{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ZA CO PYKÁ KRBEC? NOVÉ PRAVIDLO MÁ ZA CÍL USNADNIT ŘEŠENÍ POTYČKY

Obrázek ke článku
16. 9. 2022

Sparťanský útočník Mikuláš Krbec jako první florbalista porušil nové pravidlo, které zakazuje hráčům zapojení do probíhající potyčky ze střídačky či trestné lavice. “Jedním z cílů tohoto pravidla je, aby se vznikající konflikty na hřišti zbytečně nevyhrocovaly, dále nerozrůstaly a rozhodčí měli usnadněno jejich vyřešení,” vysvětluje ředitel soutěží Zdeněk Mlčoušek. 

Zavedení tohoto pravidla Mezinárodní florbalovou federací (IFF) bylo motivováno dobrou zkušeností z jiných sportů, kde již podobná opatření k omezení větších konfliktů platí, a spadá pod přestupky vedoucí k trestu do konce utkání. 

Rozhodčí jej udělí, opustí-li hráč nebo člen realizačního týmu prostor pro střídání nebo trestnou lavici, aby se zapojil do potyčky. “Nemusí se jednat jen o fyzické zapojení, jako je třeba roztrhnutí znesvářené dvojice či přímo údery do soupeře a podobně, ale pravidla v tomto ohledu zohledňují i slovní napadání, ať už jednotlivých aktérů potyčky, nebo i rozhodčích. Stejně tak se nepřipouští, aby hráč nebo člen realizačního týmu vykročil ze střídačky či trestné lavice a začal se dohadovat s rozhodčími. V takovém případě má být udělen trest do konce utkání,“ vysvětluje Mlčoušek.

​DK rozhodla. Krbec zmešká sobotní duel se Sokoly

V praxi má zavedené pravidlo za cíl, aby co nejvíce omezilo mnohdy zbytečné narůstání konfliktů na hřišti. “Z minulosti a zkušeností víme, že hráči přibíhající z laviček drobný konflikt výrazně rozšíří a často dojde k jeho zcela zbytečné eskalaci. Záměrem nového pravidla není primárně někoho trestat, ale přimět hráče a další členy družstva rozmyslet si pod hrozbou vyloučení a následného zastavení činnosti zapojení se do situací vzniklých na hřišti. V rámci samotných utkání to poté přinese pozitivní efekt v tom, že se zmíněné momenty nebudou rozrůstat a prodlužovat tak dobu, kdy se nehraje. Současně, bez zapojení hráčů mimo hřiště, mají při řešení konfliktu usnadněnou roli rozhodčí díky větší přehlednosti celé situace,” popisuje ředitel soutěží. 

Na přiloženém videu je zřetelné, že Krbec není v době vzniku potyčky mezi Michalem Karešem a Adamem Balatkou na hrací ploše. V detailním záběru je posléze vidět, jak přibíhá k potyčce a aktivně odtahuje libereckého Balatku z chumlu hráčů. „Při striktním výkladu pravidel mohli být rozhodčími trestem do konce utkání potrestáni i další hráči Sparty, kteří se k potyčce přiblížili ze střídačky. Jmenovitě jde o Prunera a Kolstrunka, jejichž přistoupení ke konfliktu je vidět na videu. Rozhodčí a delegáti jsou pro tyto případy instruovaní tak, aby se snažili vyhodnotit způsob zapojení hráče do potyčky. Zde je třeba si uvědomit, že případná interakce se soupeřem, ať už fyzická či slovní, k uklidnění situace opravdu nevede. Naopak za uklidnění situace může být považováno odvedení spoluhráče pryč od potyčky. Nicméně, pokud nechce být hráč potrestán, je vždy vhodnější zůstat na lavičce,“ doplňuje Mlčoušek. 

Obrázek