{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

VELKÉ FINÁLE SE BLÍŽÍ. PODVINNÝ MLÝN PŘIVÍTÁ DVANÁCT NEJLEPŠÍCH Z CELÉHO ČESKA

Obrázek ke článku
20. 4. 2017

Není cesty zpět! Již 21. dubna přivítá pražská aréna na Podvinném mlýně absolutní elitu mezi florbalovou mládeží. Ty nejlepší týmy z prvního stupně základních škol zamíří do haly, která každoročně hostí napínavé superligové bitvy či letní turnaje Prague games a Czech open. O titul mistra České republiky se utká šestice nejlepších chlapeckých i dívčích týmů. 

Na koho se v Praze můžeme těšit?

Z hlediska turnajového rozdělení to budou vždy tři týmy z východu a tři ze západu, a to v obou kategoriích. Ovšem neznamená to, že tento poměr odpovídá rozdělení na historické země, z nichž se Česká republika skládá. Zatímco Čechy zastupuje sedm týmů, Morava vysílá do bojů pětici reprezentantů. Slezského zástupce v Praze tentokrát neuvidíme. Již nyní lze tvrdit, že nejúspěšnějším krajem této republiky je ten Jihomoravský. Z Brna a okolí totiž do Prahy dorazí hned čtveřice celků. Nejúspěšnější školou je pak bezpochyby znojemská Mládežka. Ta bude mít svá želízka v ohni v obou kategoriích.

Chlapecká kategorie

Loňský suverénní šampion z Liberce, Bílí Trhači, byl sice vyřazen už v krajském kole. Vypadá to však, že město zpod ještědského vysílače vychovává úžasné florbalisty jak na běžícím páse. Letos ho totiž bude zastupovat ZŠ Lesní. Je ironií osudu, že tahle škola letos prohrála ze 14 zápasů pouze jednou, a to právě s Ledovými Trhači, jak se letos nástupci loňských šampionů jmenovali.

Velká premiéra čeká na Pantery z Milevska. Kluci z tamější ZŠ T. G. Masaryka prohráli v tomto ročníku pouze dvakrát, a to až na pražském zemském finále. Skupinová prohra s Chomutovem nic nezměnila na jejich postupu, stejně jako finálová porážka od ZŠ Lesní.

Chlapecké trio z Čech uzavírají kolínští Kozlové ze ZŠ na Lipanské ulici. Ti letos odehráli už úctyhodných 16 zápasů. Jednou remizovali, dvakrát prohráli, zbytek vyhráli. A tak se nejen oni, ale jistě i jejich znovu početný fanklub ve svítivě oranžových dresech můžou těšit na velké republikové finále.

Za velkého favorita bude považován vítěz východu – znojemská Mládežka 1. Z celkem patnácti duelů odešli Jihomoravané jen dvakrát poražení. Velký respekt si vybudovali hlavně na národním finále v Olomouci, kde vyhráli naprosto vše a dokázali, že přestože mají šedé dresy, o žádné šedé myšky se rozhodně nejedná.

Finálový sen si splnili také kluci z východních Čech, kteří jako jediní ze všech nabourali moravskou hegemonii východu. Bodlinka Dobruška se letos představila šestnáctkrát. A jen třikrát měli „ježečci z východu“ na tvářích smutný výraz. I oni se jistě dočkají mohutné divácké podpory, stejně jako na olomouckém finále.

Šestici chlapeckých finalistů uzavírá znojemská Republika. Kluci z města florbalu, jak se Znojmu letos může přezdívat, vyhráli krajské kolo. V olomouckém národním finále si prohodili role s městským rivalem z Mládežky, když skončili třetí. Přijde v republikovém finále čas na odplatu?

Dívčí kategorie

Na svůj velký den se těší také něžné pohlaví. Absolutním superfavoritem velkého finále bude Základní škola Rudná. Středočešky totiž z dvanácti duelů dvanáctkrát vyhrály, což se nepovedlo žádnému jinému účastníkovi velkého finále. I národní finále prošly stylem start-cíl. Pokud na své výkony naváží i na Podvinném Mlýně, dokážou prakticky nemožné – neztratit v celé sezoně ani jediný bod.

Do hry o republikový titul jistě promluví i ZŠ Dubí 1. Severočešky zažily první zklamání z prohry až na pražském zemském finále. Jinak se ale prezentují aktivním florbalem a možná právě prožitá negativní zkušenost může hrát v jejich případě klíčovou roli v celorepublikovém turnaji.

Třetím do party z Čech mezi děvčaty bude jednoznačně nejhlasitější družstvo celého turnaje – Měčín. Na Podvinný mlýn totiž s týmem z Klatovska dorazí jistě i hlučný fanklub, který neúnavně povzbuzoval děvčata už během pražského národního finále. I díky němu se Západočešky probojovaly až na vysněnou „republiku“. Pomyslným pátým hráčem na hřišti bude určitě i tentokrát.

Šampionkami východu jsou Frajerky Sokolnice. I ty budou patřit k horkým favoritům na republikové zlato. Jihomoravanky prošly skrz olomoucké finále jako nůž máslem a dostát svému sebevědomému názvu budou jistě chtít i na celorepublikovém kole.

Poslední slovo ovšem neřekla ani dívčí polovina znojemské Mládežky, tentokrát s označením 2. Jihomoravanky letos ze čtrnácti zápasů prohrály pouze v olomouckém finále se sokolnickými Frajerkami, zbylé duely vyhrály. O nejcennější kov se tak určitě poperou i ve sparťanské aréně v Praze.

Zbývá představit už jen jediný tým. Tím jsou holky z Olomoucka, které soupeřky straší už jen bojovným názvem – Tornáda Lutín. Přírodní živly, které pochází z těsné blízkosti hanácké metropole, poznaly přemožitelky až na olomouckém zemském finále. Do té doby byly stoprocentní. A ani ony jistě nedají své zářivě zelené dresy všanc osudu zadarmo. 

​​​​​

Obrázek