{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


VYCHOVÁVEJME NEJEN SKVĚLÉ SPORTOVCE, ALE PŘEDEVŠÍM SLUŠNÉ LIDI

Obrázek ke článku
31. 5. 2019

Naprosto výjimečný výkon předvedli hráči FBC Dragons v jihomoravském přeboru starších žáků. V jednadvaceti odehraných utkáních si do kolonky trestné minuty zapsali pouze jeden jediný trest. V rámci vítězů projektu Fair-play Českého florbalu a České pojišťovny se jedná o ojedinělou záležitost, kyjovští Draci jsou tak absolutními vítězi letošního ročníku.

Peněžitá výhra v hodnotě 10 000 Kč je tedy nemine, stejně jako dalších osmadvacet Fair-play lídrů. Ze sedmi regionů vzešel jeden vítěz vždy ve čtyřech kategoriích – muži, junioři a dorostenci, starší žáci a ženy a dorostenky.

„O soutěži fair play jsme se dozvěděli v průběhu minulé sezony, kdy jsme ještě dva zápasy před koncem soutěže vedli hodnocení, stejně jako letos, v kategorii starších žáků. Nakonec nám však výhra těsně unikla. I to nás motivovalo pokračovat v nastaveném trendu chování a nakonec se nám podařilo v této sezoně zvítězit, z čehož má celý klub upřímnou radost. Hráči si tak ověřili, že hrát fair-play má smysl a i když se jim to poprvé nepodařilo dotáhnout, nevzdali se a letos své chování na zápasech ještě zlepšili,“ hodnotí úspěšnou sezonu hlavní trenér starších žáků Pavel Berka.

Kromě triumfu v soutěži Fair-play se FBC Dragons umístili vysoko i v samotném přeboru, když obsadili druhé místo za ŠSK ZŠ Očovská Hodonín. „Projekt Fair-play připomíná, že nezáleží, jestli je vám deset nebo pětatřicet let, pořád je potřeba dávat si pozor na to, jak vystupujete a jak se chováte na hřišti i mimo něj. Proto je důležité oceňovat slušné chování v jakémkoliv věku a kategorii.“

Obecně známé jsou statistiky, které jednoznačně ukazují, kolik mladých hráčů nakonec hraje florbal v dospělosti na vrcholové úrovni. Cílem v mládežnických kategoriích by tak nemělo být vychovávat jen skvělé sportovce, kteří vedou ve svých kategoriích rok co rok kanadské bodování. „Tato cena je dobrou připomínkou toho, na co by měl být kladen důraz při výchově mladých sportovců. Úkolem trenérů je pomáhat dětem, aby z nich vyrostli zodpovědní, mladí lidé se základy slušného chování. Kteří navíc budou díky sportu zvyklí, že pokud chtějí dosáhnout svých cílů, musí jim něco obětovat a nevzdávat se. Což si přenesou do běžného života a fungování ve společnosti, práci či rodině,“ říká Pavel Berka.

Jít hráčům příkladem

Hlavním způsobem jak může trenér dávat příklad je jeho vystupování a komunikace s hráči na trénincích a také chování na zápasech. „Snažíme se proto jít hráčům příkladem, nedělat rozdíly mezi jednotlivými svěřenci, komunikovat a individuálně se věnovat každému nejlépe, jak dokážeme. Důležité je také umět ovládat své emoce během zápasů. I když člověk nesouhlasí s určitými momenty a rozhodnutími na hřišti, měl by dokázat jednat bez zbytečných emocí a slušně komunikovat se svými spoluhráči, soupeřem nebo rozhodčími. Trenér v emocích je dle mého názoru stejně týmu na střídačce spíše přítěží – dělá více chyb a špatných rozhodnutí.“

Každý nový člen klubu FBC Dragons má povinnost seznámit se s pravidly chování na trénincích a zápasech a řídit se podle nich. „A právě férová hra je jedním z prvních bodů. Na trénincích klademe důraz na to, aby se hráči sami přiznávali k faulům nebo tečovaným míčkům a pokud už soupeře faulují, aby se mu šli hned omluvit. Automaticky se pak toto chování přenáší i do zápasů a na naše hráče se tak můžeme spolehnout a důvěřovat jim.“

„Peníze bychom rádi investovali do zlepšení tréninkového vybavení pro naše hráče, kteří si tuto výhru vybojovali, a proto si zaslouží mít zase o něco lepší podmínky,“ uzavírá Pavel Berka.

Obrázek