{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

VIDĚT JINÝ PŘÍSTUP A METODY TRÉNINKU BYLO INSPIRUJÍCÍ, CHVÁLILI TOUR KLATOVŠTÍ

Obrázek ke článku
15. 1. 2018

Město Klatovy je považované za bránu Šumavy. V poslední době ho navíc velmi proslavil populární kriminální seriál Policie Modrava. Právě z Modravy totiž aktéři často do Klatov jezdili. Jenže následující článek nebude řešit možné a nemožné mordy v téhle nádherné lokalitě. My se sem přesouváme kvůli florbalu. Také do Klatov totiž zamířila populární Tour de Club. 

„Bude tomu už dva roky, kdy jsme řešili, jak náš nově vzniklý klub posunout kupředu. Objevila se možnost přihlášen na Tour. Jednak nás informovala Martina Lerchová, dále jsem také četl článek na webu Českého florbalu. Byl jsem tak nadšený a plný očekávání, že si pamatuji, že jsem nás přihlásil i bez předchozí domluvy s kolegou Honzou Hořkým, se kterým podobné aktivity jinak řeším, k čemuž teď došlo až v následujících dnech. Také on mé nadšení sdílel. Vloni si svůj trénink užili starší žáci, letos pro změnu dívčí složky,“ komentoval se zápalem prvotní pohnutky mysli zástupce klubu Jiří Klouda.

Zápal klubového šéfa pro florbal je očividný. Není se tedy čemu divit, že ho Tour tolik nadchla. Právě pro podobně florbalu oddané jedince, kteří chtějí něco změnit k lepšímu, se tento projekt koná.

„Hlavní motivací byla jednoznačně chuť po nových zkušenostech, které nám akce může přinést, což se potvrdilo. Dále také snaha o propagaci florbalu v Klatovech. Donedávna tu totiž byl pouze fotbal, hokej či basketbal. No a v poslední řadě také snaha o novou motivaci pro hráče a hráčky,“ komentoval Klouda.

Plzeňský kraj své superligové florbalisty ani florbalistky nemá, Klatovským však jistě nevadilo, že k nim zavítaly osobnosti z jiných regionů. „V minulém roce u nás byl Michal Eisenkolb, Honza Marvánek a Michal Kareš, tedy kluci z pražské Sparty. Letos přijel Michal Vojáček, Pavel Dubský a Iveta Hyršlová,“ vyjmenovával osobnosti, které se podílely na přípravě klatovského tréninku.

Trénink probíhal v tradičním duchu Tour. Po úvodním představení následovala dynamická rozcvička a zahřívací hry, po nichž přišla na řadu hlavní tréninková část. Ta byla na přání organizátorů zaměřená na herní činnosti jednotlivce a kombinace. Na konci tréninku si aktéři společně rozebrali trénink a osobnosti ochotně zodpovídaly dotazy přítomných.

„Co se týče zpětné vazby, mám toho na srdci spoustu. Vezmu to trochu obšírněji. Začal bych nejprve rodiči. V kategorie dívek se nám daří nejméně ze všeho vtáhnout rodiče do dění a vzbudit v nich stejně nadšení jako u hráček samotných. Pravděpodobně je to tím, že dívčí složky máme teprve první sezónu. Věřím však, že se to co nejdříve změní. Ačkoliv byli rodiče seznámeni s Tour a s tím, co se chystá, účast na samotném tréninku nebyla nijak valná,“ kriticky poukazoval na problém, který trápí nejeden český florbalový oddíl. Pak už pokračoval v pozitivnějším tónu.

„Ostatní hráči, pro které trénink určený nebyl, se dostavili, a to v ne úplně malém počtu, za což jsme rádi. Je vidět, že o florbal a o dění kolem zájem mají. Pokud jde o trenéry, pak je to u nás trochu jednodušší v tom, že jich moc nemáme. A ti, kteří trénují, jsou nadšení a do tréninků zapálení, za což jim i touto cestou chci poděkovat. Kromě jednoho trenéra přišli všichni. Já sám věřím, že přítomní budou ze získaných zkušeností čerpat a těžit již v druhé půlce sezóny,“ navazoval na své předchozí hodnocení klubový šéf.

Aby ale hodnocení nebylo pouze jednostranné a dalo se považovat za objektivní, zajímal nás také názor jiné osoby spojené s klatovským klubem. Tou byl trenér Jan Hořký.

„Přínos akce vidím hlavně v představení nových způsobů při práci s vybranou kategorií. Bylo velice inspirující vidět jiný trénink a přístup. Největší přidanou hodnotu spatřuji právě v této prezentaci, která menším klubům pomůže v rozvoji,“ hledal největší pozitivum projektu.

Nejednou se stalo, že se nakonec lišil pohled klubového vedení a trenéra kategorie na to, jak byl trénink pojatý. Jan Hořký však do této skupiny nepatří. „Akce se mi líbila moc. Přístup trenérů, jejich otevřenost a sdílení know-how, to vše bylo nesmírně inspirující. Stejně tak samotný trénink i následná diskuze po něm na různá ožehavá témata. Určitě mi tedy tato akce pomůže v mé trenérské práci. A co je pro mě důležité, líbila se i děvčatům,“ pochvaloval si.

Na závěr přidal i doporučení ostatním, kteří s přihlášením do Tour váhají. „Určitě vřele doporučuji se na tuto akci přihlásit. Získáte mnoho cenným poznatků a inspirace. Takže neváhejte,“ vyzval ostatní.

Obrázek