{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


VYŠLO TO AŽ NAPOTŘETÍ, ALE STÁLO TO ZA TO, RADOVALI SE FLORBALISTÉ Z MILEVSKA

Obrázek ke článku
10. 1. 2018

Milevsko je nenápadným jihočeským městečkem, které je známé především každoročními jarními maškarními průvody. Jenže o sobě pomalu ale jistě dává vědět i na florbalové mapě. Aby byla stopa ještě výraznější, rozhodli se v Milevsku pro přihlášení do projektu Tour de Club. Vyšlo to. Proto také odtud můžeme přinést reportáž. Tak pojďme na ni.

Aby se kluby touto úžasnou akcí mohly pochlubit, je třeba učinit významné rozhodnutí – musí podat přihlášku do projektu. V každém klubu se pohnutky pro tenhle krok liší, nás tentokrát zajímaly ty milevské. Na první část odpovědí reagoval Lukáš Dolejš, hlavní organizátor celé akce.

„O projektu Tour de Club vím už od jeho vzniku. Neustále sleduji dění okolo florbalu, a tak jsem si všiml, že s tímto projektem Český florbal přichází. Myslím, že jsme byli i mezi prvními, kteří zažádali o možnost přivézt Tour do našeho klubu. Bohužel v prvním ani druhém kole se na nás nedostalo. Jsem rád, že to napotřetí dopadlo,“ popisoval přihlašovací peripetie a přidal důkaz, že trpělivost přináší plody.

Stále ale nezazněla definitivní pohnutka, která rozhodla o podání přihlášky ve všech třech kolech. Musela být mimořádně silná.

„Jsme velmi mladý klub. Vznikli jsme v roce 2012. Přesto se nám povedl velmi dynamický rozvoj a během pěti let máme plnou strukturu v chlapeckých soutěžích. Letos jsme otevřeli už i dvě kategorie dívčí. Celkem jsme do soutěží přihlásili 14 družstev. Z těchto počtů plyne potřeba mít dostatek trenérů, neustále se vzdělávat a posouvat se. Tour de Club je jedna z možností, jak získávat zkušenosti a názory od jiných klubů a osob. Proto jsme do toho šli,“ vysvětloval organizátor.

Jako častý důvod, proč se do projektu přihlásit, kluby uvádí touhu spatřit ve své hale či tělocvičně ty největší hvězdy českého florbalu. Pochopitelně přijely i do Milevska.

„U nás se představili Michal Eisenkolb, Jan Marvánek a Michal Kareš z pražské Sparty. Vše zaštítil Honza Třískala jako metodik Českého florbalu. Musím říct, že všichni pánové měli do našeho klubu co přinést a i diskuze po trénincích byla velmi přínosná,“ pochvaloval si.

Hlavní náplň téhle osobnostní návštěvy vždy tvoří připravený trénink pro vybranou kategorii, který právě vybrané osobnosti za pomoci klubových trenérů vedou.

„Tréninky jsme po domluvě zaměřili na kategorie elévů a mladších žáků. V obou máme okolo 25 hráčů, a tak jsme je rozdělili na tři stanoviště. Tréninkové metody a přístupy všech trenérů byly našimi hráči velmi vítány, obě kategorie si trénink užily a zároveň naplno odmakaly. Zvláště přístup Michala, který dokáže hráče dovést k přemýšlení o tom, co a proč dělá, byl velmi přínosný.“

Tím možná nejdůležitějším, co Tour klubům přináší, je určité know how. Aby ale padlo na úrodnou půdu, je třeba tyto myšlenky přijmout za své a aplikovat je do dalších tréninků. K tomu všemu přispívá pozitivní ohlas ze strany všech přítomných.

„V našem klubu vztahy mezi třemi hlavními články, tedy trenéry, vedením a rodiči, fungují velmi dobře. Všichni uvítali tento přínos nových informací a zkušeností. Přišlo se podívat i dost rodičů, což mě potěšilo. Je dobré, když se na rozvoji hráčů podílejí také rodiče, kteří s dětmi tráví nejvíce času. Myslím, že i po trenérské stránce byl tento projekt pro nás velmi užitečný,“ zakončil své penzum odpovědí Dolejš, na kterého vzápětí navázal kolega Michal Trojáček, klubový trenér.

„Opět se nám potvrdilo, že tlačit na výsledky v mládežnických oddílech nemá smysl a že jdeme správným směrem,“ kvitoval nastolený trend v tréninku dětí.

Poté akci hodnotil ze svého trenérského pohledu, který je i s ohledem na budoucnost nesmírně důležitý. „Velice povedené a přínosné.  Je vidět, že pokud se trénink stane formou zábavy, kluci jsou snaživější.“

V každém klubu nás zajímalo doporučení či nedoporučení projektu pro váhající kluby. Nejinak tomu bylo v závěru rozhovoru s trenéry z Milevska. „ANO! Každá taková akce má svůj význam a přínos,“ dodal Trojáček rozhodně na konec.

Obrázek