{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ŽIDENICE BYLY BLÍZKO OBRATU, SEMIFINÁLE JIM VŠAK UNIKLO

Obrázek ke článku
11. 5. 2021

Židenice znovu dokázaly, že jsou nebezpečným soupeřem, kterého by si do vyřazovacích bojů přál málokdo. Jako sedmý tým tabulky ve čtvrtfinále významně potrápily čtvrtý Tatran a za kritického stavu 0:3 na zápasy dokázaly sezonu protáhnout až na duel číslo šest. Obrat však židenické florbalistky nedokonaly a končí tak ročník stejně jako loni se dvěma výhrami v play-off. „Tím, že to premiérové semifinále bylo tak blízko a sezona tak mohla být ve finále ještě lepší, tak se to nehodnotí nejlépe, ale myslím si, že s odstupem času budeme s předvedeným výkonem spokojeny,“ říká Barbora Sedláčková.

Sezonní kolísavé výkony brněnských Židenic nasvědčují tomu, o jak nevyzpytatelný tým se jedná. Hráčky s drakem na prsou ztratily cenné body skoro se všemi týmy, které se nacházejí v tabulce pod nimi - uniklý bod s devátým Startem98, jedenáctou Mladou Boleslaví a posledními Bulldogs Brno musí Židenice mrzet stejně tak jako prohra za tři body s desátým Jičínem. Na druhou stranu však vysoká výhra nad pátými Panthers v osmém kole a těsný duel s Tatranem v kole dvanáctém vyvrací domněnku, že by brněnský tým nedokázal hrát se silnějšími soupeři.

Po základní části se tedy florbalistky s drakem na prsou ocitly na 7. místě tabulky se ziskem 29 bodů a na svého soupeře do čtvrtfinále play-off musely čekat dlouhou dobu. Všechny tři týmy, které měly možnost si protivníka vybrat, se jim totiž vyhýbaly. A tak Židenice zbyly jako nechtěný sok právě na střešovický Tatran, kterému již v základní části dokázaly, že nejsou soupeřem jednoduchým.

Navíc při pohledu na výsledky z loňského čtvrtfinále (Židenice tehdy vedly nad Tigers 2:0 na zápasy - pozn. red.) muselo být střešovickému kádru jasné, že Židenice pro něj budou tvrdý oříšek. A také se tak stalo - Tatran sice po prvních třech těsných duelech vedl již 3:0 na zápasy, pak ale brněnský celek přepl na vyšší obrátky zejména ve využívání gólových šancí a Střešovice se nestačily divit.

„Čtvrtfinále bylo skvělé, plné emocí, které k play-off patří. Potkaly se dva vyrovnané týmy a série už od začátku slibovala zajímavé zápasy, i když tomu skóre po prvních třech duelech neodpovídalo. Ve čtvrtém zápase, kde jsme neměly co ztratit, jsme začaly konečně víc střílet, což se nám vyplatilo,“ hodnotí zpětně nejlepší týmová nahrávačka základní části Barbora Sedláčková. 

A má pravdu - zatímco v prvních třech vzájemných zápasech zvládly Židenice svému soupeři vstřelit v součtu pouze tři branky, v prvním mečbolu, který pražské florbalistky měly, se Brněnky rozstřílely a brankářce Elišce Drbalové nadělily hned pětici gólů. Na bohatý brankový účet navázaly také v utkání číslo pět, kde se hned dvakrát prosadila právě Barbora Sedláčková.

Ta se svými výkony ve čtvrtfinále vyhoupla na pozici nejproduktivnější židenické hráčky. „Pokud si dobře vybavuji, tak všechny mé góly padly z předbrankového prostoru, kde jsem jen dorazila střely spoluhráček, proto si neodvážím tvrdit, že jsem vedla týmový útok sama. Převedla bych to na celou naši lajnu, která se neskutečně sehrála a klapalo nám to,“ uvádí potěšeně.

Tatranu tak po dvou prohrách v řadě zbýval už jen jeden pokus, než by byla série opět vyrovnaná. Židenice však do domácího utkání vlétly s velkou chutí. Již v osmé minutě se dostaly do dvoubrankového vedení a na počátku třetí periody vedly již 4:1. Náskok se jim do poslední dvouminutovky trochu ztenčil, i tak však pořád vedly o dvě branky. Nadějný výsledek však ztratily během šedesáti vteřin, když inkasovaly v čase 58:31 a pak necelých třicet vteřin před závěrečnou sirénou.

„Ve všech předešlých duelech play-off jsme musely dotahovat my, teď poprvé jsme vedly a měly vedení udržet, což se nám nepovedlo - asi nám to nevyhovuje,” směje se Sedláčková. „No nic, usnuly jsme na vavřínech, už jsme se asi viděly na sobotním zápase v Praze nebo dokonce v semifinále. Bohužel nám to proklouzlo mezi prsty. Tatran měl výborný tlak ke konci zápasu, kterému jsme nedokázaly vzdorovat. Nepodařilo se nám podržet míček a pošetřit čas, místo toho jsme se snažily trefit prázdnou branku, což se nám podle mě taky vymstilo,“ hodnotí mrzutě.

Židenické florbalistky tak od vydřeného sedmého duelu, který měl rozhodnout o posledním semifinalistovi, dělilo pouhých 34 vteřin. Oba týmy tedy musely nashromáždit poslední zbytky sil na náročné prodloužení, které branku nepřineslo ani přesto, že se Židenice dostaly minimálně do tří obrovských šancí. Dvakrát netrefená branka a v posledním případě pak skvělý zákrok střešovické brankářky Markéty Antalové, která vychytala šanci dva na jednoho, tak znamenaly závěrečné samostatné nájezdy. 

Těch se jelo hned deset a nadšení střídalo zklamání. Po první sérii se do vedení dostaly hostující Střešovice, po další várce nájezdů však vedly zase domácí a zápas tak nepostrádal zdaleka nic, co by pravé play-off mělo mít. Zodpovědnost za celkový výsledek na svá bedra vzala mladá střešovická florbalistka Veronika Kopecká, která svým chladnokrevným zakončením v páté sérii nájezdů poslala Tatran do semifinále a ukončila tak Židenicím sezonu. 

„Tím, že to premiérové semifinále bylo tak blízko a sezona tak mohla být ve finále ještě lepší, tak se nehodnotí nejlépe, ale myslím si, že s odstupem času budeme s předvedeným výkonem spokojeny. Musely jsme se od ledna sžívat s novým trenerskym týmem i herním systémem, to nám již tak komplikovanou a náročnou sezonu neulehčilo,“ ohlíží se Barbora Sedláčková za celým průběhem sezony.

A co vůbec vidí jako klíčové faktory pro úspěch v té nadcházející? „Židenice budou muset počítat a vypořádat se s odchodem několika klíčových hráček, takže určitě bude potřeba zaplnit prázdná místa. Nicméně si myslím, že pokud přes léto pořádně zamakají, můžou týmy z čela tabulky opět potrápit,“ naznačuje.

​​

Obrázek