{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

OLOMOUC SE POKUSÍ O ZÁZRAK PROTI SUVERÉNNÍM VÍTKOVICÍM

Obrázek ke článku
9. 4. 2021

Základní částí prošly doslova suverénně. 22 zápasů a zisk 66 bodů. Absolutní dominance. Avšak nyní čeká vítkovické ženy klíčové období sezony. Do vyřazovacích bojů vstupují jako jednoznačný favorit, do cesty se jim jako první postaví ambiciózní tým Olomouce, který letos zažívá také mimořádný ročník. Na jedné straně obrovská síla, na té druhé zase velká odhodlanost. Série prvního a šestého celku Extraligy žen startuje již tento víkend.

Pokud bychom hledali vzájemnou bilanci těchto dvou týmů v play-off, tak nás český florbalový archív zavede do sezony 2012/2013, kdy se Vítkovice utkaly s Olomoucí taktéž ve čtvrtfinále. Tehdy se radovaly favorizované Ostravanky, jež svého soupeře deklasovaly 4:0 na zápasy. Jejich cesta skončila až ve finále na holích pražského Herbadentu. Po osmi letech se historie opakuje a budeme tak opět svědky třaskavé moravské série.

Papírová převaha leží i letos jednoznačně na straně Vítkovic, které v základní části neztratily jediný bod, čímž přispěly do knihy rekordů dalším zajímavým kouskem (naposledy Děkanka Praha v roce 2009, pozn. aut.). Tohle však svěřenkyním Tomáše Martiníka nestačí a jejich ambice míří mnohem výš. „Jednoznačně chceme titul a poté se probojovat na Champions Cup,“ burcuje mladá naděje Michaela Kubečková. Ta si během nucené pauzy extraligy odskočila do švédské nejvyšší soutěže, kde získávala zkušenosti po boku nejlepší florbalistky světa Elišky Krupnové. 

„Na čtvrtfinálovou sérii se velmi těším. Budou to utkání, ve kterých chceme být aktivní a agresivní, ale zároveň se musíme vyvarovat zbytečných ztrát vedoucích k nebezpečným útokům Olomouce,“ myslí si juniorská reprezentantka. Vítkovické hráčky vnímají jednoznačnou favorizaci, avšak na adresu soupeře mluví s velkým respektem. „Nebude to vůbec jednoduché. Olomouc má spoustu mladých a rychlých hráček, které jsou silné v protiútocích,“ uznává Kubečková.

Vítkovické produktivitě letos vévodila také Michaela, avšak ta slovenská, Šponiarová s 56 kanadskými body (32+24). Za ní skončily Barbora Husková s Dominikou Buczek, obě zaznamenaly 43 bodů. Další velká síla modrobílých ční mezi třemi tyčemi. V bráně dominovala skvělá Nikola Příleská, záda jí kryla Viktorie Karasová, která po zranění Příleské zaskočila v roli gólmanské jedničky na výbornou. 

Co tedy může vítkovickým dívkám pokazit doposud vítěznou náladu? „V play-off bude největším problémem naše hlava a slabá produktivita. Víme, že máme silný tým, ale musíme navázat na výkony ze základní části a přidat více gólů,“ zakončila šikovná Kubečková. Blížící čtvrtfinále tak poodkryje, zda parta kolem kapitánky Ferenčíkové zvládne roli velkého favorita a bude připravena na další spanilou cestu za titulem, již třetím za poslední čtyři roky.


Na Hané panuje před vyřazovacími boji výjimečná nálada. Olomouc letos dosáhla na šesté místo, což je bez pochyby nejlepší umístění v klubové historii. Jak si povedenou sezonu osladit ještě o něco více? Těžká zkouška v podobě extraligového lídra bude pěknou odměnou za skvěle odehraný ročník. „Pro nás je veliký úspěch vůbec to, že jsme se do play-off dostaly, takže si ho jdeme užít a plnit nějaké dílčí cíle,“ pozitivně líčí kapitánka Tereza Reimerová.

Na letošní vzájemnou bilanci se svým budoucím soupeřem by olomoucké hráčky nejraději zapomněly, dvakrát z toho byl nepříjemný výprask (1:9, 4:15). Na druhou stranu je potřeba říct, že na Vítkovice nenašel recept ani jediný soupeř. Olomouc však zvládla jiné, velice důležité zápasy, které ji katapultovaly až do vysněného čtvrtfinále. „Ano, úspěšná sezona to určitě byla. Po dlouhé době se nám podařilo dostat do elitní osmičky a po šesti letech si konečně zahrajeme play-off. Je to však výsledek celoroční dobré práce,“ myslí si čtyřiadvacetiletá florbalistka.

V průběhu sezony se mohl olomoucký FBS opřít o bodové hody Kateřiny Peterkové, která je zde na hostování právě z Vítkovic. Vstřelila nejvíce branek, nejvíce jich také připravila a s 26 body ovládla týmovou produktivitu. Obrovskou zásluhu na historickém umístění však měla především gólmanka Martina Franková, jenž byla v brance při všech dvanácti vítězstvích Olomouce v základní části.

A jaké jsou reakce na čtvrtfinálové moravské derby? „Není pro nás velkým překvapením, že si nás (Vítkovice) vybraly. Určitě nás čekají nejtěžší zápasy v sezoně, ale budeme se snažit je odehrát co nejlépe,“ pohotově říká Reimerová. Co se bude muset oproti střetnutím v základní části změnit, je zcela jistě produktivita. Bez ní budou jen těžko trápit rozjetou vítkovickou mašinu. „Bude důležité proměňovat šance, buďme upřímní, proti Vítkovicím jich asi moc nebude. V obraně se musíme soustředit hlavně na důraz v našem brankovišti a uvidíme,“ uzavřela s úsměvem.

Podaří se olomouckému FBS zaskočit lídra základní části, nebo svěřenkyně trenéra Martiníka nedají svému moravskému soupeři žádnou šanci na zázrak? Otázka, na kterou nalezneme odpověď již brzy. Série začíná už v sobotu od 16 hodin na půdě Vítkovic, o den později, ve stejný čas, se odehraje druhé utkání.

Program čtvrtfinálové série

1. SC TEMPISH Vítkovice (1.) – FBS Olomouc (6.)

1. zápas, 10. dubna

16.00 1. SC TEMPISH Vítkovice – FBS Olomouc

2. zápas, 11. dubna

16.00 1. SC TEMPISH Vítkovice – FBS Olomouc

3. zápas, 17. dubna

18.00 FBS Olomouc – 1. SC TEMPISH Vítkovice

4. zápas, 18. dubna

18.00 FBS Olomouc – 1. SC TEMPISH Vítkovice

Tabulka soutěže

​​

Obrázek