jsme vědět, jak hrají, protože jsme na ně během cyklu nenarazili a určitě se nám to bude hodit.

Do Brna by mohli zavítat i diváci. Po sezoně s uzavřenými hledišti by to byla velká vzpruha, že?
Hrozně se na to těšíme. Domácí mistrovství světa je vždy specifické. Jsme hrozně zvědaví, kolik dorazí diváků do haly. Věřím, že co nejvíce a určitě nám to může výrazně pomoci v rozhodujících momentech zápasů.

​​

Obrázek