{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


VÝHRA PO DVOU LETECH? NESKUTEČNĚ NÁS TO NAKOPLO, KVITUJE ŽÁKOVÁ

Obrázek ke článku
8. 5. 2022

Nejprve hrůzostrašná základní část plná zranění, poté ale životní výkony v play-down a udržení v extralize. Přesně tak vypadala sezona 2021/22 v podání brněnských Bulldoček. Jak na trápení a poté neskutečné vzepětí svého týmu vzpomíná jedna z jeho hlavních opor Michaela Žáková, co podle ní v sériích rozhodlo a jak Bulldogs předvedené výkony v play-down posunou do další sezony? ​​

Za 22 zápasů základní části zvládly hráčky Bulldogs Brno urvat pouhé tři body, přičemž z výhry se radovaly pouze jednou. Jedná se ale o docela krutou statistiku, neboť hned tři další zápasy proti lepším soupeřům (Olomouc, Bohemians, Židenice – pozn. red.) pro brněnský extraligový tým dopadly prohrou o jediný gól. 

Na to se však historie neptá a kádr z moravské metropole se tedy se třemi body znovu krčil po konci základní části na poslední příčce extraligové tabulky, což znamenalo posun do bojů o udržení, které ale byly nakonec velmi úspěšné.

Míšo, s Bulldogs za sebou máte velice zvláštní ročník, co se týmových výkonů týče. Dokážete říct, čím to bylo, že se vám v základní části takhle nedařilo?
Bohužel na nás zůstala deka z minulé sezony (Bulldogs skončily v nesestupovém ročníku poslední – pozn. red.). I když letní příprava a všechny společné akce vypadaly skvěle, začala sezona a na hřišti tomu něco chybělo. Paradoxně nám vždy vyšel skvěle souboj s někým silným, ten tým se zvedl, ale pak přišel zápas s týmem ze spodní části tabulky a my tvrdě narazily. Chyběly zkušenosti, především góly, a dalo by se říct, že i hráčky. Během měsíce jsme si hned dvě urvaly vazy v koleni a dvě zlomily kotník. To vše se projevilo třeba v zápase s Bohemkou, kde jsme vedly pět minut před koncem o tři góly a stejně jsme ho v základní hrací době ztratily. Ale myslím si, že ta tendence výkonů byla zvyšující se. Bohužel to nešlo nahoru tak rychle, jak by bylo potřeba, aby to stačilo na výhru.

„Myslím si, že nás Jičín v prvním zápase podcenil. Díky tomu jsme po dvou letech vyhrály a ten tým to neskutečně nakoplo.“

Michaela Žáková o play-down 

V play-down to už byla ale úplně jiná písnička. S Jičínem jste svedly neskutečně vypjatý souboj, který sice skončil vaší prohrou, ale rozhodně jste se za svůj výkon nemusely stydět. Mnoho lidí říkalo, že jste byly úplně jiným týmem než v základní části. Souhlasíte s tím? A co se vůbec stalo, že jste se takhle herně změnily?
Těch faktorů je asi víc. Pro mě jsou nejdůležitější tři body. Po novém roce se zásadně změnil tým, co se týče těch zmiňovaných zkušeností. Vrátily se dvě starší hráčky, které vytvořily stabilní obrannou dvojici a především v kabině udělaly neskutečně moc. Taktéž se nám povedlo postupně vrátit po zraněních, čímž se zvýšila i naše produktivita a obecně šel ten herní projev nahoru. A taky si myslím, že nás Jičín v prvním zápase podcenil. Díky tomu jsme po dvou letech vyhrály a náš tým to neskutečně nakoplo. Najednou se rozjel, jak já říkám, play-off mód. I když v tomto případě šlo o play-down, v kabině je to stejné. Nemusíme být všichni ti nejlepší přátelé, ale na hřišti bychom pro ten tým udělaly všechno. Měly jsme jasný cíl a šly jsme si za tím. Věřily jsme tomu. Všichni.
Poslední, co bych zmínila a zároveň jim tímto chtěla poděkovat, jsou naši skvělí fanoušci. Doma nám vytvořili bouřlivou atmosféru, která jen umocňovala to všechno, co se dělo.

Váš návrat byl pro tým víc než důležitý, neboť jste se stala nejproduktivnější hráčkou baráže a druhou nejproduktivnější hráčkou play-down. Čemu svou formu přisuzujete?
To se mi těžko hodnotí. Já jsem se na sezonu hrozně těšila, cítila jsem se po letní přípravě skvěle, jenže první zápasy mi moc nevyšly. A jak jsem již zmiňovala, přišlo zranění. Na tréninku jsem si utrhla přední křížový vaz spolu s meniskem, který mi měsíc na to sešili. Chodila jsem jedenáct týdnů o berlích a vůbec nebylo jisté, jestli do sezony ještě zasáhnu. Bylo to hodně na hraně, ale tři měsíce od operace jsem naskočila do zápasu, rovnou do play-down. Moc jsem toho neodtrénovala, ale trenér i tým mi věřili, což mě hnalo kupředu. Postupně se moje zapojení do zápasů a tím i jistota na hřišti zvyšovaly. To, že si to všechno tak sedlo, že mi to tam padalo a hlavně některé kombinace, které jsme dokázaly předvést, mi hlava nebere. Nakonec mě trochu mrzelo, že už to skončilo, play-down byla velká jízda (úsměv).

Po úspěšně zvládnutém druhém kole s Židenicemi jste v baráži přejely také Black Angels a zůstáváte tak v extralize i pro další ročník. Co v téhle sérii bylo dle vašeho pohledu rozhodující?
Určitě se vrátím k tomu souboji s Jičínem, ten nás neuvěřitelně zvedl. Pro většinu holek to byly nejen první vyhrané zápasy v extralize, ale vůbec v ženské kategorii. A ta série, i když nedopadla podle našich představ, byla obrovská škola. Přesně ty zkušenosti, které nám poslední dva roky chyběly. Myslím, že se to ukázalo už během jednoznačné série s Židenicemi a proti Black Angels jsme jen pokračovaly na té vlně. Najednou tam byla ta vítězná mentalita.

V bojích o záchranu se také, zdá se, našla vaše brankářka Jana Prátová, která odchytala všechny zápasy. Co na její výkon říkáte? Pomohla vám významně?
Rozhodně nám hodně pomohla. V takovýchto zápasech musíte gólmanovi věřit na 100 % a myslím si, že tady to tak cítili všichni. Já osobně jsem nadšená z toho, že nakonec dostala důvěru a odchytala všechno. Nejen, že si to zasloužila za to, jaký je to dříč, ale taky za to, jakou výkonnost si dokázala udržet. Někdy jsme jí to moc nezjednodušovaly, ale ona nás vždycky podržela. No a v neposlední řadě je to taky příslib do budoucnosti. Zkušenosti, které nabrala, můžou být jeden z dalších pilířů příští sezony a ne jen té.

Může vás tahle náročná cesta play-down týmově posunout směrem k další sezoně?
Rozhodně! Do příští sezony můžeme jít úplně jinak. Musíme samozřejmě zůstat nohama na zemi, ale zároveň to byly tři důležité série plné momentů, které nám už nikdo nevezme. Odehrály jsme si to samy na hřišti, i přesto, že nám nikdo nevěřil. Teď z toho můžeme, a věřím, že budeme, těžit.

Obrázek