{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FBC BUDE V BOJI O SUPERFINÁLE ČELIT SUVERÉNNÍM VÍTKOVICÍM

Obrázek ke článku
6. 5. 2021

Na ostravské FBC čeká těžký úkol. Pokud totiž svěřenkyně Jakuba Robenka chtějí nahlédnout do superfinále, musí porazit svého městského rivala z Vítkovic. A to rovnou čtyřikrát. Historická bilance však hovoří jasně, stejně tak jako sezonní vítkovická neporazitelnost, která činí již 26 zápasů v řadě. Favoritem jsou rytířky z Vítkovic.

Mnohými jen těžko uvěřitelná sezona, i tak by se daly charakterizovat výkony ostravských Vítkovic v aktuálním ročníku. Obhájkyně mistrovského titulu odehrály 26 zápasů, ve kterých nezaváhly, všechny ovládly v základní hrací době. Tato působivá bilance tak jistě budí u všech soupeřů velký respekt.

A není se čemu divit, vždyť soupiska vítkovického klubu praská ve švech velkými jmény. V aktuální sezóně se totiž v tomto klubu potkávají reprezentantky z České republiky, Slovenska i Polska a nechybí ani posila ze Švédska. Těžko tak v tak nabitém kádru hledat tu nejnebezpečnější hráčku.

I tak by se ale tato vlastnost dala přiřadit slovenské Michaele Šponiarové, která se v dosavadním ročníku stala nejlepší střelkyní celé Extraligy žen. Za 22 odehraných zápasů mířila přesně celkem 32x a o dvě branky tak přeskočila svou spoluhráčku Barboru Huskovou. Nejlepší klubovou nahrávačkou se pak stala další zahraniční hráčka - Dominika Buczek, polská reprezentantka zařídila 24 branek svého týmu a zaujala tak druhé místo v celkových ženských statistikách.

Pozadu však nezůstává ani Švédka Lina Hägg, která týmu svými brankami pomáhala zejména v důležitých zápasech. Ve dvojduelu s ostravským FBC skórovala celkem osmkrát a možná také tímto neuvěřitelným výkonem si vybojovala pozvánku do švédské nejvyšší soutěže.

Neskutečný je také brankový rozdíl, které vítkovické florbalistky po základní části drží - ten totiž činí o osmdesát víc, než má tým, který se s Vítkovicemi potká v semifinále. Číslovka +169 znamená, že rytířky vstřelily 224 branek, zatímco inkasovaly pouze 55 gólů. Velkou roli na tom jistě měla také jejich nová brankářská jednička Viktorie Karasová, která se své nové a těžké role v závěru základní části zhostila s velkou parádou. Ve čtrnácti odchytaných zápasech inkasovala pouze 31 branek a drží se tak průměrně na třetí pozici statistik v průměru obdržených gólů.

„Rozhodně musím poděkovat všem, že to na mě nehodili, ale od začátku mi pomáhali. Spoluhráčky, trenéři nebo moje nynější parťačka v bráně Lenka Kubíčková, ale i Nikol Příleská. Florbal je týmový sport a my tím týmem jsme,“ libuje si mladá brankářka spokojeně.

Do čtvrtfinále si obhájkyně titulu vybraly ne moc vzdálenou Olomouc a sérii zvládly v nejkratším možném čase. Čtyři drtivé výhry pro Vítkovice znamenaly dlouhé odpočinkové volno, které pomohlo utřídit myšlenky a zvolit soupeře do semifinále, kterým se, možná trochu překvapivě, stal druhý ostravský celek - klub FBC Ostrava.

„Chtěly jsme kvalitní sérii s kvalitními zápasy. Tím nechci podceňovat pražské celky, ale letos mají tým plný mladých holek, které nemají co ztratit, ba naopak mohou překvapit. Zápasy s FBC jsou vždycky v tempu, velmi energické a napjaté. Určitě zde budou panovat velké emoce. A myslím si, že je to pro nás ta nejlepší příprava na superfinále, do kterého chceme postoupit,“ odkrývá Karasová důvody týmového výběru.

