{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ZAKLÁDÁME SI NA PRÁCI S VLASTNÍ MLÁDEŽÍ. KB LIGA JE DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ PLÁNU, PODOTKL LUKÁŠ DOLEJŠ

Obrázek ke článku
8. 1. 2019

Hledat je v dospělých kategoriích by zabralo dost času. Muži Milevska hrají Jihočeskou ligu a rozhodně by nikdo netipoval, že právě tenhle klub je jedním z nejprogresivnějších nejen na jihu Čech. Milevsko si zakládá na výchově mládeže a podle trenéra Lukáše Dolejše jeho čas i v mužích teprve přijde. Nakročeno k tomu má výborně. Juniorský tým nastupuje v KB lize juniorů. Právě o ní bude i následující rozhovor.

Milevsko má širokou klubovou strukturu. Dvanáct mládežnických celků, z toho dva dívčí, je toho jasným důkazem. Již několik let patří k tomu nejlepšímu, co nabízí jihočeský žákovský florbal. Možná i proto už mu začíná být regionální úroveň těsná. Už tak nakouklo mezi dorosteneckou elitu. A letos poprvé i mezi top juniorské celky.

„Pokud bych měl srovnat dorosteneckou ligu a regionální juniorskou soutěž, rozdíl tam je, byť ne až tak markantní. KB liga už je ale trochu jinde. Je to hlavně z toho důvodu, že zde už narážíte opravdu na top mužstva z nejlepších klubů, a to včetně superligových. U těch je ten rozdíl poznat samozřejmě nejvíce. Jsou prostě jinde po všech stránkách,“ srovnával.

Hned v úvodu ročníku čekala na Jihočechy nesmírně těžká zkouška. V „rozřazovací“ skupině A se potkali s Mladou Boleslaví, Tatranem, Chodovem, brněnskými Gullivers a Štíry z Českých Budějovic. A od favoritů to taky pěkně schytali.

„Před začátkem KB ligy jsme měli pohovory se všemi hráči. Mluvili jsme o tom, že přijdou i vysoké prážky, že je to bude stát spoustu volného času a že  budou muset florbalu dost obětovat. Všichni s tím souhlasili. Věděli, do čeho jdou. Když nastala realita, kluci na to už byli částečně připraveni. Je jasné, že někdy to dost bolelo, ale naopak některé zápasy se povedly a dokázali jsme si, že i s tak zvučnými mužstvy se dá hrát,“ popisoval hořké chvíle v úvodu premiérového juniorského ročníku.

Přihlášení nejvyšší juniorské soutěže vyžaduje splnění mnoha požadavků ze strany unijního vedení. Zároveň ale také vyloženě podsouvá otázku, co že si tým z malého jihočeského města od tohoto kroku slibuje.

„Jsme velmi mladý klub. Hrajeme teprve sedmou sezonu. Po tom, co se nám před čtyřmi lety podařilo naplnit celou mužskou strukturu, jsme si stanovili další cíl v podobě zkvalitnění mládežnických kategorií. Po postupu dorostu do 1. ligy před dvěma lety byla nejvyšší soutěž juniorů logickou další metou,“ vysvětloval rozhodnutí o přihlášení nejvyšší soutěž.

A protože současní členové kádru hrají florbal odmala, KB liga má být dalším výrazným milníkem v jejich rozvoji.

„Postupně nám dobíhají ročníky, s nimiž jsme začínali tvořit klub. Vyrostli ve velmi dobré hráče, kteří mohou hrát nejvyšší mládežnické soutěže. V ostatních kategoriích, a to od straších žáků dolů, už nám vyrůstají další zajímaví talenti. Pro ty je nejlepší možnou variantou jak KB ligu, tak 1. ligu dorostu udržet a hrát ji co nejdéle. Je to jeden z našich hlavních cílů. Chceme vychovávat vlastní dobré hráče a hrát s nimi ty nejvyšší možné soutěže.“

Nyní zpět k soutěži. Po rozřazení spadlo Milevsko dle očekávání do „béčkové“ skupiny, kde hrají papírově horší týmy. Ani zde ale nečeká na Jihočechy procházka růžovým sadem.

„I zde je kvalita soupeřů vysoká. Hlavně už také mají s touto soutěží zkušenosti. My ji hrajeme prvním rokem a v některých zápasech nováčkovskou daň platíme. Už tři zápasy ze šesti jsme prohráli o gól. Ale pořád jsou to pro nás velmi přínosné zápasy. Cítím, jak to všechny hráče posouvá dál,“ odhodlaně vzkazoval.

Nejvyšší celostátní soutěž s sebou nepřináší jen logicky vyšší kvalitu. Jsou to také tisíce najetých kilometrů po celé republice.

„Je to celé jenom o přístupu a vnímání. Jak jsem již řekl, kluky jsme na to připravili a oni to snáší celkem v pohodě. Vše kolem této soutěže je pro nás nové. Cestování, bydlení, program, financování a spoustu jiných faktorů spojených s účinkováním v ní. Jsme na to připraveni, baví nás to a já myslím, že to zvládáme v rámci možností velmi dobře,“ snažil se hledat pozitiva.

Je vidět, že Milevsko bere šanci zahrát si tuto soutěž hlavně jako možnost dalšího kariérního růstu hráčů a nabrání cenných zkušeností.

„Naše postavení je jednoznačně v B skupině. V té „áčkové“ jsou elitní týmy. Je dobře, že si zahrají mezi s sebou. I ony potřebují vyrovnané zápasy, aby se posouvaly dál. V naší skupině je to ale také vyrovnané. Myslím si, že každý zápas je pro nás velkým přínosem. Tento systém  KB ligy je dle mého názoru dobrý. Nakoukneme do kuchyně těch největších. Tam získáváme zkušenosti. Vyrovnané boje v „béčku“ pak pomáhají našim hráčům s herní vyzrálostí.“

Na závěr se nedá nezeptat na to, co považují v Milevsku za úspěch. Někdy totiž i cesta může být cílem.

„Pro nás je úspěch už to, že tuto soutěž můžeme hrát. Pokud by naši hráči tuto ligu nehráli, tak by je to v jejich florbalovém růstu dost brzdilo. Máme celý klub postavený na výchově svých vlastních hráčů, tomu podřizujeme celý tréninkový proces od těch nejmenších. Nechceme jít cestou sbírání hráčů z celého okolí. Proto máme na soupisce jen minimum hráčů z jiných klubů. To je pro nás ten pravý úspěch,“ podotkl skromně.

Vzhledem k velikosti města je ale jasné, že probojování se do celostátní soutěže je úspěchem, který je třeba vyzdvihnout.

„Že dokážeme dobře pracovat s mládeží, že máme celkem slušný počet hráčů ve všech kategoriích, to považuji za obrovských úspěch, když vezmu v potaz, že má naše město jen osm tisíc obyvatel. Tím sportovním, a vlastně i takovým příjemným bonusem, by bylo posbírání nějakých bodů v soutěži a umístění se na přijatelné pozici. V dorostencích jsme se loni probojovali až na finálový turnaj. Pokud bychom to zopakovali, bylo by to skvělé,“ dodal na závěr.

Obrázek