ANALÝZA DAT: SFF ŽEN VÍTKOVICE - CHODOV 3:2P

22. 4. 2018

Dramatickou koncovku viděli diváci v Ostravar Aréně při Superfinále Extraligy žen mezi Vítkovicemi a Chodovem. Ve třetí minutě prodloužení rozhodla Koníčková vítězným gólem o tom, že mistryněmi letošní sezóny jsou počtvrté v historii Vítkovice. Jak vypadalo utkání z pohledu dat a které hráčky zaznamenaly dobré výsledky?

Vítkovice měly šance alespoň na šest gólů

Domácí tým se postupně rozjížděl a v každé třetině zápasu si vytvářel více a více šancí. Chodov vzdoroval, nadějný výsledek pro něj držel výkon brankářky Provázkové i nepřesná muška hráček Vítkovic. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Při hře 5 na 5 si Vítkovice vytvořily 60 střeleckých pokusů, Chodov jen 34. Tuto převahu získaly především díky akcím z postupného útoku (44:17 na střelecké pokusy). I proto je zajímavým zjištěním, že blokování střel se dařilo spíše Vítkovicím (35 % střeleckých pokusů Chodova do bloku, na opačné straně jen 17 %). Největším soupeřem domácího celku tak byla brankářka Provázková (v celém utkání si připsala 26 úspěšných zákroků) a vychýlená muška (23 střel mimo branku při hře 5 na 5).

Nejotevřenější florbal ve 3. třetině

Vítkovice byly ve všech důležitých ukazatelích v převaze, včetně schopnosti držet míček na útočné polovině (v utkání strávily takto 22 % času, Chodov pak 16 %). Graf níže ukazuje přelévání držení míčku (Vítkovice = fosforově zelená, Chodov = modrá) v rozdělení na obrannou (světlé odstíny) a útočnou (tmavé odstíny) polovinu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Lze si povšimnout, že zejména aktivita pražského týmu se výrazně zvedla v poslední třetině (do ní vstupoval Chodov s mankem jednoho gólu) a hrál se více útočný florbal. Podobně to vystihuje i *odhad vstřelených gólů, který byl v jednotlivých částech hry následující:

1. třetina - 1.4 : 1.0 (skóre 1:0)

2. třetina - 1.9 : 0.9 (skóre 1:1)

3. třetina - 3.0 : 1.5 (skóre 0:1)

Prodloužení - 0.3 : 0.4 (skóre 1:0)

Celkem - 6.6 : 3.8 (skóre 3:2)

Vítkovice měly ve třetí části nejvíce šancí na vstřelení branky, ale zrovna v této části hry se jim to nepodařilo. V prodloužení pak nejdřív přečkaly pokusy Chodova a pak samy udeřily. Podobně jako jsem vyzdvihl výkon Provázkové v brance Chodova, tak i vítkovická Příleská chytila mistryním góly navíc a sama výrazně pomohla k vítězství.

Zejména druhý vítkovický útok ve střelecké převaze

Šlo o jediné utkání a spíše než výkon konkrétní hráčky ovlivňuje její výsledek střelecké převaze týmové pojetí a spolupráce se spoluhráčkami. Spokojené se svým výkonem by ale mohly být především hráčky druhé vítkovické pětky (Theimerová, Klapitová, Husková, Martináková a Koníčková). Spolu s Halfarovou (méně odehraných minut) a Krzywakovou zakončili zápas s výrazně kladnou bilancí střelecké převahy (Corsi/60), stejně jako s bilancí převahy střel z předbrankového prostoru (Corsi HP). I Planková, Kolářová nebo Žurková měly bilanci velmi kladnou. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

První pětice Vítkovic zaznamenala také střeleckou převahu nad soupeřkami, ale co se týče tvorby střeleckých pokusů z před brankového prostoru, skončili se zápornou bilancí. Naopak za Chodov byly přesně v tomto ohledu úspěšné Svačinová, Belicová a hlavně Juzová (+4), Vrátná (+5) a Tožičková (+5), které měly vyšší počet (číslo v závorce) střeleckých pokusů zblízka než Vítkovice. Menší logo pak souvisí s nižším časem stráveným na hřišti při hře 5 na 5, tudíž vyšší nejistotu výsledku (viz. Nosková a Beránková).

V koncovce aktvní Krzywaková

Že se Justyna Krzywak ve střelecké převaze rovnala těm nejúspěšnějším spoluhráčkám, bylo způsobeno hlavně její aktivitou a chutí zakončovat akce Vítkovic. Byla sama hráčkou s nejvyšším podílem zakončení (jako střelkyně nebo nahrávačka) v přepočtu na jednotku času. Další aktivní hráčkou v tomto ohledu byla Šponiarová a díle Žurková, ta hlavně v roli zakončovatelky. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

V pořadí následují další hráčky Vítkovic, z Chodova byla nejaktivnější zakončovatelkou Řepková. Více vpravo v grafu se nachází hráčky, které zaznamenaly více střel než nahrávek, vlevo jsou zase spíše nahrávačky.

Shrnutí
  • Vítkovice při hře 5 na 5 s výraznou střeleckou převahou (60:34), zejména z postupného útoku (44:17)
  • Překážkou Vítkovic hlavně brankářka Provázková (v utkání 26 úspěšných zákroků z 29 střel na branku) a vychýlení muška (23 střel vedle při hře 5 na 5)
  • Nejotevřenější hra byla ve 3. třetině, paradoxně padla jen jedna branka do sítě Vítkovic (i přes nejvyšší počet šancí právě pro domácí)
  • *Odhadem mohl být výsledek utkání 6.6 : 3.8, reálně to bylo jen 3:2
  • Většina hráček Vítkovic ve střelecké převaze, zejména členky druhé pětice
  • Hráčky Chodova pod střeleckým tlakem, ale zejména Juzová, Vrátná a Tožičková s více pokusy pro svůj tým z před brankového prostoru
  • Kladná bilance střelecké převahy i pro Krzywakovou, ona sama byla i nejaktivnější zakončovatelkou akcí, za ní pak Šponiarová a Žurková

* Odhad skóre je vypočítán z pravděpodobností vstřelení gólu různých oblastí útočné poloviny z  utkání Tipsport Superligy. Střelecký pokus z před brankového prostoru tak má vyšší šanci na gól než střely z jiných oblastí. Ve výpočtu není zahrnut typ útoku (postupný útok, protiútok apod.) nebo typ zakončení (z první, tahem apod.). Oba parametry mají potenciál zpřesnit odhad a při dostatku dat s nimi bude počítáno. Zároveň jde o odhad z dat z mužského florbalu, což může být dalším faktorem, se kterým není počítáno. Relativně by však výpočet měl splňovat kritéria logiky.

Poznámka: Sběr dat probíhal živě a nejsou zpětně ověřena z videozáznamu. (nejistota výsledků dat do 6%).