MARTINÍK: CHODOVU PATŘÍ VELKÝ KREDIT, PRO DIVÁKY SUPER ZÁPAS

14. 6. 2021

V ženské kategorii už Tomáš Martiník odtrénoval přes pět set zápasů, k tomu přidal mnoho startů také jako hlavní kouč reprezentace juniorek do 19 let. Jako jediný trenér v historii superfinále však se svým týmem dokázal dojít pro třetí mistrovský titul v řadě. Vítej zlatý hattricku!

Tomáš Martiník patří k dlouhodobé špičce českých florbalových koučů. Za dvanáct let trenérské praxe se s Vítkovicemi dostal do finále třikrát, přičemž prohrál pouze v roce 2013. Triumfy v poslední dohrané sezoně a také v té nynější tak stvrdil vítkovickou nadvládu trvající již tři ročníky v řadě.

Nutno však říci, že superfinálová cesta za titulem sezony 2020/2021 byla pořádně náročná a také dosti strnitá. Houževnatý soupeř z Chodova se totiž ještě v první třetině dostal do vedení 3:1, které v průběhu druhé dvacetiminutovky navýšil již na tříbrankový rozdíl a rytířky vůbec k ničemu nepouštěl.

I přesto se ale nakonec projevila obrovská síla všech tří vítkovických lajn a také zásluhou třígólové Barbory Huskové se rytířkám podařilo v čase 59:19 srovnat skóre na a nakonec rozhodnout v prodloužení.

Máte v kapse zlatý hattrick, jaké jsou vaše pocity po tomto náročném duelu?
Emoce jsou vítězné, ale dneska to byl těžký zápas zcela ve všem. Nezahráli jsme to, co jsme chtěli a jak jsme se chtěli prezentovat. Už od začátku to nebylo úplně ideální, soupeř nám odskočil a nás to dlouhou dobu drželo docela dole, takže jsme nebyli schopni hrát to, co jsme chtěli. Pořád jsme dorovnávali, ale Chodov zase uskakoval a tím nás vůbec nepustil k naší hře.

Potřetí v řadě jste superfinále odehráli proti Chodovu a potřetí v řadě se prodlužovalo. Vy jste však vyšli vítězně ve všech případech. Co rozhodlo tentokrát?
Závěr zápasu jsme zvládli a prodloužení už bylo klasicky o jedné střele, která padla nám. Takže štěstí pro nás, smůla pro soupeře, ale to je sport. Myslím, že jsme si to za celou tuhle sezonu zasloužili, nicméně nám to Chodov rozhodně nedal zadarmo a za tenhle zápas si zaslouží opravdu velký kredit (pokorně pokyvuje hlavou).

​Mladý tým s velkým odhodláním, Chodov vás snad jako jediný soupeř v této sezoně dokázal pořádně potrápit s tím, že jste sami museli dotahovat vícególovou ztrátu. V čem vás tedy zlobil nejvíce?
Určitě v tom, že jsme čekali, ale nebyli schopni zareagovat. Chodov nám pořád posílal míčky do brankoviště, my je nepokrývali a navíc jsme nezvládali získat ani odražené balóny, což soupeř trestal. Postupem času jsme navíc už měli problém také s chytáním jejich brejků, které byly logickým vyústěním našeho tlaku a dostali jsme se přesně do té hry, do které jsme se dostat nechtěli. Nakonec jsme si s tím sice přece jenom poradili. Za to klobouk dolů, ale bylo to opravdu hodně těžké. Na druhou stranu si ale myslím, že pro nezaujatého diváka to musel být super zápas (úsměv).

Sezonou Vítkovice prošly bez jediné porážky. Jak těžké je udržet v týmu koncentraci na takhle důležitý zápas, když holky mají v podvědomí to, že jsou vlastně neporazitelné?
Myslím si, že kdyby se superfinále hrálo před třemi týdny, kdy jsme byli na vítězné vlně, tak by pro nás koncentrace nebyla problém. Po tom měsíci trénování to ale logicky bylo těžké a my jsme to ne tak úplně zvládli. Holky ale chtěly vyhrát, což bylo vidět i přes ten ne moc ideální výkon a nakonec to tak, asi zaslouženě, dopadlo.

Co říkáte na výkon brankářky Viktorie Karasové, která se se svou novou rolí musela popasovat velmi rychle, ale nakonec to zvládla docela s přehledem, nemyslíte?
Určitě ano. Výborně zvládla semifinále, ale v superfinále ji holky bohužel moc nepomohly, takže to neměla vůbec jednoduché. Samozřejmě to pro ni nevypadá moc ideálně, když dostala sedm gólů a určitě s tím sama moc spokojená nebude, ale předvedla tam jeden klíčový zákrok, kterým nás podle mě udržela ve hře a tím pádem to celé zachránila. Určitě tedy klobouk dolů za to, jak to všechno zvládla i přes to, že jí je teprve devatenáct.