{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


HISTORICKÁ SEZONA S HOŘKÝM KONCEM. OLOMOUC UKÁZALA SÍLU

Obrázek ke článku
29. 4. 2021

Před sezonou by si na jejich účast mezi elitní osmičkou asi jen tak někdo nevsadil. Už pět let po sobě se totiž florbalistkám Olomouce nepovedlo probojovat do play-off a postupem času se tak staly spíše pravidelným účastníkem bojů o záchranu. V tomto ročníku se však mince otočila. Město tvarůžků ožilo i bez diváků na tribuně a po šesti letech zaznamenalo fenomenální úspěch. Vstupenka do čtvrtfinále je tak velkým příslibem do budoucna.

Do nového ročníku vstoupily s novou trenérskou dvojicí Sigmundová - Řehák. Cíl byl jednoznačný: navrátit do tradičního klubu z Moravy vítěznou atmosféru a pokusit se o opětovnou účast v play-off. Koučové vsadili na útočný a agresivní florbal, který do té doby nebyl v Olomouci příliš vítaný. Ale vyplatilo se. Florbalistky Olomouce byly od počátku podceňovaným týmem, avšak pomalými, zato jistými krůčky si došly pro to, co chtěly. 

„Vytvořil se tým, jenž začal vyhrávat, sbírat body a všechno to nějakým způsobem zafungovalo. Na sezonu budu určitě vzpomínat velice dlouho a ráda,“ vesele prozradila útočnice Kateřina Peterková. Mančaft prošel bohatou obměnou, nastoupila silná generace juniorských hráček a kádr doplnila také zkušená Tamara Hašová či výpomoc ze sousedního Slovenska. Výsledek? Překvapivý černý kůň soutěže, který si došel pro historický postup do play-off.

Holba Fantasy Play-off - ukažte své extraligové tipy!

Nebylo to ale zadarmo. Ze začátku se tlačili na paty Olomouckým zejména pražští Bohemians nebo Kunratice, avšak FBS dokázalo stabilizovat svou formu a díky tomu si připravilo solidní náskok na šesté příčce. „Za mě bylo důležité, že jsme téměř celou sezonu měly tři vyrovnané pětky. Jakákoliv lajna byla nebezpečná, což byla pro naši psychickou pohodu velká výhoda,“ myslí si třiadvacetiletá útočnice. Další klíčový faktor: týmovost. Olomouc ukázala v několika případech neskutečnou sílu, když dokázala otáčet zápasy v posledních minutách, někdy i sekundách. I tyto body následně přispěly k na první pohled klidnému průběhu základní části.

Už samotný postup do play-off byl obrovským úspěchem, na který budou v Olomouci dlouho vzpomínat. Malou kaňkou byl nepříjemný fakt, že to nemohli oslavit se svými fanoušky na tribunách. „Mrzí nás, že jsme při takhle povedené sezoně nemohly domácí zápasy prožívat společně s diváky přímo na hale,“ zasteskla si Peterková. „Mně osobně se v zaplněné hale hraje daleko lépe, takže doufám, že se brzy vše vrátí do normálu,“ dodala. Na druhou stranu byl opětovný restart a návrat na hřiště takovým malým zázrakem.

Nebyl čas na to se ukolébat skvělým výsledkem, olomoucké florbalistky se musely velice rychle aklimatizovat na zcela odlišný mód vyřazovacích bojů. Do čtvrtfinále si je vybraly Vítkovice, doposud neporažený celek ženské extraligy. Úsměv z tváří rychle zmizel. „Pro nás byla škoda, že jsme narazily na to nejlepší, co může v současné době česká liga nabídnout. Vítkovice byly na naše poměry zcela jinde,“ uznala hráčka s číslem 21. A právě ona prožila svá mládežnická léta na severu Moravy. „Mám s holkami z Vítkovic dobré vztahy a získala jsem interní informace, že si nás chtějí vybrat,“ prozradila.


A favorizované svěřenkyně trenéra Tomáše Martiníka nenechaly nic náhodě. Olomouc přejely ve čtyřech zápasech a pro FBS tak velice rychle skončila veselá pohádka. „Výsledkově to působí hodně jednoznačným dojmem. Každopádně když nepočítám první zápas, tak ostatní bitvy už vypadaly z našeho pohledu lépe,“ myslí si nejproduktivnější hráčka svého celku.

S jasným průběhem série nic nenadělala ani velká opora v brankovišti Martina Franková, která letos patřila v procentuální úspěšnosti mezi nejlepší brankářky celé soutěže. „Holky bojovaly tak jako po celou sezonu, až do samotného konce. Vítkovice jsou ale natolik kvalitní tým, že si s naší taktikou zcela jednoduše dokázaly poradit,“ posteskla si. Když však vymažeme vítkovickou demolici ve čtvrtfinále, tak se má Olomouc čím pyšnit. Dvě výhry nad Židenicemi, domácí vítězství proti Bohemians či památná otočka v Mladé Boleslavi. Zkrátka celek z Hané zvládl všechny konfrontace s konkurencí a zcela po zásluze dosáhl na vysněný postup.

Ukázalo se, že sázka na dravé mládí může být ku prospěchu. Olomoucký kádr byl v této sezoně stavěn i na mladých hráčkách, které ukázaly, že mají talent a mohou leccos nabídnout. „Nesmíme usnout na vavřínech a čekat, že se v příštích sezonách budou zápasy vyhrávat samy,“ varuje kanonýrka Peterková. Ženy však udělaly svému klubu dobrou vizitku s výhledem na lepší zítřky. „Bude potřeba pokračovat v dobře odváděné práci a posouvat své limity. Musíme dokázat, že se nejednalo pouze o nějaký výstřelek do tmy,“ zakončila s úsměvem. A kdo ví, třeba se na Moravě rodí nový silný konkurent pro extraligovou špičku.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek