{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ŽENY BOHEMIANS UBOJOVALY PLAY-OFF, NYNÍ PŘICHÁZÍ OBMĚNA

Obrázek ke článku
28. 5. 2021

Klokanky si v sezoně vyzkoušely, jaké to je viset nad propastí. V kritickém duelu, který rozhodoval o posledním účastníkovi čtvrtfinále play-off, však nezaváhaly. Cennou zkušenost si tak mohou přenést i do následujících ročníků, ve kterých se budou muset vypořádat s odchody několika stěžejních hráček. „Bohemka prochází generační obměnou. To se v průběhu let dřív nebo později stavá u každého týmu. Myslím, že v následující sezoně se změní obraz hry a produktivita se rozloží do všech lajn,“ uvádí nyní již bývalá kapitánka Hana Poláková.

Hráčky FbŠ Bohemians za sebou mají nevalný start sezony. V prvních deseti zápasech zvládly zvítězit pouze čtyřikrát a držely se tak spíše ve spodních patrech extraligové tabulky. Dlouho to navíc vypadalo, že se do vyřazovacích bojů letos vůbec nepodívají, nakonec tomu však osud chtěl jinak a před pražským výběrem rázem ležela opravdu unikátní nabídka na poslední postupujícího místo.

„Tato sezona byla kvůli koronaviru hodně specifická. Vstup do ní se nám vůbec nepovedl, naopak při obnovení soutěže jsme získali bod s Ostravou a vypadalo to, že se nám podaří reparát nešťastného začátku. V dalších zápasech jsme bohužel nenavázali na dobré výkony a poztráceli jsme body s týmy ze středu tabulky. A i když se mnohdy jednalo o těsné výsledky, se ztrátou těchto bodů určitě nemůžeme být spokojeni,“ hodnotí svůj poslední ročník v barvách klubu FbŠ Bohemians kapitánka Hana Poláková.

Ta však nyní míří do jiných florbalových vod, svou kapitolu v českém prostředí tak již uzavřela. „Sezona pro mě byla letos hodně náročná zejména psychicky, hlavně kvůli zmíněným prohrám a dvoukolovému systému dohrávání soutěže,“ dodává. 

Poslední zápas základní části totiž měl klub FbŠ Bohemians sehrát se Startem98 Kunratice, který měl před duelem s Bohemians hned dvě možnosti svého posunu na osmou příčku. Totiž zatímco klokanky měly od 31. března až do osudného duelu volno, kunratický Start měl v plánu zápasy s Olomoucí a Židenicemi.

Výhrou či alespoň ziskem bodu v každém z nich si mohl zajistit svůj postup do play-off ještě před posledním zápasem základní části a vyřadit tak svého městského rivala ze hry. To se však nestalo a florbalistky zelenobílých Bohemians se tak mohly chopit příležitosti a sebrat Startu poslední volné místo ve čtvrtfinále.

A přesně to se také stalo - duel opravdu vyrovnaný zvládly klokanky ubojovat rozdílem jediné branky a po výhře 3:2 se tak mohly chystat na svého budoucího čtvrtfinálového soupeře z Chodova. Ten jim však nedaroval jedinou šanci na úspěch a ženský kádr Bohemians tak v této sezoně skončil osmý.

„V zápase proti Startu jsme určitě ukázaly dobrého týmového ducha a ve chvíli, kdy šlo o všechno, jsme dokázaly týmovým výkonem dovést zápas do vítězného konce. Letos se do kádru žen připojilo opravdu hodně juniorek a většina z nich odehrála svou první sezonu v extralize. Právě zvládnutí tohoto klíčového zápasu tak může přinést cenné zkušenosti, které zúročí v následujících sezonách,“ těší stabilní oporu ženského týmu pražských Bohemians od roku 2014.  

A že to byla opora opravdu důležitá, dokazují také týmové statistiky, ve kterých se opět činila. Se svými 36 kanadskými body se totiž Hana Poláková stala nejproduktivnější týmovou hráčkou a zároveň také nejlepší střelkyní. Zároveň však také obsadila první příčku nepříliš lichotivé statistiky, s celkovým počtem 31 trestných minut se totiž s přehledem stala nejtrestanější hráčkou celé ženské extraligy. 

„Florbal je týmový sport a není důležité kdo z týmu góly vstřelí.“ - Hana Poláková o hře Bohemians

V útoku se dařilo také její kolegyni a reprezentantce Adéle Bočanové, která si připsala 17 úspěšných přihrávek a 16 vstřelených branek. Jinak se však žádná z hráček Bohemians nepřehoupla přes celkový počet dvaceti kanadských bodů, což naznačuje, že týmová produktivita byla založena zejména na těchto dvou hráčkách. Bývalá dvaatřicetiletá kapitánka v tom však větší problém nevidí. 

„Florbal je týmový sport a není důležité, kdo z týmu góly vstřelí. Každý má svou důležitou roli, lajny mají své úkoly. Úkolem lajny, ve které jsem nastupovala já s Áďou Bočanovou, byla určitě útočná hra a produktivita. Samozřejmě je lepší, když se tým soupeře musí zaměřovat na více než dvě produktivní hráčky. Ale co nebylo, může být,“ uvádí prostě.

Do příští sezony se však klub pražských klokanek bude muset obejít právě bez této hráčky, která míří za svými florbalovými sny do Švýcarska. „Bohemka prochází generační obměnou. To se v průběhu let dřív nebo později stavá u každého týmu. Myslím, že v následující sezoně se změní obraz hry a produktivita se rozloží do všech lajn. Doufám, že si holky povedou dobře a věřím, že si brzy zajistí účast v play-off,“ vzkazuje do kabiny.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek