{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FBC OSTRAVA: CHCEME SE ZÚČASTNIT VYSNĚNÉHO SUPERFINÁLE

Obrázek ke článku
6. 9. 2020

Florbalistky FBC Ostrava za sebou mají povedenou sezonu. Jako jediné dokázaly porazit lídra ženské extraligy - ostravské Vítkovice - a v průběhu ročníku se jim tak podařilo zvítězit aspoň jednou nad všemi celky soutěže. Po základní části skončily na třetí příčce a v play-off vedly poměrem 2:0 na zápasy. „Minulou sezonu hodnotím i přes koronavirové nepříjemnosti pozitivně. Udělali jsme všichni obrovský kus práce a opět jsme dokázali pořádně stmelit kolektiv. Myslím si, že i díky tomu se nám konečně povedlo porazit alespoň jednou špici extraligy,” těší kapitánku Karin Vavrečkovou.

Hned v prvním zápase sezony jejich připravenost prověřil nepříjemný soupeř ze Židenic. Vyrovnané utkání přineslo mnoho gólů. Ostrava několikrát prohrávala, těžký boj rozhodla Paulína Hudáková až 24 vteřin před koncem utkání. Po výhře 8:7 tak FBC bralo tři body. O pár kol později ztratily ostravské florbalistky s Panthers. Po srovnávací brance na 3:3 následovalo prodloužení, ve kterém druhý bod domácím vystřelila Michaela Mlejnková.

Vrchol úvodní části ročníku přinesl televizní zápas s Vítkovicemi. Do ČPP Arény zavítalo 255 diváků, aby napjatě sledovali souboj mezi městskými rivalkami. Po první desetiminutovce se do vedení dostalo domácí FBC, přesně o 22 vteřin později se ale prosadil i hostující celek a skóre tak bylo vyrovnané. Další gól ze strany hostí přišel nedlouho potom a florbalistky FBC tak musely dorovnávat ztrátu. To se povedlo přesně v polovině zápasu, kdy se prosadila jedna ze sester Hudákových.

Vítkovické rytířky se dostaly do vedení ještě jednou, znovu ale srovnala výše zmíněná slovenka, a to tři minuty před koncem základní hrací doby. Domácí florbalistky měly před koncem třetiny k dobru ještě přesilovou hru, osm vteřin před sirénou ale Mlejnková trefila pouze boční tyč. Napjatý duel se tedy prodlužoval. To, co se jí nepovedlo v základní hrací době, napravila Mlejnková v nastaveném čase. Čtyři minuty po zahájení prodloužení tečovala nahození své spoluhráčky a obrovská euforie domácích započala.

Ostravský trenér Jakub Robenek poté ve svém pozápasovém komentáři fanouškům neskonalou radost vysvětlil. „Něco jako šest let, devětapadesát dní a nějaké hodiny k tomu. Asi tak dlouho nám trvalo Vítkovice v lize porazit,” usmíval se.

Po tomto triumfu ale nastal útlum. Tým FBC Ostrava vypadl v semifinále Poháru Českého florbalu s pražskými Tigers, poté přišel o extraligové body po prohře s Židenicemi. „Samozřejmě jsme si vědomi krize před mistrovstvím světa, kdy jsme ztratili důležité body v Brně a hned na to vypadli v poháru, nicméně jako hráč mohu potvrdit, že jsme pro to udělali vše a prostě to z nějakého důvodu nešlo,” komentuje předvánoční nezdar ostravská kapitánka.

Do výběru soupeře pro play-off hráčky FBC vstupovaly třetí v pořadí. Jako svého protivníka si zvolily pražské Panthers. Po dvou odehraných čtvrtfinálových zápasech vyhrávaly už 2:0 na zápasy. „První zápas byl klasicky nervozní, ale byli jsme jistě rádi za první bod v sérii. Ve druhém utkání jsme dlouho dobývali obranu, ale povedla se nám rozbít a vzít si druhý bod. No a pak jsme se těšili do Prahy,” hodnotí povedenou vyřazovací část Vavrečková.

Po předčasném ukončení sezony započaly ostravské hráčky letní přípravu. „Zaměření je asi podobné, jako u jiných týmů, to znamená celkový rozvoj sportovce. Vytrvalost, síla a rychlost. Vše nastavuje a hlídá náš kondiční trenér Dominik Špavelko spolu s realizačním týmem. Samozřejmě příprava slouží k tomu, aby se naše kondice kvalitně projevila v zápasech a byly jsme dobře připraveny. Nedílnou součástí je životospráva a regenerace,” popisuje.

Ostravský celek v nadcházející sezoně míří vysoko. „Cíle jsou nejvyšší, chceme se konečně zúčastnit vysněného superfinále,” hlásí kapitánka Vavrečková. „Dále se chceme zaměřit na to, aby se co nejlépe začlenily juniorky, tak aby si mé kvalitní spoluhráčky mohly s klidným srdcem udělat pauzu v FBC a zavítat do nejkvalitnějších zahraničních týmů,” dodává.

Velké změny se v Ostravě před novou sezonou nekonaly. Původní kádr zůstal víceméně pohromadě. V týmu nadále setrvává lídryně extraligové tabulky v počtu vstřelených gólů a v počtu získaných bodů, Michaela Mlejnková. V minulé sezoně vstřelila za 22 zápasů 53 branek a dohromady si připsala 73 kanadských bodů. „Míša je samozřejmě velmi kvalitní a produktivní hráč, ale každá z mých spoluhráček je tahounkou týmu, ať už v jakémkoliv slova smyslu,” hodnotí výkony svých spoluhráček Vavrečková.

Jako posila přichází mladá Pavlína Bačová, která do Ostravy zamířila z brněnského celku Bulldogs. Společně s ní tým obohatí i polská reprezentantka Malwina Zagórska. Ostravská kapitánka navíc zmiňuje ještě jedno jméno. „Jako posilu vnímám i Veroniku Rybičkovou. Je to vyzrálá hráčka, která nám dodá klid ve hře. Všichni věříme, že se již konečně zapojí do hry,” doufá.

ZMĚNY V KÁDRU

Příchody: Pavlína Bačová (Bulldogs Brno), Malwina Zagórska (Gdaňsk), Terezie Gálová, Natálie Hurníková (obě Vítkovice, hostování)​
Odchody: Pavla Lišková (Tatran Střešovice), Viktorie Grossová, Kateřina Šromotová (obě konec kariéry)

Jak se dařilo ostravské kapitánce Karin Vavrečkové v anketě 3x20 na předsezonním hráčském setkání? Dozvíte se ve videu níže. Na mobilních zařízeních jej můžete zhlédnout ZDE

Tabulka soutěže

Obrázek