{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


VÍTKOVIČTÍ KOUČOVÉ PRŮBĚŽNĚ VEDOU TRENÉRSKOU KATEGORII ANKETY FLORBALISTA SEZONY 2019/2020

Obrázek ke článku
23. 1. 2020

V rámci první části hlasování v anketě Florbalista sezony 2019/2020, která se uskutečnila v průběhu ledna, se hlasovalo vedle dalších také v kategorii trenérů a trenérek mužských i ženských týmů. Oběma kategoriím průběžně po prvním hlasování vedou trenéři elitních vítkovických týmů jako úřadujících mistrů a mistryň, následováni čerstvými vítězi pohárové soutěže z Boleslavi a Chodova.

Úřadující mistr v čele

V čele ankety pro trenéry mužských týmů vládne stejně jako v průběhu loňské sezony Pavel Brus, který vede ostravské Vítkovice. Ty se pod jeho vedením drží na druhé příčce tabulky Superligy florbalu za Mladou Boleslaví, kde drží drobný náskok na dotírající Spartu a Chodov. Ačkoliv se anketa vztahuje především k podzimní části ligové sezóny, důležitým trenérským počinem byl pro lodivoda úřadujícího mistrovského celku také domácí Pohár mistrů, kde Vítkovice čelily zahraniční konkurenci ze Švédska a Finska.

Zajímavé je ale i obsazení stříbrné pozice. Hlavním trenérem mladoboleslavského týmu se totiž Petr Novotný stal teprve před letošní sezonou, jeho tým se však na tuto změnu zvládl adaptovat a pod jeho vedením po jednadvaceti kolech vede ligu s pohodlným náskokem na druhé Vítkovice. Už v novém roce pak mohl Novotný slavit první větší úspěch sezony, když Boleslav vyhrála finále pohárové soutěže proti Bohemians.

Právě historicky první účast v pohárovém finále pak pomohla na třetí místo ankety trenérovi Michalu Jedličkovi. Jeho Bohemians v loňské sezóně do posledního kola bojovali o postup do play-off, letos však pět kol před koncem základní části okupují páté místo s bezpečným odstupem od šestých Otrokovic. Michal Jedlička pak také nechyběl v čele slovenského národního týmu žen na prosincovém šampionátu ve Švýcarsku, kde Slovenky skončily šesté.

Nejlepší pětici uzavírají ostatní trenéři ze superligových celků, které patří mezi 5 nejlepší i v rámci soutěže, tedy Ondřej Kašpárek ze Sparty a David Podhráský z Chodova. Na zbylých příčkách první desítky se v anketě prosadili například Michal Kotlas, který stejně jako Novotný prožívá spolu s Davidem Boušou premiérovou sezónu v pozici trenéra, nebo Tomáš Janeček, který před sezónou do superligy dovedl pražské Black Angles. Do nejlepší desítky se dostal i zástupce zahraniční scény – Radek Sikora, který v lednu dorazil v pozici asistenta trenéra švýcarského mistra Wileru-Ersigen do Ostravy na Pohár mistrů, se umístil na děleném desátém místě.

TOP 10 kategorie Trenér/ka mužských celků 2019/2020

1. Brus Pavel (1. SC Vítkovice)

2. Novotný Petr (Florbal MB)

3. Jedlička Michal (FbŠ Bohemians)

4. Kašpárek Ondřej (AC Sparta Praha)
5. Podhráský David (Florbal Chodov)
6. Fridrich Milan (Tatran Střešovice)
7. – 9. Kotlas Michal (TJ Sokol Královské Vinohrady)
           Kvapil Michal (Panthers Otrokovice)
           Janeček Tomáš (Black Angels)
10. – 12. Vojta Marek (Česko MU19, AC Sparta Praha)
               Sikora Radek (SV WIler-Ersigen - SUI)
               Skružný Zdeněk (FBC Liberec)


Trenéři žen na medailových pozicích kopírují tabulkové umístění

V kategorii trenérů a trenérek ženských týmů vede také trenér úřadujících mistryň a tedy i účastník nedávného Champions Cupu. Tomáš Martiník navíc s vítkovickým kádrem na tomto mezinárodním turnaji slavil třetí místo, když si už podruhé v řadě Vítkovice poradily s finskými mistryněmi. Vedle klubové scény bylo a bude možné vidět Martiníka také na mezinárodní scéně v pozici hlavního trenéra reprezentace juniorek.

Druhá příčka patří stejně jako u mužských celků čerstvým vítězkám pohárové soutěže. Lukáš Procházka dovedl tým Chodova k trofeji po dvouletém období stříbrných medailí jak na pohárové, tak i na ligové scéně. Dlouhodobě se ale jeho tým v lize drží na dostřel Vítkovicím, momentálně na Ostravanky ztrácí jediný bod.

Také třetí pozice v anketě kopíruje ligové umístění trenérova týmu. Průběžnou bronzovou příčku tak obsadil Jakub Robenek. Ten si nejen vede dobře se svým družstvem ostravského FBC, za sebou má také především světový šampionát, kde asistoval Saschovi Rhynerovi u českého národního týmu žen.

Další příčky patří trenérům týmů pod hranicí medailových příček v čele s Michaelou Marešovou, která před sezónou vyměnila působiště a z Chodova se přesunula k Tatranu. Za ní se umístila Petra Prouzová ze Židenic a Karolína Šatalíková, která patří k finalistkám poháru a ligově čtvrtým florbalistkám Tigers obsadila šesté místo. Sedmá příčka patří trenérovi nováčků v Extralize žen Bulldogs Brno a následuje početná skupinka na děleném osmém místě, do níž patří například hrající trenérka Jičína Lucie Pulovičová.

TOP 10 kategorie Trenér/ka ženskýCH celků 2019/2020

1. Martiník Tomáš (Česko WU19, 1. SC Vítkovice)

2. Procházka Lukáš (Florbal Chodov)

3. Robenek Jakub (Česko W, FBC Ostrava)

4. Marešová Michaela (Tatran Střešovice)
5. Prouzová Petra (Florbal Židenice)
6. Šatalíková Karolína (Tigers Jižní Město)
7. Škubal Rudolf (Bulldogs Brno)
8. – 12. Paulovičová Lucie (FBK Jičín)
             Šteglová Markéta (Tigers Jižní Město)
             Novák Marek (Tigers Jižní Město)
             Grigar Tomáš (FbŠ Bohemians)
             Skazko Pavel (Panthers Praha)

O anketě Florbalista sezony

V anketě Florbalista sezony se udělují individuální ocenění českého florbalového hnutí, která vedle florbalistů a florbalistek zahrnuje také trenéry a rozhodčí. Hlasování je rozděleno na dvě části, z nichž každá zohledňuje jednu polovinu sezony. V obou částech hlasují kapitáni elitních týmů, trenéři reprezentace, elitních i vybraných mládežnických soutěží, florbaloví odborníci, významné florbalové osobnosti a sportovní novináři v celkem devíti kategoriích: Florbalista a Florbalistka, Brankář a Brankářka, Junior a Juniorka, Trenér/ka mužského celku a Trenér/ka ženského celku a Rozhodčí. Hráči Superligy florbalu a Extraligy žen ze svých řad vybírají Nejužitečnější hráčku a hráče. Na konci sezony opět dostane možnost hlasovat také široká florbalová veřejnost ve speciální kategorii Hvězda sezony.

Obrázek