{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


V ZÁPASE TO SAMO NEPŘIJDE. KTM POHLEDEM HRÁČKY

Obrázek ke článku
24. 7. 2020

Kemp talentované mládeže 2020 skončil dívčí částí spolu s minulým týdnem. V rozhovoru přinášíme příběh jedné z pozvaných hráček: Kristýna Lechnerová, sedmnáctiletá juniorská reprezentantka se podělila o to, jak vypadaly její florbalové začátky, co se snaží předat mladším florbalistkám a co jí KTM dává.

Kariéra sportovce startuje u každého jinak, někde je vztah ke sportu zakořeněný v rodinných hodnotách, jinde hrají roli přátelé nebo prostředí. „Moje ségra hrála tenis, ale já jsem chtěla kolektivní sport. Na naší základní škole v Mladé Boleslavi byla možnost zkusit florbal, tak jsem devět let hrála s klukama, a když už to nešlo, přešla jsem do Prahy,“ popisuje své florbalové začátky Kristýna Lechnerová, kterou florbal drží i po letech díky chuti se dál zlepšovat a cíli v podobě národního týmu a zahraničního angažmá.

Komunikace trenéra je pro hráče důležitá

Největší oporou v cestě za těmito sny jsou pro mladou florbalistku její rodiče. „Jsou vlastně na každém zápase a podporují mě ve všem, co dělám,“ cení si Lechnerová. Dalším nedílným faktorem v kariéře sportovce jsou i trenéři a trenérky. U nich je pro Kristýnu osobně důležitá komunikace s hráčem či hráčkou a „pocit, že se nemusím bát zkusit něco udělat.“

Kristýna v posledních čtyřech letech nechyběla ani na jednom Kempu talentované mládeže v Jičíně, akci, která se v takovém formátu konala letos naposledy. Co se jí při vzpomínání na všechny tyto akce vybaví? „Parta lidí. Byli jsme tu jako úplní začátečníci, tady s holkama od prvního kempu, a teď jsme tu jako nejstarší. Přátelství těch lidí je pro mě největší zážitek z kempu,“ popisuje Lechnerová a mává na spoluhráčky z národního týmu juniorek, které ale v lize potkává spíše jako soupeřky. Ve srovnání s kempem před čtyřmi lety podle ní ubyla fyzická příprava na oválu, přibyly naopak zkušenosti, které může Kristýna předat mladším florbalistkám podobně, jako se ona dříve učila od starších.

„Když do toho na tréninku nedají sto procent, v zápase to samo nepřijde.“

Nejdůležitější věc, kterou by si měly hráčky vzít k srdci, je podle Lechnerové soustředění na trénink. „Když do toho na tréninku nedají sto procent, v zápase to samo nepřijde. Důležité je soustředit se v hlavě, protože srandičky a to, že jsou hlavou někde jinde, je podle mě jeden z největších problémů v této generaci.“

A co si z tematicky nabitého Kempu talentované mládeže vybere juniorská reprezentantka jako nejdůležitější informaci pro svůj vlastní sportovní rozvoj? „Herní role. A že když jsem na míčku, je dobře se tlačit do zakončení sám a nevymýšlet zbytečné přihrávky, mít tlak na bránu,“ uzavírá Kristýna Lechnerová, která působí v pražském Chodově a před zápasem si jako motivační prvek nejraději poslechne hudbu od Aviciiho.

Obrázek