{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ZÍSKAT SI RESPEKT A UZNÁNÍ

Obrázek ke článku
1. 7. 2019

Dorostenci mužstva FbC Strakonice v letošním ročníku nasbírali dvaadvacet trestných minut v jednadvaceti odehraných duelech. V rámci projektu Fair-play tak na Vysočině a v Jihočeském kraji nenašli konkurenta. Jsou dalším z osmadvaceti týmů, které si odnesou za své disciplinované chování voucher v hodnotě 10 000 Kč.

„Soutěž fair-play vnímáme jako velmi zajímavé zpestření dlouhodobých florbalových soutěží. Naši hráči jsou díky ní mnohem více motivováni dodržovat zásady fair-play, k čemuž se je snažíme dlouhodobě vychovávat,“ říká sekretář klubu Dominik Harman.

Celý projekt už třetím rokem vzniká ve spolupráci Českého florbalu a České pojišťovny. „Podle mě je zajímavý jak pro starší, tak pro mladší kategorie. Soutěž hráče motivuje k dodržování férového chování v podobě odměny. Hráči tedy mají nejen dobrý pocit, ale i florbalové vybavení, což určitě všichni ocení.“

Gestem pomoci i rozhodčím

„Florbal navíc opravdu považuji za sport, ve kterém většina hráčů hraje v rámci fair-play. Osobně si myslím, že je takové chování velmi podstatnou součástí sportu. Ukazuje charakter a vyspělost hráčů. Naše svěřence se tak snažíme vést už od malička. Asi to všichni známe, děti jsou dost soutěživé a občas hůře snášejí prohry. Po zápase pak utíkají rychle ze hřiště, někteří jedinci se i hodně vztekají a nechtějí ani podat ruce soupeři. Trenéři by je však měli vždy donutit, aby mu tímto jednoduchým gestem vzdali holt. Postupně se to naučí a je to pro ně samozřejmostí,“ popisuje Dominik Harman.

Ani rozhodčí to nemají na hřišti lehké. Občas zkrátka není možné vidět, od koho se míček odrazil za mantinel do autu. „Hráči jim mohou pomoct tím, že se jednoduše přiznají. Považujeme to za základní prvek fair-play chování. Osobně si pomatuji na zápas v divizi, když patnáct vteřin před koncem vedl soupeř o jeden gól. U jejich branky ve sporném souboji vypadl míček do autu a soupeř se přiznal, že to šlo od něj. My jsme z následné standartní situace vyrovnali. Tím si u nás soupeř získal uznání i respekt. A o tom to přesně je. Člověk pak musí mít nutně dobrý pocit z toho, že se na něj okolí nedívá jako na podvodníka.“

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

„Náš oddíl chce vychovávat vyspělé sportovce, kteří umí hrát v rámci pravidel fair-play. Stále je to sport a občas někdo udělá ostrý zákrok i na tréninku. Ať už je to zbytečný faul, zákeřnější zákrok, či se nepřizná k vyhozenému míčku, automaticky následuje trest,“ popisuje metody strakonického klubu jejich sekretář a pokračuje:

„Fyzické násilí samozřejmě neaplikujeme, ale taková rovinka žabáků nebo série kliků je pro hráče velkým ponaučením. Je pro nás důležité, abychom nečestné chování z hráčů dostali už při trénincích – následně si jej tak nemohou přenést ani do soutěžních utkání.“

Výhra poputuje jako u většiny vítězných týmů do sportovního vybavení. „O výhru se zasloužili naši dorostenci, proto ji v plné výši věnujeme hráčům ze soupisky. Většina si na novou sezonu kupuje nové hole, nebo vybavuje ty stávající novými omotávkami a čepelemi. Určitě to klukům udělá radost a budou se snažit prvenství v příští sezoně obhájit,“ uzavírá Dominik Harman.

Obrázek