{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


NEPORAZITELNÉ VÍTKOVICE. 22 VÝHER A PREZIDENTSKÝ POHÁR

Obrázek ke článku
8. 4. 2021

Po dlouhých jedenácti sezonách se Extraliga žen opět dočkala základní části, kterou jeden z týmů prošel bez jediné porážky. Ostravské Vítkovice přehrály všech 22 soupeřů a s obdivuhodnými čísly si vytvořily skvělou výchozí pozici pro play-off. Vstupovat do něj budou nejen jako obhájkyně mistrovského titulu z roku 2019, ale také jako jasný favorit na postup do superfinále. „Útočně jsme na tom velmi dobře, jen občas neproměňujeme opravdu velké šance. Věřím ale, že do play-off naskočíme v té nejlepší formě,“ hodnotí připravenost svého týmu současná brankářská jednička Viktorie Karasová.

Poprvé od sezony 2008/2009, kdy se stejný kousek povedl tehdejší Děkance, se ženskému týmu ostravských Vítkovic podařilo odehrát všechny zápasy základní části bez jediné porážky. 22 duelů, 22 výher a 66 bodů - takovou vizitku má vítěz Prezidentského poháru ženské extraligy v dosavadní sezoně. 

Nejblíže jejich porážce byl městský rival z FBC. S tím Vítkovice 27. února odehrály utkání, v němž zvítězily pouze o jedinou branku. Jejich drtivá vítězství v ostatních zápasech však rytířkám zajistila jen těžko uvěřitelné číslo - v průměru totiž své soupeřky v průběhu aktuální sezony porážely rozdílem o 7,7 branky.

Tento fakt potvrzuje také bilance vstřelených a obdržených branek, která pro tento klub činí +169. Zatímco Vítkovice vstřelily celkem 224 gólů, do jejich sítě jich padlo pouze 55. To jsou neuvěřitelná čísla už jen při pohledu na družstvo, které se v těchto statistikách umístilo za nimi - Chodov obsazuje druhé místo s brankovým rozdílem +77, což je suma ani ne poloviční. V čem tedy podle vítkovických hráček tkví týmová neporazitelnost? „Dokážeme dát minimálně o gól víc než soupeř,“ shrnuje základní část aktuální sezony suše mladá brankářka Viktorie Karasová. „Útočně jsme na tom velmi dobře, jen občas neproměňujeme opravdu velké šance. V obraně máme ještě co dolaďovat, ale věřím, že do play-off naskočíme v té nejlepší formě,“ myslí si.

Lídrem ostravských Vítkovic se v aktuálním ročníku stala slovenská posila, která se před sezónou do Vítkovic vrátila z Finského SC Classic. Michaela Šponiarová stihla za 22 zápasů nasbírat 56 bodů, z čehož vsítila 32 branek a na 24 nahrála. O první příčku nejlepší asistentky svého klubu se tedy dělí s Polkou Dominikou Buczek, která má přihrávek stejný počet.

Vítkovice to však neměly vždy lehké, těsně před koncem základní části totiž přišly o svou dlouholetou brankářskou jedničku a reprezentační gólmanku Nikolu Příleskou. Ta v březnu prodělala operaci kyčle a vypadla tak ze sestavy až do konce aktuální sezony. Její místo převzala mladá brankářka Viktorie Karasová, která v ženách tráví svůj první ročník a teprve si tak hledala místo v kádru. Rázem se však stala gólmankou číslo jedna a musí se tak za pochodu připravovat na náročné play-off.

Přestup z juniorského florbalu do toho ženského je náročný pro všechny florbalisty, zejména pak pro ty, co se pohybují v aktuálně nejlepším ženském českém celku. „Ještě se s pozicí jedničky ženského A-týmu trochu peru. Je to pro mě novinka, přece jen být jedničkou v juniorském týmu je něco úplně jiného než v týmu ženském. Herně potřebuji posbírat zkušenosti, ale holky i trenéři mi věří a opravdu mi pomáhají,“ pochvaluje si však mladá gólmanka spokojeně. 

Do svého prvního zápasu coby brankářská jednička navíc Viktorie Karasová nastoupila hned proti tehdy druhému celku tabulky a městskému rivalovi - v ostravském derby si však vedla dobře a její tým nad FBC zvítězil poměrem 9:6. „Před zápasem jsem byla opravdu nervózní a přeneslo se to i do něj. První minuty první třetiny jsem se teprve seznamovala s hrou a vším okolo, ale po pár střelách jsem se do toho dostala a zápas se nakonec povedlo dovést do vítězného konce,“ hodnotí zpětně. 

Zatím si ale mladá brankářka nemá co vyčítat, za jedenáct odchytaných zápasů si připsala 84,02% úspěšnost zákroků a dovedla svůj tým k absolutní neporazitelnosti. Do nadcházejícího play-off budou tedy Vítkovice vstupovat jako první celek tabulky, což znamená, že si vybojovaly právo vybírat si svého soupeře do vyřazovacích bojů jako první. A ve středeční večerní volbě ukázaly na Olomouc, šestý tým základní části.

„Stát se může cokoliv. Určitě bychom chtěly pokračovat v naší stoprocentní úspěšnosti, ale pokud nebudeme hrát každý zápas na maximum, tak se dříve nebo později s porážkou setkáme. A zda nás to sebere - to si nemyslím. Všechny máme jasný cíl, za kterým si společně jdeme,“ uvádí juniorská reprezentantka s klidem.

Tabulka soutěže

Obrázek