{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

ŽIJU SVŮJ DĚTSKÝ SEN, PROZRADIL PALČINSKÝ PŘED EFT

Obrázek ke článku
12. 10. 2021

Letošní sezóna je pro něj premiérou, jak v Livesport Superlize, tak i v juniorské reprezentaci. Vítkovický šikula Adam Palčinský se již v pátek 15. října představí na domácím EFT. „Je to pro mě obrovská čest reprezentovat Českou republiku. Rozhodně chci potvrdit, že do nominace patřím a že na to mám. Těším se na srovnání s kluky mého věku z ostatních zemí. Ukáže mi to zase nové výzvy a věci, na kterých je třeba pracovat,” komentoval svou nominaci.

Kromě premiérového startu za reprezentaci, který zapíše již v pátek, kdy junioři nastoupí propti Švýcarsku, už stihl také první zápasy v mužské nejvyšší lize a na svém kontě už má také tři kanadské body za tři nahrávky.

Premiérové zápasy v reprezentaci odehrajete na domácí půdě. Berete to jako výhodu nebo právě naopak?
Spíše jako výhodu. Věřím, že nás přijde podpořit hodně domácích fanoušků a poženou nás dopředu. Na druhou stranu to na nás může trochu dolehnout, jelikož jsme to ještě nezažili. Ale jakmile z nás opadne ta první nervozita, tak věřím, že to týmu může jenom pomoci. Já osobně budu mít na tribuně také rodinu, takže se velmi těším.

Na turnaji poměříte síly postupně se Švýcarskem, Švédskem a nakonec s Finskem. Co od zápasů a nového týmu očekáváte?
Určitě velké nasazení a odhodlání o to se poprat o co nejlepší výsledek. Myslím si, že tam každý z nás nechá maximum a vrátíme divákům jejich podporu hezkými výsledky a atraktivním florbalem.

Na který zápas se vy osobně nejvíce těšíte?
Upřímně asi na ten první se Švýcarskem. Převážně proto, že to bude premiéra pro nás všechny a budeme se přes to muset společně přenést. Doufám, že nám to dodá i nějaké to sebevědomí do dalších zápasů a odneseme si z toho spoustu zkušeností.


Máte sám od sebe nějaké konkrétní cíle, které chcete na turnaji splnit?
Jak jsem už zmiňoval, tak chci dokázat, že jsem v nominaci po právu. To znamená odvést na hřišti i mimo něj maximální možný výkon a pomoct týmu. Rozhodně bude velmi důležitá podpora v týmu.

Byly nějaké ohlasy ve vašem okolí, když byla zveřejněna nominace na EFT?
Ohlasů nebylo úplně málo, až mě to možná trochu překvapilo. Byly dost pozitivní a většina obsahovala hlavně gratulace.

Jeden z vašich trenérů v reprezentaci (Joonas Naava – pozn. red.) je finské národnosti. Co vy a angličtina?
Nebudu lhát, v angličtině úplně nevyčnívám. Rozumím tomu, co po nás trenér chce a co nám říká. Rozhodně to je jedna z věcí, na které potřebuji zapracovat. Přeci jen je to důležité i pro moji budoucnost.

 „Číslo 71? Hraji s ním odmalička. Má pro mě dost blízký význam.”

Letošní ročník je pro vás premiérou nejen v reprezentaci, ale také v mužské nejvyšší soutěži. Jak si to užíváte?
Užívám si to velmi. Přesněji řečeno si spíše žiju sen, který jsem měl odmalička. Vážím si toho, že dostávám šanci v reprezentaci i v superlize. Je to opravdu skvělé. 

V čem je podle vás největší rozdíl mezi juniorským a mužským florbalem?
Největší rozdíl asi pociťuju v rychlosti a důrazu hry. Velkou roli pro mě hraje i to, jak se hráči prezentují. Je tam obrovský rozdíl nastavení hlav hráčů. V juniorském florbale jsme přece jenom všichni ještě puberťáci (smích). Je tam velmi znát rozhodování na hřišti. V juniorech se ještě dělají takové naivní chyby a v mužích už na ně není prostor.


Jak vás spoluhráči přijali mezi sebe, přece jen je tam věkový rozdíl…
Myslím si, že tam ten věkový rozdíl ani není znát. Spoluhráči jsou skvělí a přijali mě i ostatní mladé kluky velmi dobře. Začali jsme vlastně trénovat už v době korony, teď nám už věk dovoluje i naskočit. Je super, že vedle takových hráčů můžeme herně růst.

Ve Vítkovicích působíte s číslem 71, má to pro vás nějaký význam?
S tímhle číslem jsem hrával odmalička. Má to pro mě dost blízký význam, je to ročník narození obou mých rodičů.

Jaké číslo byste si chtěl vzít v reprezentaci a proč? 
Kdyby to šlo, tak bych chtěl hrát se 71, ale ta tam bohužel není. Nakonec jsem zvolil číslo 31 a doufám, že mi přinese štěstí.

Máte nějakého oblíbeného hráče, kterého považujete za svůj sportovní vzor a proč?
Můj největší idol, ve kterém se vzhlížím, je útočník Tottenhamu Harry Kane. Je to střelec, kterého sleduju ho od svého dětství.

​​

Obrázek