JAKO PŘES KOPÍRÁK? CO MAJÍ SPOLEČNÉ POSLEDNÍ DVA TITULY VÍTKOVICKÝCH ŽEN?

15. 6. 2021

Dva zápasy, které oddělila dvouletá pauza, přinesly dva podobné průběhy, přesto však zcela různé příběhy. Superfinále ženské extraligy 2019 a 2021 nabídlo fanouškům pokaždé napínavý duel s rozuzlením až v prodloužení, mistr však zůstal pouze jeden.

Psal se 14. duben roku 2019, když ostravská Ostravar Aréna otevřela své brány pro fanoušky vyhlížející začátek superfinále ženské extraligy. 7431 diváků, tolik fanoušků si tam našlo cestu a tolik hlasů v hale dunělo po celou dobu konání závěrečného utkání ženské florbalové sezony.

Na domácí straně Vítkovice, na té hostující pražský Chodov. Úvodní gól tehdy vstřelily právě domácí rytířky a v ostravské hale zavládlo fanouškovské peklo. Chvíli na to ale přišel obrat, v čase 23:25 byly Vítkovice ve ztrátě 1:3 a pražské florbalisty se tak dostaly na koně.

Srovnání sice z holí Ostravanek přece jen přišlo, Chodov však udeřil znovu a ještě dvanáct minut před koncem základní hrací doby vedl poměrem 6:3. Pak ale přišla triáda branek z holí rytířek a Ostravar Aréna se znovu otřásala v základech.

Čas 59:29, to je čas, který se tehdy vítkovickým fanouškům zaryl do paměti – Ivana Šupáková v tomto čase totiž srovnala skóre utkání na 6:6 a nasměrovala tak duel do prodloužení. A v něm rozhodla Zuzana Šponiarová – Vítkovice získaly druhý mistrovský titul v řadě.

Obrovskou zásluhu na tom měla právě Šupáková, která si v nervydrásajícím zápase připsala hattrick a 31 vteřin před koncem spasila svůj tým před porážkou.

O dva roky a dva měsíce později se zápas se stejným klubovým obsazením odehrál o necelých čtyři sta kilometrů dál, v hlavním městě Praha. I když byl průběh superfinálového zápasu velice podobný, místy až totožný s tím z roku 2019. Okolnosti, za kterých se však odehrál, stejně tak jako hlavní aktéři, kteří v něm rozhodovali, byly naprosto rozdílné.

První razantní změny se děly již v samotné organizací akce. Situace ohledně pandemie koronaviru přesunula dění do UNYP Areny, kam se mohlo podívat několik stovek diváků.

Další změny přišly ve složení jednotlivých týmů. Za Vítkovice se do brány po dlouhých letech nepostavila legendární Nikola Příleská, nýbrž o šest let mladší Viktorie Karasová, která se po zranění Příleské dostala z pozice nováčka do role týmové brankářské jedničky.

V poli navíc rytířkám chyběla dvě jména, která v roce 2019 zařídila hned čtyři ze sedmi branek Vítkovic. Ivana Šupáková společně s Kamilou Paloncyovou tento superfinalový duel sledovaly pouze prostřednictvím živého videopřenosu, neboť před sezonou započaly novou etapu svého profesního i osobního života ve Švýcarsku.

Také na druhé straně se však děly obdobné změny, v brankovišti se totiž neobjevila v aktuální chvíli nejlepší česká brankářka Jana Christianová, nýbrž její neméně kvalitní kolegyně Hana Ranochová. Ta si svou vstupenku na post jedničky pro superfinále vybojovala skvělými výkony, které předváděla v semifinálové sérii proti Tatranu.

A jak to vypadalo se soupiskou chodovských hráček? Zhruba tak, že před sezonou 2020/2021, kdy odešlo hned dvanáct velkých jmen do zahraničí, nikdo nevěřil tomu, že by se Chodov mohl probojovat až tak daleko. Jenže probojoval a i tady všechny ohromil! Byť to pro většinu týmu byla první účast na velkém ženském superfinále.

Také na chodovské straně se ale zrodila nová hvězda. Někdejší Martinu Řepkovou, která si v Ostravě roku 2019 připsala dvě branky a asistenci a byla hlavní tahnounkou chodovského kádru, zastoupila mladá florbalistka Eliška Chudá, která dvakrát skórovala a po skončení zápasu tak právem přebírala ocenění za nejlepší hráčku utkání.

Narozdíl od všech těchto změn ale průběh zápasu jakoby z oka vypadnul tomu před dvěma lety. Na konci první třetiny to byly znovu chodovské hračky, které v zápase vedly a to zcela totožným poměrem, tedy 3:1. Vítkovice tedy byly nuceny dotahovat vícególovou ztrátu a ještě šest minut před koncem prohrávaly 5:7.

Pak ale zasáhla hrdinka tohoto zápasu Barbora Husková, která brankou na 6:7 započala obrat. Vítkovice znovu srovnaly a opět v 59. minutě. Tentokrát ale přesně o deset vteřin dříve, než před dvěma lety v Ostravě. Čas 59:19 poslal zápas do prodloužení, kde Barbora Husková svým rozhodujícím gólem na 8:7 uzavřela všechny statistiky tohoto superfinále. Jakmile její dorážka z prostoru velkého brankoviště dopadla za záda bezmocné Hany Ranochové, zazněla siréna a zápas skončil. Husková uzavřela svůj hattrick, ale co víc, zároveň zajistila hattrick také svému týmu a to v podobě třetího mistrovského titulu v řadě.