{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ANALÝZA DAT: CELOSEZÓNNÍ EFEKTIVITA ŽEN VÍTKOVIC TĚSNĚ PŘEDČILA AKTIVITU CHODOVA

Obrázek ke článku
25. 7. 2019

Článek se ohlíží za uplynulým ročníkem české florbalové Extraligy žen a hodnotí týmy na základě dvou základních metrik - aktivity a efektivity. V obou případech jde o práci s daty o střelbě na branku. Je sledováno, že ty nejlepší týmy bývají silné v hodnotách aktivity, ještě důležitější zdá se být jejich síla v efektivitě. Níže jsou definice obou pojmů.

Aktivita = podíl střel na branku týmu na všech vyslaných střelách na branku v jeho zápasech; ve skutečnosti jde o tvorbu střelecké převahy nad soupeřkami

Efektivita = tzv. PDO je součet úspěšnosti střelby (podíl gólů na všech vyslaných střelách na branku pro tým) a úspěšnosti zásahů brankářek (podíl zásahů na všech vyslaných střelách na branku soupeřek); ve skutečnosti jde o schopnost tvořit a předcházet střelám z výhodných pozic a kvalitu jednotlivců, zejména brankářek

Je přirozené, že nejlepší týmy jsou silné v aktivitě i efektivitě během sezóny. Následující graf, který shlukuje všechny týmy Extraligy žen, to dokládá. Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

Barva u týmu značí aktivitu týmu, tedy schopnost přestřílet soupeřky (zelená = nejvyšší převaha, červená = nejnižší převaha). Poloha týmu v grafu pak vystihuje efektivitu a rozkládá ji dle os na úspěšnost střelby a úspěšnost zásahů brankářek. Co zásadního lze vyčíst?

Nejvyšší hodnoty efektivity (umístění v pravém horním kvadrantu) náleží podobně jako v případě mužů oběma finalistkám soutěže - Vítkovicím a Chodovu. Ostrava a za nimi Tigers jsou v závěsu, když oba týmy dokázaly soupeřky přestřílet a držely si vysokou úspěšnost střelby.

Zbytek startovního pole má průměrné a spíše podprůměrné hodnoty aktivity (oranžová až červená barva). Olomouc konkurovala nejlepším týmům v kategorii zásahů brankářek a Bohemians s Jičínem si zase držely nadprůměrnou úspěšnost střelby.

Židenice relativně obstály ve střelecké převaze, s podobnými hodnotami efektivity jako ony skončily i týmy Tatranu, Liberce a Panthers. Nejslabší výsledky efektivity patří Plzni.

Jak se pohybovala efektivita ženských týmů během roku a ovlivnily její hodnoty rozhodující zápasy na konci sezóny? To lze vyjádřit plovoucími hodnotami PDO v průběhu sezóny, které počítají vždy s bilancí posledních pěti zápasů. Týmy jsou pro přehlednost rozděleny do dvou grafů dle pořadí po základní části, jejich zápasy v části vyřazovací jsou také zahrnuty. Nejprve dolní polovina tabulky. Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

Blízko průměrné hodnotě 100 se v sezóně držela Olomouc. Rostoucí trend efektivity měl celek Tatranu podobně jako Židenice. Velké výkyvy efektivity byly zaznamenány u Liberce. Ženy Jičína byly většinou těsně pod hranicí 100, jejich PDO kleslo až v play-off v sérii proti Tigers. Nejnižší hodnoty patřily celosezónně Plzni.

Níže je šestka z horní poloviny tabulky. Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

PDO hodnoty týmu Panthers se pohybovaly pod hranicí průměru (100) a podobně na tom byl i tým Bohemians. Efektivita Tigers v sezóně rostla a konkurovala špičce tabulky, v play-off přišel náraz v sérii proti Vítkovicím. Ostrava si držela nadprůměrnou efektivitu, ta v play-off ale klesala do průměru. Chodov si držel vysoká čísla efektivity, předčily ho jen Vítkovice. Ty dokázaly gradovat “formu” v play-off a možná díky tomu se jim nakonec podařilo otočit i strhující Superfinále proti Chodovu.

Tabulka soutěže

Obrázek