{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FBC SI ZOPAKUJE LOŇSKÉ PLAY-OFF, ZNOVU JDE NA PANTHERS

Obrázek ke článku
9. 4. 2021

Povedenou základní část sezony 2020/2021 zakončilo ostravské FBC symbolicky na třetím místě a již třetí rok v řadě se tak umístilo v top trojici elitních ženských florbalových klubů. Pro čtvrtfinále si florbalistky pod vedením trenéra Jakuba Robenka zvolily stejné soupeřky jako loni - v sobotu vyzvou pražské Panthers.

Na začátku restartovené sezony se ostravské florbalistky dlouho pohybovaly na pozici lídra tabulky a pravidelně se ve vedení střídaly se svým městským rivalem z Vítkovic. Svou šňůru výher natáhly na 12 vítězství v řadě, poprvé je dokázaly porazit právě až ostravské rytířky v přímé bitvě o první příčku. Bitva to byla těsná, FBC tehdy padlo útlým poměrem 6:7 a společně s prohrou na konci března se tak zapsalo na listinu ostatních týmů, které v aktuální sezoně nedokázaly Vítkovice ani jednou porazit.

O první místo tedy FBC Ostrava postupem času přišla, za svým rivalem se však držela v těsném závěsu - až do souboje s Chodovem. V tom hráčky pod vedením trenéra Jakuba Robenka bojovaly o druhé místo, jenže prohrály a Chodov je tak přeskočil. Na konci základní části je navíc dohnal také další pražský klub. S Tatranem svedly souboj o top trojku v posledním možném termínu základní části. 

V těsné bitvě na své půdě uhájily vedení a zvítězily 4:3, čímž také získaly právo vybrat si čtvrtfinálového soupeře z dvojice Panthers - Židenice. Dle očekávání se florbalistky ostravského FBC rozhodly pro výlet do Prahy a v úvodní fázi boje o titul tak vyzvou soupeře, s nímž uzavřely minulou již ve čtvrtfinále ukončenou sezonu.

„Výsledkově je to takové menší zklamání, jelikož jsme pomýšleli výš. Prohráli jsme zápasy, které jsme prohrát neměli a těch proher byl větší počet než jsme si na začátku sezony vůbec představovali,“ hodnotí ukončenou základní část trenér Jakub Robenek v pozápasovém rozhovoru na facebooku klubu FBC Ostrava

Stejně jako v sezoně předchozí, i v té aktuální Ostrava sáhla po klubu Panthers Praha. „S holkama jsme se rozhodli prakticky jednohlasně. Důvody jsou asi jednoduché - základní je ten, že raději pojedeme do Prahy než do Brna a že nechceme hrát na parketách na Vodově,“ uvádí důvody jejich výběru. „Ten herní styl Panthers nám navíc vyhovuje, věřím tomu, že to bude kvalitní série. Mají kvalitní realizační tým, takže na nás budou výborně připravené. Věřím tomu, že my tu sérii zvládneme v nejkratším možném čase a že nás perfektně připraví na semifinále play-off,“ uzavírá.

Že to Panthers Praha budou mít náročné, dokazuje již jen pohled na statistické tabulky celé Extraligy žen. Těm totiž v počtu bodů i asistencí vévodí zvučné ostravské jméno - Denisa Kotzurová za 22 zápasů nasbírala neuvěřitelných 66 bodů, přičemž na druhou Michaelu Šponiarovou drží náskok hned dvojciferný. Kromě nejproduktivnější hráčky si však talentovaná florbalistka vysloužila také post nejlepší asistentky, když přihrála na 45 gólů. S tímto počtem navíc drží až dvacetibodový náskok nad druhou hráčkou této statistiky.

V top pětici nejproduktivnějších florbalistek se navíc objevila také její kolegyně, se kterou se v době přerušení sezony vydala do Švédska. Michaela Mlejnková (29+14) vytvořila s Denisou Kotzurovou nebezpečnou údernou zbraň, na kterou si budou muset pražští Panthers dát velký pozor. 

V bráně navíc Pražanky narazí na zkušenou gólmanku Veroniku Tomšovou, která si v dosavadní sezoně připsala nejvíc vítězství ze všech brankářek Extraligy žen - z 18 odchytaných zápasů vychytala hned 14 výher. Zanevřít se však nesmí také na branku na druhé straně. Do té se postaví Kristýna Horňáková, která se v počtu výher umístila hned za gólmankou FBC Ostrava. Ta se navíc může svými povedenými výhozy stát nebezpečnou šestou nahrávačkou na hřišti, jelikož si v aktuální sezoně připsala hned 3 asistence a v tomto ohledu tak vévodí všem extraligovým brankářkám.

Pro Panthers jde o zatím nejlepší umístění v klubové historii. Po 22 zápasech se s 38 body umístili na páté příčce a vylepšili tak své předchozí výkony. Za největší sezonní úspěch pak lze považovat jejich vítězství nad čtvrtým Tatranem Střešovice. Proti tomu ještě před nucenou koronavirovou pauzou v říjnu zvítězili poměrem 5:3. Ke konci základní části navíc Panthers potrápili oba ostravské týmy.

„Od začátku základní části jsme, myslím, odvedly velký kus práce, povedlo se nám slušné umístění. V play-off se ale bude hrát, jak se říká, od nuly. Ostrava bude houževnatý soupeř. Jejich hráčky na tom dobře silově, jsou hodně důrazné v soubojích a v zakončení,“ přemítá Tereza Pitterlingová, florbalistka Panthers.

Minulé souboje Ostravy a Panthers
DatumSezonaUtkání        Skóre
14. 3. 2021              2020/21          Panthers - Ostrava        3:7
12. 9. 20202020/21Ostrava - Panthers        10:3
19. 1. 20202019/20Panthers - Ostrava        9:23
5. 10. 20192019/20Ostrava - Panthers        5:4p


Nejúdernější se z pražských florbalistek v aktuální sezoně stala Veronika Zittová, která si připsala přesně poloviční počet bodů než její čtvrtfinálová soupeřka Kotzurová. Za 19 branek a 14 asistencí (33 bodů) si zasloužila první příčku ve všech týmových statistikách. Kromě ní se činila také Markéta Žbánková, která si připsala bodů 18 (11+7).

„Výběr není moc překvapivý,“ pronesla o ostravské volbě Pitterlingová. „Budeme se snažit soupeřkám zatopit, co jen to půjde. Na rozdíl od loňska to i vypadá, že nám situace umožní sérii dohrát,“ doufá.

Loňské čtvrtfinále skončilo předčasně, FBC Ostrava v něm tehdy vedla 2:0 na zápasy. Jak se se svým soupeřem popasují Panthers Praha letos?

PROGRAM ČTVRTFINÁLOVÉ SÉRIE

FBC ČPP OSTRAVA (3.) - Panthers Praha (5.)

1. zápas, 10. dubna

16:00 FBC ČPP OSTRAVA - Panthers Praha

2. zápas, 11. dubna

16:00 FBC ČPP OSTRAVA - Panthers Praha

3. zápas, 17. dubna

--.--  Panthers Praha - FBC ČPP OSTRAVA

4. zápas, 18. dubna

--.--  Panthers Praha - FBC ČPP OSTRAVA

Tabulka soutěže

Obrázek