​​​​

VE ŽĎÁŘE ODSTARTOVÁNO. VYSOČINA NA ÚVOD PŘETLAČILA JIHOČESKÝ KRAJ

14. 1. 2017

První žákovský vrchol je tady. Centrální republikovou skupinu hostí Žďár nad Sázavou, kam se sjel kvartet týmů ze středu České republiky. V prvním duelu hostila domácí Vysočina partnerský Jihočeský kraj. Ve velmi vyrovnané bitvě byli nakonec domácí úspěšnějí. Nejen že vstoupili vítězně do turnaje, ale zároveň udělali velkou radost fanouškům, kteří do haly Na Bouchalkách dorazili v hojném počtu.

V minulé sezoně se turnaj konal v Hostinném. Předaleká cesta do Královéhradeckého kraje celky z jihu republiky unavila, nakonec se ale především na výkonech Jihočeského kraje příliš nepodepsala. V této sezoně je všechno jinak. Minimálně z pohledu pořadatelského kraje šlo totiž pro všechny zúčastněné o poměrně přátelský dojezd a s ním spojenou spoustu pošetřených sil. Ty se hodily hned v úvodním duelu.

Do zápasu vstoupily oba celky velmi aktivně. Vysunuly svůj presink k hranici soupeřovy branky, nečekaly pasivně na chybu soupeře. První velkou šanci zápasu měli kluci z jižních Čech. Tu zneškodnil gólman Domkař, hrdina pozdějšího průběhu duelu. Pak domácí ještě zvýšili svůj rychlostní stupeň. Přineslo to své ovoce. Smejkal sice trefil jen tyč, Patrik Polách už ale v 10. minutě rozjásal přítomné diváky v hale – 1:0. Hosté mohli rychle kontrovat, Hanákovi ale míček na poslední chvíli uskočil.

Taktéž druhá třetina se hrála nahoru-dolů. Nebyl to rozhodně defenzivní taktikou svázaný duel, oba celky předváděly atraktivní florbal, který se musel fanouškům líbit. Jihočeský kraj v úvodu druhé části kupil chybu za chybou, Vysočina se ale gólově prosadit nedokázala. Šance hráčů v modrém byly nebezpečnější. Jenže všechny likvidoval výborný Domkař. Pak tedy znovu přišla řada na domácí. Žďánský v obrovské šanci napálil jen rameno gólmana, o chvilku později už ale nemusel smutnit. Jeho spoluhráč Kryštof Smejkal totiž zvýšil na 2:0 a vypadalo to, že Vysočina kráčí za první výhrou turnaje.

Drama ovšem nekončilo. Ondřej Veselý totiž z úhlu skákavým míčkem překonal gólmana Vysočiny, který tentokrát neměl moc šancí jakkoli zasáhnout – 2:1. Stejné skóre svítilo na výsledkové tabuli i po druhé siréně.

Třetí třetinu lze charakterizovat doslova jako boj o každý metr hrací plochy. Ani jeden z týmů očividně nechtěl prohrát, vinou zvyšující se únavy ale přicházely drobné chyby. Precizní defenzivní práce kluků z Českomoravské vrchoviny měla trhlinu minutu před koncem. Špatně načasované střídání připravilo šanci soupeři. David Vettermann, možná dost překvapen tím, jak snadno se v šanci octl, napálil v obrovské šanci jen Domkaře, který tak svým parádním zákrokem zajistil Vysočině první vítězství, tentokrát 2:1.

„Utkání s Vysočinou hodnotím jako nádherné. Strašně se mi líbila kombinační a aktivní hra obou týmů. Prohrát s takovým týmem, jakým Vysočina je, o jedinou branku, to rozhodně není žádná ostuda,“ komentoval první představení svých svěřenců na turnaji pozitivně naladěný a věčně usměvavý trenér René Vettermann.

„Všichni jsme si první duel užili, bylo to dobré. Florbal nás bavil, nálada v týmu je výborná. Dali jsme pěkné góly a jako příjemný bonus a zpestření jsme vyhráli. Nejsme tu však kvůli výsledkům, máme hlavně jiné cíle,“ chválil své ovečky trenér Vysočiny Luboš Rauer.