​​​​​​​

31. 12. 2018

Florbal v Česku se loučí s letopočtem 2018 a míří do 27. roku své existence. Byl to pořádně nabitý rok ověnčený medailemi juniorek a akademických reprezentací mužů i žen a hlavně prosincovým MS mužů v Praze. Projděte si výběr důležitých okamžiků uplynulého roku.

Reprezentace: MS mužů v Praze, bronzové juniorky a úspěšní akademici

Začněme tím, co je ještě v čerstvých vzpomínkách všech, kteří byli v pražské O2 areně na světovém šampionátu mužů, jenž se znovu po deseti letech vrátil do České republiky. Český národní tým, který se zformoval během velmi náročné dvouleté přípravy, prožil vypjatý turnaj nakonec bohužel bez medailové odměny. Titul mistrů světa obhájili Finové a z posledních šesti MS tak brali zlato již počtvrté. Do nejlepší sestavy turnaje se probojoval jako pátý Čech v historii Adam Delong, nejproduktivnější český hráč na MS a autor dvou hattricků.

Medailový neúspěch na hřišti vyvážil velký úspěch na poli organizace, čeští pořadatelé za podpory desítek dobrovolníků vytvořili historicky nejlepší šampionát, což se odrazilo také v překonání mnoha diváckých rekordů. Celková návštěvnost se zastavila na číslovce 181 518.

Do historie se zapsal reprezentační tým juniorek ve švýcarském St. Gallenu. V místě českému ženskému florbalu zaslíbeném po letech opět zazněly projevy bronzové české radosti, v roce 2011 zde totiž svoji první medaili z MS získaly ženy. České florbalistky do 19 let pod vedením Tomáše Martiníka na turnaji nestačily na pozdější finalistky ze Švédska a Finska. Dramatický a dlouho vyrovnaný souboj o bronz s Polskem nakonec skončil českým vítězstvím 3:1 a celkově třetí bronzovou medailí pro reprezentaci juniorek.

Ve své kategorii největších úspěchů si užívala akademická reprezentace na AMS v Polsku. Na úplný vrchol se po šesti letech dostali v Lodži akademici pod vedením Radka Sikory a Pavla Bruse. Ve finále porazili Švýcarsko 5:3 a kapitán Adam Delong mohl nad hlavu zdvihnout trofej pro mistry světa. Češi tak zopakovali své maximum z domácího AMS 2012.

Ženskému týmu se také podařilo vyrovnat svůj nejlepší výsledek z let 2010 a 2012. Vyhrál základní skupinu, v níž se vítězně utkal se Singapurem a Švédskem. Na turnaji nestačil až na své finálové soupeřky z Finska, kterým podlehl 2:6.

Trofeje: Boleslav poprvé mistrem, hráčům dále kralují Jendrišák s Krupnovou

První velká trofej roku se udělovala v Mostě, ve Finále Poháru České pojišťovny poprvé od roku 2005 zvítězil v obou kategoriích jeden klub - 1. SC TEMPISH Vítkovice. Nejprve ženy ovládly finále s Chodovem 7:5, velké drama mužského finále s Mladou Boleslaví pak rozhodl v nájezdech (2:1pn) Jan Jastřembský. Vítkovice si jako první domů odvezly zbrusu nové poháry od Davida Lomose, které v sobě ukrývají relikvie mnoha českých klubů.

Mistrovské tituly pak našly své (staro)nové majitele vůbec poprvé v Ostravar Aréně, kam se Superfinále uchýlilo minimálně na roky 2018 a 2019.

K velké radosti zaplněné ostravské haly Flora florbal pro ženské mistryně putovala do rukou domácích Vítkovic, které porazily v prodlužovaném dramatu Chodov 3:2. Superfinálovou bitvu rozhodla zlatým gólem Hana Koníčková, která se právě na jednu sezónu přesunula do Vítkovic, aby po finském získala i svůj první český titul. Pro rytířky to byl celkově čtvrtý triumf.

Superfinále Tipsport Superligy pak bylo ve znamení mladoboleslavské radosti. Velký příběh klubu, který si jako první v historii došel pro mistrovský titul po postupné cestě z regionálních soutěží, završil zlatým gólem na 6:5 v prodloužení odchovanec domácích Vítkovic Milan Tomašík. Florbal Mladá Boleslav je historicky čtvrtým týmem, který pozvedl nejprestižnější českou trofej.

Mistrovská trofej padla také do rukou Patrika Dóži ve Švýcarsku, který v dresu Könizu zažil výtečnou sezónu. Ve Finsku se opět radovala z titulu česká reprezentantka - Denisa Ratajová v dresu SB-Pro dokonce vstřelila v 58. minutě rozhodující gól superfinále v Helsinkách.

Individuální trofeje obhájili s výrazným náskokem v anketě Florbalista sezóny Matěj Jendrišák a Eliška Krupnová, kteří jsou nepostradatelnými oporami reprezentace a také ve svých švédských působištích Linköpingu a Pixbu. Švédský server Innebandymagazinet vyhlásil Matěje Jendrišáka jako šestého nejlepšího florbalistu světa, v rámci SSL pak obhájil titul nejlepšího centra sezóny. Individuálního úspěchu se dočkala Denisa Billá, která v historickém kanadském bodování Extraligy žen přeskočila Ilonu Novotnou a s více než 505 body je novým lídrem.

Nabité léto: Pouliční florbal i kemp talentů

Rok 2018 se vyznačil i rušnějším florbalovým létem než bylo obvyklé. Zasloužil se o to především projekt Česká pojišťovna Street Floorball League, který oživil veřejné prostory ve 12 velkých českých městech a přivítal přes 200 týmů s více jak 1 200 hráči. Vyvrcholení turnaje se pak konalo v prosinci v pražské O2 areně během MS a ve velkém finále zvítězil tým Jaroměře, tedy města, které stálo u zrodu florbalového hnutí v Česku.

V červenci na programu nechyběl ani Kemp talentované mládeže v Jičíně, jenž opět přivítal nejlepší mladé české florbalisty i florbalistky ve věku zhruba 13 - 17 let. Tentokrát však v novém formátu za účasti nejen špičkových florbalových trenérů z Česka i Finska, ale i dalších odborníků na sportovní přípravu i výživu.