Rytířky si tak pro bitvu o vstupenku do superfinále vybraly jediný tým, který s nimi v dosavadní sezoně prohrál pouze rozdílem jediné branky. Chytrý tah směrem k velkému finále nebo nerozvážný krok, který by je mohl mrzet?

Florbalistky v modrožlutých dresech budou jistě chtít dokázat druhou zmíněnou variantu. Po povedeném čtvrtfinále proti pražským Panthers, které dopadlo jednoznačným poměrem 4:0 na zápasy, měly dostatek volna na pořádnou přípravu. A co si budeme nalhávat, důležitá bude zejména ta psychická. Vždyť FBC s Vítkovicemi v play-off nevyhrálo ani jeden jediný zápas již od sezony 2014/2015.

Hlavní oporou týmu by měla být útočnice Denisa Kotzurová, která s dostatečným náskokem ovládla statistiky nejproduktivnější hráčky základní části a zářila také v počtu získaných asistencí. Za 22 zápasů nahrála do 45 proměněných gólových příležitostí a s náskokem dvaceti nahrávek tak získala prvenství také v tomto odvětví. Skvěle jí to šlapalo zejména s další reprezentantkou Michaelou Mlejnkovou, se kterou v době podzimního přerušení nejvyšší ženské soutěže vycestovala do Švédska.

„Klíčem k úspěchu bude odehrát všechny zápasy na maximum, protože jakmile polevíme, Vítkovice toho mohou využít a může nás to stát celou sérii. Věřím, že náš tým je natolik silný, abychom je potrápily a sérii překlopily na naši stranu,“ uvádí Mlejnková hlavní cíle před blížícím se ostravským derby.

Holba Fantasy Play-off - ukažte své extraligové tipy!

Pětadvacetiletá střelkyně se vypracovala na třetí místo tabulky v počtu vstřelených branek, když skórovala 29x, a toto sehrané duo tak bude zřejmě tím nejnebezpečnějším, co může ostravské FBC nabídnout. Pozor si však Vítkovice budou muset dát také na mladou posilu aktuální sezony, kterou je juniorská reprezentantka Pavlína Bačová. Ta umí svým soupeřům zavařit zejména svou rychlostí a hbitostí a svým držením míčku mnohdy nadělá na útočné polovině velké škody.

Ani Ostravě ale v kádru nechybí také zahraniční reprezentantky. Do týmu během ročníku dobře zapadla Polka Malwina Zagórska, která se prezentovala 27 kanadskými body, a po vleklém zranění se pozvolně vrací také Slovenka Paulína Hudáková. Ta v play-off naskočila do všech čtyř utkání čtvrtfinále a zapsala čtyři body za dvě branky a dvě asistence. 

Všechna tato jména a statistiky zvou na zajímavý průběh semifinálové série. Zvítězí tedy v ostravském derby tým plný hvězd pod vedením trenéra Tomáše Martiníka, nebo ostravské FBC zlomí smůlu, která jej ve vyřazovacích bojích s Vítkovicemi provází již řadu let a konečně pronikne do vysněného superfinále? 

Program semifinálové série

1. SC TEMPISH Vítkovice (1.) - FBC ČPP OSTRAVA (3.)

1. zápas, 8. května

16:00  1. SC TEMPISH Vítkovice - FBC ČPP OSTRAVA

2. zápas, 9. května

16:00  1. SC TEMPISH Vítkovice - FBC ČPP OSTRAVA

3. zápas, 15. května

16:00  FBC ČPP OSTRAVA - 1. SC TEMPISH Vítkovice

4. zápas, 16. května

16:00  FBC ČPP OSTRAVA - 1. SC TEMPISH Vítkovice

Tabulka soutěže

​​

Obrázek