{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


VĚŘÍM, ŽE NEJVĚTŠÍ ZÁŽITEK MĚ TEPRVE ČEKÁ, ŘÍKÁ O FINSKÉM ANGAŽMÁ ONDŘEJ VÍTOVEC

Obrázek ke článku
11. 2. 2020

Čtyři roky neměli čeští florbalisté dlouhodobé zastoupení v nejvyšší mužské soutěži Finska. Poslední Češi, Milan Garčar a Michal Podhráský, Salibandyliigu opustili po sezoně 2014/2015. V létě se však do Finska za studiem a také florbalem ze střešovického Tatranu přesunul Ondřej Vítovec, který bojuje v týmu EräViikingit. Obránce mužské reprezentace v rozhovoru ukázal, jak takový život studenta/sportovce v zemi saun a jezer může vypadat.

Ondro, máte za sebou několik měsíců ve Finsku. Jak vás země přijala?
Země mě přijala krásně. Přijel jsem na konci července do horkého počasí a do dne, který končil západem slunce až kolem jedenácté hodiny večer. Nicméně už na začátku října klesla teplota jen něco málo nad nulu, slunce někam odcestovalo a toto počasí se drželo až do Vánoc. Měsíce listopad a prosinec byly fakt špatné, pořád prší, a když už někdy jednou za dva týdny vylezlo slunce, tak jen asi na 30 minut. Tento rok se tomu diví i Finové, normálně by tady měly srážky padat alespoň ve sněhové formě, ale bohužel i ve Finsku je možné vidět globální oteplování v praxi. Na druhou stranu, kromě počasí si nemám na co stěžovat. Rád bych po sezoně podnikl nějaké výlety a více to tady poznal.

Už po prvních dnech ve Finsku jste uměl pár slovíček, jak jste na tom s jazykem teď?
Ano, snažil jsem se ze začátku hned začít učit, abych ostatním rozuměl, a byl jsem na dobré cestě. Pak mi ale začala škola a neměl jsem na to absolutně žádný čas, takže moje cesta skončila. Kdybych tady byl déle než jen 9-10 měsíců, určitě bych tomu přiřadil větší důležitost.

Jaké finské výrazy používáte nejčastěji?
Finský výraz, který používám nejčastěji, je slovo, které se asi nehodí do rozhovoru. Jinak asi nějaké pokyny na hřišti jako doprava, doleva atd.

Co vám z českého prostředí ve Finsku schází nejvíce?
Co mi chybí z českého prostředí nejvíce, jsem už nakousl, je to počasí. Samozřejmě také moji nejbližší.

Co jste naopak díky Finsku objevil nového?
Objevil jsem trochu „profesionálnější“ pohled na florbal, a to ve smyslu, že se více cítím jako sportovec. Taky jsem tady objevil nenahraditelné školní obědy. Každý student má za 2.60 € dá se říct „all you can eat“, navíc obědy jsou opravdu dobré, zdravé, a také máte na výběr z velkého množství salátu a nevím čeho všeho ještě. Já už jezdím do těchto studentských restaurací i o víkendu, protože si pochutnám a je to levnější, než kdybych si uvařil (smích). Nevím, co budu dělat příští rok v Česku po tom, co jsem si zvykl na takový luxus.

Do zahraničí jste se přesunul především kvůli studiu, odchod byl tedy plánován na rok. Stále platí, že se na další sezonu vrátíte?
Ano, i když bych tady byl rád z pohledu florbalu aspoň dvě sezony, vracím se do Česka.

Prozradíte, čemu a proč se v rámci studia věnujete?
Studuju procesní/chemické inženýrství na VŠCHT. Školu jsem si vybral, protože jsem na střední škole vždy rád počítal a tím, že jsem uměl matematiku a chemii, tak mi tato škola přišla jako ideální volba. Navíc chemické inženýrství je dost univerzální obor, ze kterého mohu dělat dost věcí.

Jak se daří kloubit studium a florbal? Máte čas na studentský život? 
Daří se mi to dobře, si myslím, jde to zvládat. Studentskému životu nedávám sice tolik, jako moji spolužáci, ale po sezoně se na to čas najde. I tady jsem první semestr ve škole potkal super kamarády, se kterými jsem alespoň zřídka něco podnikl. Oni se samozřejmě snažili procestovat jak Finsko, tak i země kolem, ale toho já už jsem se zúčastňovat nemohl, když máme pořád zápasy.

Jak byste popsal svou roli v rámci týmu? Přijali vás hráči mezi sebe?
V týmu se cítím dobře. Herní pozici nemám zrovna takovou, jako jsem měl v Česku, ale nestěžuji si. Je tady velká konkurence.

S kým máte v týmu nejlepší vztah?
Asi nejvíce znám svého spolubydlícího Tuomase Aha, který tady hraje také první sezonu.

Jaké má váš tým ambice v letošní sezoně? Panuje spokojenost s průběhem?
Určitě panuje spokojenost, pořád bojujeme o druhé místo po základní části, což by bylo skvělé. Ale jelikož tady nevidím rozdíl mezi týmy od druhého do osmého místa, je to v podstatě skoro jedno, na jaké pozici před play-off budeme. Každý se chce vyhnout Classicu, ale zbytek sérií bude podle mě vyrovnaných bez velkého favorita. Ambice jsou samozřejmě dojít co nejdále. Kdybychom vypadli ve čtvrtfinále, spokojení bychom určitě nebyli.

Lákala by vás zahraniční zkušenost i v jiné zemi světové špičky?
To nedokážu teď říct, samozřejmě ze sportovního hlediska ano, ale už budu muset brát v úvahu i jiná kritéria.

Sledujete, jak si letos vede Tatran?
Ano, sleduji, jak bojují o play-off.  Bohužel tam je každým rokem mladší a mladší tým, který má nevyrovnané výsledky, ale věřím v play-off a tam v pozici černého koně.

Co považujete za svůj největší zážitek v rámci výpravy do Finska?
Já věřím, že nejlepší zážitek mě teprve čeká v podobě úspěchu na konci sezony. Silné dosavadní zážitky mám třeba ze zápasu v Seinäjoki, kde je super hrát před halou plnou lidí, nebo z vítání nováčků.  

Doporučil byste na základě své zkušenosti zahraničí mladým florbalistům? Případně proč?
Samozřejmě je to krok dopředu ve všem. Jak po sportovní tak i životní stránce se naučíte spoustu nových věcí.

Obrázek