ANALÝZA: ŽENY VÍTKOVIC SI VÝHRU ZASLOUŽILY, POTVRZUJÍ DATA

17. 5. 2016

Dramatický vývoj ženského Superfinále, který vrcholil až samostatnými nájezdy, byl k vidění v pražské O2 areně. Vítkovice nakonec zvládly nájezdy a radovaly se ze zisku nejcennější české florbalové trofeje po výhře 4:3. Jak ale vypadalo samotné utkání pohledem dat? Na kolik rozhodovalo štěstí a který tým si zasloužil výhru více? Tým expertů pro vás vybral tři klíčové oblasti utkání, které v řešení takových otázek napoví. ​

1. “Opportunistické” pojetí Vítkovic

Zisky míčků ve hře nebo standardní situace jsou zároveň příležitosti (angl. “opportunity”) k zaútočení. Níže je popsána analýza těchto situací na hřišti. Který tým z nich dokázal vytěžit více?

2:1 na góly vyhrály Vítkovice minisouboj v situacích, kdy získaly míček (po nevynucené ztrátě soupeřek) a rychle zakončily. Za celé utkání získaly Vítkovice 31 míčků a v 11 případech z těchto zisků dokázaly ohrozit branku soupeře střeleckým pokusem. Chodov získal celkem 33 míčků, ale jen v 9 situacích z toho dokázal vystřelit.

Další důležitou situací ve hře jsou standardní situace, výsledky jejich analýzy jsou v následujícím grafu:

V zápase měl Chodov 25 a Vítkovice celkem 23 standardních situací na útočné polovině. Z nich dokázal Chodov vyprodukovat 9 střeleckých pokusů, jejich soupeř z Moravy pak 11. I když jich většinu zblokovala chodovská obrana, jedna přeci jen doletěla až za záda brankářky Ranochové. Vítkovice tak šly případné brance z podobné situace v utkání více naproti a dosáhli jí.

2. Skvělý závěr Vítkovic

Graf níže znázorňuje počet střeleckých pokusů (góly, střely na branku, mimo i zblokované) v průběhu celého utkání. Jde vidět, že zhruba od 45. minuty začaly Vítkovice na střelecké pokusy svého soupeře přehrávat a trend pokračoval i v prodloužení.

Podíváme-li se podrobněji na to, odkud si oba týmy tvořily střelecké příležitosti, vidíme, že Chodov se spíše soustředil na střely z předbrankového prostoru, jejich soupeřky pálily navíc často z pravého křídla a pak také z "oblasti" levé obránkyně.

Celkem Vítkovice vyprodukovaly 32 střel na branku, Chodov jen 21. Velký rozdíl je však také třeba ve zblokovaných střelách. Vítkovice celkem 28x nastřelily hráčku soupeře, Chodov pak jen 12x. Nejaktivnější “blokařkou” střel byla v utkání Gabriela Tožičková (5) a Tereza Pilíková (5), následovány Janou Vojáčkovou (4).

Z toho plyne, že se Chodov soustředil více na obranu, měl méně střeleckých pokusů a snažil si vytvářet spíše vyloženější šance (nezblokované a z větší blízkosti branky soupeřek), oproti tomu Vítkovice se prezentovaly vysokou aktivitou a střelbou z více pozic na hřišti (i těch méně výhodných), jejich výkon gradoval v závěru zápasu a v prodloužení, kdy šly výhře více naproti.

3. Dominantní výkon obranné dvojice Niemcová - Šponiarová

První obranná dvojice Vítkovic, Anna Niemcová a Zuzana Šponiarová, měla lví podíl na úspěchu svého týmu ve finále. Obě hráčky byly nasazovány do hry velmi často a z Vítkovického týmu zaznamenaly nejdelší celkový čas strávený na hřišti (téměř 37 minut). Déle pak hrála jen chodovská Lucie Paulovičová (přes 38 minut). Kromě toho zaznamenaly Vítkovice nejvyšší střeleckou převahu právě s těmito hráčkami na hřišti. Nejlépe je to vidět v grafu, kdy na svislé ose je počet střeleckých pokusů pro vlastní tým a na vodorovné pak počet střeleckých pokusů soupeře, vše v přítomnosti dané hráčky na hrací ploše.

Protože Vítkovice nakonec výrazně Chodov přestřílely, většina jejich hráček je zobrazena v levé horní části grafu s kladnými čísly v této statistice. Chodovské hráčky se naopak shlukují v pravé dolní části grafu.

Verdikt: Výhra Vítkovic byla zasloužená

I když není vždy jednoduché porovnávat dva rozdílné herní styly týmů dle čísel ze zápasu, většina faktů naznačuje, že Vítkovice si v utkání šly přímočařeji pro český titul! V perfektním zápase, kdy Chodov spoléhal na své útočné opory, nakonec mírně vítězilo aktivní pojetí žen Vítkovic. Byla to však podívaná se vším všudy.